3 listopada 2021 r.
Dzisiaj świętowaliśmy „Dzień ziemniaka”, zorganizowany przez Samorząd uczniowski. W ramach akcji uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami przygotowali ziemniaczane potrawy. Uczniowie mogli spróbować sałatki ziemniaczanej, zapiekanych kartofli z gzikiem, oraz ziemniaków z cebulką i sosem chrzanowym. Kolejnym etapem spotkania była prezentacja multimedialna, z której uczniowie dowiedzieli się skąd wziął się w Polsce ziemniak. Na koniec spotkanie uczniowie samodzielnie wykonali slimy z mąki ziemniaczanej i płynu do naczyń oraz masę newtonowską. Stymulowali w ten sposób zmysł dotyku oraz wspomagali rozwój motoryki małej. Podczas ugniatania ćwiczyli układ proprioceptywny odpowiedzialny za dobór właściwej siły ruchu, odpowiedniego napięcia mięśni oraz płynności i koordynacji ruchowej. To był wspaniały dzień nauki przez zabawę.
W ramach akcji Samorządu szkolnego „Szkoła pamięta” uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego odwiedzili groby zmarłych nauczycieli i uczniów naszego Ośrodka. Pamiętali nie tylko o zapaleniu zniczy, ale także je porządkowali. Odwiedzili również lokalne miejsca pamięci i poznali związane z nimi historie. Z wielką radością i dokładnością porządkowali bezimienne i opuszczone groby w okolicy. Dziękujemy, że pamiętacie i dbacie o te miejsca. Dzięki wam pozostaną na zawsze w naszych sercach.
29 października 2021 r.
W Tarnogórskiej Hali Sportowej już po raz piąty odbyła się Jesienna Olimpiada Sportowa dla Szkół Specjalnych. Tym razem w nieco zmienionej formie, wynikającej z obostrzeń uwzględniających wymogi stanu epidemicznego, spowodowanego pandemią koronawirusa i choroby zakaźnej COVID-19.
Uczniowie, jak co roku, świetnie się bawili biorąc udział w konkurencjach sportowych dostosowanych do ich możliwości. Dużym zainteresowaniem cieszyła się siatkówka i piłka nożna. Młodsi uczestnicy mogli sprawdzić swoją sprawność podczas pokonywania torów przeszkód oraz zaprezentować swoje umiejętności i możliwości przed szerszym gronem kibiców.
28 października 2021
W Tarnogórskim Centrum Kultury odbył się finał kolejnego, VI Tarnogórskiego Przeglądu Muzyki Klasycznej „Klasycznie-Artystycznie” dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej ruchowo oraz intelektualnie, a także dla uczniów przebywających w klasach integracyjnych.
To niezwykłe wydarzenie artystyczne zostało zorganizowane przez osoby ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomocna Dłoń” oraz nauczycieli i pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowskich Górach. Ten konkurs jest formą aktywizacji dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami do funkcjonowania w normalnym społeczno-kulturalnym życiu. Jest to przedsięwzięcie bardzo trudne w świecie wymagającym, często wręcz idealnych postaw oraz wykreowanych przez media, nieskazitelnie pięknych i zdrowych ludzi.
Galę rozdania nagród uświetnił występ teatru REBUS z przedstawieniem ekologicznym ZŁAP ODDECH, który wzbudził wiele emocji i zachwytu wśród wszystkich uczestników wydarzenia.
Przewodniczący jury – tarnogórski ekspert w dziedzinie muzyki Bartłomiej Kwiatkowski ogłosił wyniki konkursu i złożył gratulacje laureatom:
Zespół Wesołe Nutki – SP NR 40 Bytom,
Zespół Motylki – Przedszkole nr 13 T.G.
Zespół Campanella – Przedszkole nr 2 T. G.
Zespół Słoneczka – SOSW T. G.
Zespół Wisienki – SP NR 40 w Bytomiu
Zespół wokalno – instrumentalny z Piekar
Zespół SŁONECZNA GROMADA z SOSW
Zespół IaSPdP z SOSW
Podczas tegorocznego finału zostały wręczone tytuły honorowych członków Stowarzyszenia. Taki tytuł otrzymał członek Zarządu Powiatu Stanisław Torbus oraz Prezes Stowarzyszenia Serdeczni Pani Gabriela Kowalska – serdecznie gratulujemy.
Teatr Rebus podczas próby generalnej przed najnowszą premierą:
W dniach 26-28 października 2021 r. w SOSW odbywa się VI TARNOGÓRSKI PRZEGLĄD MUZYKI KLASYCZNEJ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY KLASYCZNIE – ARTYSTYCZNIE. Za nami pierwszy etap – eliminacje, które spośród ośmiu zespołów ze szkół i przedszkoli wyłonią laureatów. Zwycięzców poznamy w czasie finału, który odbędzie się już w czwartek 28 PAŻDZIERNIKA w Tarnogórskim Centrum Kultury.
26 października odbył się wyjazd na grę teternową do Nadleśnictwa Brynek. Nasi uczniowie musieli odnaleźć 5 punktów na trasie programowej. Przy okazji dowiedzieliśmy się wielu pożytecznych informacji na temat życia lasu od Pana Leśnika. Wszyscy zwyciesko ukończyli grę teternową odnajdując wszystkie punkty.