19 czerwca 2019 r. uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2018/2019. Z tej okazji uczniowie klasy siódmej i zespół „Słoneczna gromada” zaprezentowali piękny program artystyczny. Wszyscy cieszyli się, że zaczynają się wakacje.
Tylko uczniom kończącym szkołę łza zakręciła się w oku. „Szczęśliwej drogi – już czas”.
Uczniowie klas 7/8 P i 3aG w dniu 17 czerwca uczestniczyli w ostatnich zajęciach bibliotecznych w tym roku szkolnym. Uczniowie mieli okazję wysłuchać czytanych opowiadań i wierszy, spędzić czas w ogrodzie bibliotecznym oraz podziękować Paniom bibliotekarkom za całoroczne ciekawie prowadzone zajęcia.
Z okazji Dnia dziecka klasa V i VI pojechała na wycieczkę do Świerklańca. Pogoda dopisała, humory też!Wszyscy przyjechali zadowoleni.
Pamiętajmy o bezpieczeństwie w czasie upałów
14 czerwca działający w naszej szkole teatr „Rebus” był gościem w I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Staszica w Tarnowskich Górach. Przedstawienie „Lotka” zostało przyjęte z dużym zaciekawieniem i wzruszeniem. Dziękujemy za zaproszenie.
12 czerwca odbył się I Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych w DPS w Nakle SL., na który zostaliśmy serdecznie zaproszeni. Wokół otaczającej przyrody i dużej dawki słońca zabawa była prawie wakacyjna – dużo dobrej muzyki, występy artystyczne w tym występ naszego szkolnego zespołu „Słoneczna Gromada”, wata cukrowa, balony i smaczne jedzonko. Dziękujemy za zaproszenie, a organizatorom gratulujemy świetnej imprezy!!
Klasy I- III podsumowują rok szkolny 2018/2019
W dniu 06.06.2019 w naszym ośrodku odbył się Dzień Dziecka i Sportu. W wesołej i słonecznej atmosferze uczniowie brali udział w licznych atrakcjach. Zmagali się z torem przeszkód dla dużych i małych czy torem rowerowym. Dodatkowo konkurs plastyczny zaowocował pięknymi pracami. Dużo radości sprawiła zabawa z bańkami mydlanymi czy pięknie pomalowane, kolorowe twarze dzieci. W tym dniu naszych uczniów odwiedziły również dwie zaprzyjaźnione alpaki, które dołączyły się do naszej zabawy. Podsumowując cała zabawę uczniowie rozegrali mecz piłki nożnej i zatańczyli zumbę. Zabawa była świetna, a frekwencja 100%
Dogoterapia – prezentacja na temat zajęć dogoterapeutycznych w SOSW
Z OKAZJI DNIA DZIECKA zaprosiliśmy na ciekawe zajęcia uczniów klasy III Szkoły Podstawowej nr 9 w Tarnowskich Górach.
Dzieci miały możliwość uczestniczyć w zajęciach z psem terapeutycznym. Słuchały bajki o szczeniaczku Lupusie i jego akcji ratunkowej w strasznym lesie. Uczyły się rozpoznawać ślady dzikich zwierząt, a w grze najważniejsza była współpraca i wzajemna pomoc.
Uczestnicy spotkania poznali również Sport Stacking zaliczany do sportów rozwijających mózg. Nauczyli się układać i składać podstawowe sekwencje stosów kubków na czas. Uczniowie ze szkoły nr 9 poznawali tajniki tej dyscypliny sportu ćwicząc z profesjonalnym stoperem, kolorowymi kubkami i matą pod czujnym okiem naszych uczniów, którzy w umiejętny sposób przekazywali zdobytą wiedzę. Na końcu zostały zorganizowane zawody. Cała grupa bardzo była zintegrowana i dopingowała poszczególnych zawodników biorących udział w zawodach. Zabawa była przednia.
Bardzo dziękujemy wychowawczyni p. Izie Białek i uczniom za mile spotkanie i świetną wspólna zabawę.
Organizatorki: Anna Pająk i Nina Stepek
W dniu 04.06. wychowankowie internatu bawili się na zorganizowanym przez wychowawców Dniu Sportu połączonego z Dniem Dziecka. Dzieciaki brały udział w wielu konkurencjach, m.in slalom z piłkami, podbijanie piłki, wyścigi na hulajnogach, skakanie na skakance i wiele innych. Na zakończenie kilkoro dzieci wykonało prace plastyczne na placu przed budynkiem internatu „kredą malowane”. Wszyscy bardzo chętnie brali udział w zabawie, a zwieńczeniem tego uroczego dnia było wręczenie paczek ze słodyczami.
3 czerwca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kolejnych zajęciach alpakoterapii.
Alpakoterapia to dziedzina zooterapii wspomagająca rehabilitację ruchową oraz umysłową osób niepełnosprawnych poprzez działania terapeutyczne oparte na kontakcie z alpakami. Działania te służą poprawie samopoczucia człowieka w różnych sferach: emocjonalnej, fizycznej, poznawczej i społecznej. Poprzez zabawy, przytulanie, głaskanie, dzieci rozluźniają się, otwierają, są radosne, uśmiechnięte i bardzo precyzyjnie wykonują ćwiczenia. Dzięki zajęciom ze zwierzętami dzieci są odważniejsze, oswajają się z tym co miękkie, twarde, mokre czy suche, uczą się panowania nad ciałem. Bardzo istotnym elementem jest również ruch, tego typu zajęcia poprawiają motorykę. A ponadto niezwykle pogodne alpaki poprawiają także samopoczucie, zarówno dzieciom jak i opiekunom.
Alpaki to zwierzętami o bardzo łagodnym usposobieniu. Są zwierzętami delikatnymi i płochliwymi, zupełnie pozbawionymi agresji. Jedyną formą ich obrony jest ucieczka. Zaprzyjaźniają się zarówno z innymi zwierzętami, jak i z człowiekiem. Są szczególnie pozytywnie nastawione do dzieci. Są inteligentne i interesują się otoczeniem. Szybko uczą się nowych rzeczy, jak np. jedzenie z ręki człowieka czy chodzenie na smyczy. Bardzo lubią być głaskane i przytulane, a sam ich wygląd wzbudza sympatię i uśmiech.
Zajęcia są organizowane przez Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń”, a finansowane przez Urząd Miasta Tarnowskie Góry.
W dniu 30.05.2019 wychowankowie wzięli udział w konkursie pt.” „Mam Talent”, który odbył się w ramach programu Edukacja Kulturalna Dzieci i Młodzieży. Dzieci miały okazję zaprezentować swoje ukryte talenty zarówno wokalne jak i taneczne. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni.
W dniu 30 maja 2019 roku uczniowie klasy 7/8P i 3aG wyjechali na wycieczkę do Koszęcina. Na wycieczkę udali się pociągiem, a na miejscu zapoznali się z historią Zespołu Pieśni i Tańca „ŚLĄSK” im. Stanisława Hydyny, zwiedzili zabytkowe wnętrza pałacowe, mieli okazji podziwiać i przymierzyć stroje ludowe. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach muzyczno – choreograficznych prowadzonych przez solistów zespołu „Śląsk”. Podczas zajęć na prawdziwej sali baletowej uczyli się tańców ludowych: krakowiaka i kujawiaka, zapoznali się z repertuarem zespołu oraz poznali szczegółu dotyczące tradycyjnych śląskich strojów.
29 maja nasza drużyna w składzie: Kamil Kołodziejczyk, Mateusz Kupka, Kamil Panek i Daniel Poczkai wygrali II Śląski marszobieg terenowy dla osób niepełnosprawnych intelektualnie zorganizowany przez Stowarzyszenie ,,Czyń dobro”, PFRON i ZPSWR w Wodzisławiu Śl. Na 11 drużyn chłopcy zajęli pierwsze miejsce wyprzedzając drużyny m.in. z Cieszyna, Raciborza, Jastrzębia Zdroju, Wodzisławia Śl. Dzień ten chłopcy spędzili również na strzelaniu z broni pneumatycznej, wjeżdżaniu dźwigiem straży pożarnej na wysokość 41 m oraz na konsumpcji grochówki, kiełbasek z grilla, lodów i pączków. Opiekunami drużyny była pani Małgorzata Tomaszewska i pani Monika Duda.
28 maja odbyła się w naszej szkole Akademia z okazji Dnia Ziemi. Aktorzy z klas szkoły podstawowej odtworzyli ekologiczną wersję bajki „Smerfy”. Bajka cieszyła się dużym zainteresowaniem widzów ku radości aktorów. Na zakończenie akademii zostały wręczone dyplomy i nagrody laureatom konkursów wiedzy ekologicznej oraz konkursu plastycznego. Honorowymi gośćmi akademii były panie z Domu Pomocy Społecznej wraz z opiekunami. Dziękujemy gościom za przybycie. Do zobaczenia za rok 🙂
Akademia i konkursy odbyły się w ramach działalności szkolnego koła LOP
Dnia 28 maja 2019 r. uczniowie klasy 7,8 i 3 gimnazjum wzięli udział w Grze Miejskiej”Rozegraj Swoje Miasto” organizowanej przez I LO im. S. Sempołowskiej. Uczniowie byli podzieleni na 2 patrole, pod opieką nauczycieli: Dagmary Patoń i Dominiki Białek.
W dniu 25 maja 2019 r. nasi harcerze pod opieką nauczycieli: Aleksandry Brytner, Dominiki Białek i Dagmary Patoń wzięli udział w biegu na orientację „Nietoperek”. Wszyscy dobrze się bawili, nikt się nie zgubił w lesie… 😉
23 maja 2019 roku w naszym Ośrodku rozpoczęły się zajęcia terapeutyczne z zakresu alpakoterapii.
Terapia polega na współpracy terapeuty i ucznia z alpakami, które w pozytywny sposób motywują do działania, wpływając na rozwój emocjonalny i poznawczy oraz poprawę samopoczucia.
Podczas zajęć terapeutycznych uczniowie poznają zasady bezpieczeństwa pracy z alpaką, poznają czynności pielęgnacyjne, karmienie itp.
Uczniowie podczas różnorodnych zajęć terapeutycznych będą mogli rozwijać sferę motoryczną, poznawczą i emocjonalną. Tak bliski kontakt z alpaką oraz dobór odpowiednich ćwiczeń podczas terapii uczy koordynacji ruchowej, delikatności, otwiera na nowe doznania dźwiękowe, zapachowe, dotykowe oraz pogłębia wiedzę na temat świata przyrody.
Wyjazd do schroniska
ADOPTUJ PSA CZ II
Najaktywniejsi uczniowie mogli dziś spacerować z psami przygotowanymi do adopcji wokół schroniska w Miedarach. Odwiedziliśmy tez wolierę z kotami.
Jeden z nich otrzymał imię wybrane przez naszych uczniów. Od dziś to Skaut.
Jest to śliczny, biały, niezwykle dzielny kot. Po terenie schroniska oprowadzał nas pies Aleks. Uczniowie na koniec przekazali smakołyki dla piesków oraz materace i kołdry na wyściółkę do psich kojców.
KLUB MIŁOŚNIKÓW ZWIERZĄT ZAPRASZA DO ADOPCJI
Dominika Musik
Dawid Wieczorek
Nina Stepek
Kolejne zajęcia Zumby już za nami. Dzięki uprzejmości pani Klaudii Sobczyk dziewczęta uczestniczyły w zajęciach na terenie Galerii Fitnessu w Tarnowskich Górach. Nasza kochana Ewelina Pankiewicz jak zwykle zadbała o super atmosferę, moc i energię na zajęciach.
Zajęcia z Zumby odbywają się pod kierunkiem pani Agnieszki Pyka w ramach programu „Trzymaj Formę”.
GALERIA FITNESSU dziękujemy za wspaniałą współpracę, jesteście nieocenione ♥.
http://www.facebook.com/galeriafitnessu/
W dniu 24 maja zespół SŁONECZNA GROMADA wziął udział w VII edycji IDOLA w Zespole Szkół Specjalnych w Piekarach Śląskich i zajął I miejsce w kategorii Gwiazdy Eurowizji. Serdecznie gratulujemy dziewczynom i dziękujemy za zaproszenie organizatorom wydarzenia.
W dniach 22 – 23 maja uczniowie szkoły branżowej uczestniczyli w wycieczce do Malborka, Sztutowa i Torunia p.n.”Nasza historia od średniowiecza do współczesności”. Uczniowie niemal przenieśli się w czasie odwiedzając XIV -wieczny zamek krzyżacki w Malborku. W trakcie pobytu w Toruniu pod okiem Mistrza Piernikarskiego poznali wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika, przygotowali ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Młodzież poznała też odkrycia renesansowego astronoma Mikołaja Kopernika, uczestnicząc w seansie „Ziemia – planeta Kopernika”, odbywającym się w Planetarium.
Do XX wieku naszej historii wróciliśmy się w trakcie krótkiej wycieczki do Sztutowa, gdzie uczniowie zobaczyli Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Stutthof.
Korzystając z pięknej pogody zawitaliśmy nad Bałtyk, który przywitał nas pustą plażą i spokojnym morzem.
Wycieczka była finansowana ze środków Fundacji ING Dzieciom.
22 maja uczniowie z naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych w Nadleśnictwie Brynek. Wycieczkę zorganizowała p. Kasia Piasecka wraz z p. Małgorzatą Tomaszewską w ramach działalności szkolnego koła LOP. Pogoda dopisała, uczniowie uzyskali wiele cennych informacji na temat życia zwierząt w naszych lasach i mieli okazję posilić się kiełbaskami z ogniska.
Z okazji zbliżającego się Dnia Matki wychowankowie internatu brali udział w zajęciach na temat Roli Mamy w Rodzinie. Opowiadali za co kochamy swoje mamy i jak my możemy okazać im swoją miłość. Ponadto wykonali portrety swoich mam i przygotowali dla nich laurki okolicznościowe. Prace wyeksponowano na internatowej gazetce.
Akcja „ZAMBIA CZEKA NA POMOC” zakończona.
Przez trzy miesiące zbieraliśmy nasiona warzyw do przyprzedszkolnych ogródków organizowanych w ośrodkach misyjnych na terenie Zambii.
Przy okazji zbiórki uczniowie poznawali przez filmy i prezentacje warunki w jakich żyją dzieci w Afryce.
Prócz zbiórki nasion zrobiły piękne prace które sfotografowane wysłaliśmy do Afryki.
Za zaangażowanie w tak szlachetne dzielo dziękujemy dzieciom, ich Rodzicom i Nauczycielom.
Nina Stepek
16 maja odbyła się WYCIECZKA NASZYCH UCZNIÓW DO BRENNEJ.
Dzieci brały dział w różnorodnych zajęciach, takich jak:
-Zajęcia z edukacji regionalnej, poznawania kultury,tradycji połączone z animaloterapią,
-W KOZIEJ ZAGRODZIE program pasterski z kozami,
-ZAJĘCIA DOGOTERAPEUTYCZNE bajka „O Brunie i wilkach”,spotkanie z Luną i Brunem;
-ZAJĘCIA SPORTOWE -rekreacyjny spacer z kijami nordic walking.
Czas spędzony w pięknej scenerii beskidzkich gór w przepięknej majowej pogodzie wszyscy uznali za udany.
Specjalne podziękowania za zaangażowanie w przedsięwzięcie dla nauczycieli: Niny Stepek, Asi Waligóry, Soni Morawiec -Lewartowskiej i Dominiki Musik
16 maja 2019 r.
W Tarnogórskim Centrum Kultury odbył się finał V Tarnogórskiego Przeglądu Muzyki Klasycznej dla Dzieci i Młodzieży „Klasycznie – Artystycznie”, połączony z jubileuszem 15-lecia powstania i 5-lecia reaktywacji Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomocna Dłoń”, którego organizatorami byli: Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Tarnowskich Górach, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomocna Dłoń” i Tarnogórskie Centrum Kultury.
W trakcie uroczystego finału widzowie mogli zobaczyć występ teatru „Rebus”. Przedstawienie „Lotka” przygotowane zostało przez uczniów SOSW pod opieką nauczycieli: Jolanty Wrony, Anny Pająk i Soni Matejczyk.
Jubileusz Stowarzyszenia uczciliśmy prezentując pięcioletnie dokonania i projekty realizowane na rzecz dzieci. Zarząd Stowarzyszenia wyróżnił instytucje i osoby wspierające działalność organizacji.
W trakcie imprezy dzieci wyróżniły tytułem „Szeryfa Praw Dziecka UNICEF” osoby zaangażowane w charytatywną pracę na rzecz dzieci – Panią Agnieszkę Morawiec, panią Barbarę Wyrwę, panią Annę Troninę i pana Mieczysława Dumieńskiego – serdecznie gratulujemy!
Głównym punktem programu było nagrodzenie uczestników konkursu, którzy przeszli eliminacje w SOSW.
Po części oficjalnej i artystycznej goście i artyści udali się na słodki bankiet, w trakcie którego mogli spróbować jubileuszowego tortu.
Imprezę przygotowały panie: Anna Pająk i Barbara Klimek.
Wyniki konkursu:
KATEGORIA I
I miejsce Niepubliczne Przedszkole „Ptasi Raj” w Radzionkowie
II miejsce zespół Słoneczka z SOSW w Tarnowskich Górach
III miejsce Zespół Szkół Specjalnych nr 6 w Bytomiu
W dniach 14- 16 maja w SOSW odbywa się V TARNOGÓRSKI PRZEGLĄD MUZYKI KLASYCZNEJ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY KLASYCZNIE – ARTYSTYCZNIE połączony z obchodami jubileuszu Stowarzyszenia Pomocna Dłoń. Za nami pierwszy etap – eliminacje, które spośród ośmiu zespołów ze szkół i przedszkoli wyłonią laureatów. Zwycięzców poznamy w czasie finału, który odbędzie się już w czwartek 16 maja w Tarnogórskim Centrum Kultury.
14.05.2019 w Hali Widowiskowo-Sportowej ,,Centrum” odbyła się Vl Wojewódzka Olimpiada ,, Kocykowa” . Głównym jej celem było propagowanie wśród dzieci i młodzieży prawidłowej postawy ciała, skorygowanie jej poprzez odpowiednią aktywność, poszerzenie wiedzy z zakresu gimnastyki korekcyjnej, wpajanie zasad fair- play. W zmaganiach wzięło udział 11 szkół z województwa śląskiego. Uczestnicy startowali indywidualnie i drużynowo. W ogólnej klasyfikacji I miejsce w korekcyjnym torze przeszkód z czołganiem (w kategorii wiekowej 13-16) zajął A.Zielonka. II miejsce w zwisie prostym na drążku (w kategorii wiekowej 7- 12 lat) zajął A. Zielonka. II miejsce w równoważnym torze przeszkód na czas (w kategorii wiekowej 7-12 lat ) zajął A.Zielonka .III miejsce w drużynowym konkursie podciągania kolan do brzucha zajął A.Zielonka. III miejsce zajął Karol Kupka w korekcyjnym torze przeszkód z czołganiem (kategoria wiekowa 7-12 lat). III miejsce zajął w drużynowym konkursie podciągania nóg do klatki piersiowej. III miejsce w drużynowym konkursie podciągania kolan do brzucha zajął Łukasz Manowski. Uczestnicy otrzymali puchary, medale oraz nagrody rzeczowe.
13 maja uczniowie klasy 7P i 3G uczestniczyli w zajęciach czytelniczych w Miejskiej Bibliotece im. B.Lubosza. Tematem przewodnim tego spotkania był „Tydzień Bibliotek 2019 „.
11 maja uczniowie z naszej drużyny należący do 7 Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku wzięli udział w rajdzie zuchowym ,,Wędruś”. Tegoroczny rajd zorganizowany został do Pszczyny. Harcerze mieli możliwość zwiedzić Zagrodę Żubrów, Skansen Wsi Polskiej, pałac w Pszczynie. Pogoda dopisała, nasi uczniowie zadowoleni wrócili do domu. Opiekunami wycieczki byli Dagmara Patoń i Małgorzata Tomaszewska
V TARNOGÓRSKI PRZEGLĄD MUZYKI KLASYCZNEJ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY KLASYCZNIE – ARTYSTYCZNIE ORGANIZOWANY PRZEZ
V Tarnogórski Przegląd Muzyki Klasycznej dla Dzieci i Młodzieży (2)1
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym ” Pomocna Dłoń” w Tarnowskich Górach
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Tarnowskich Górach Tarnogórskie Centrum Kultury
PROGRAM:
- Jubileusz Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomocna Dłoń”
- Występ teatru „Rebus” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego ze sztuką „Lotka”
- Koncert laureatów
22 dzieci, 2 rodziców i 4 opiekunów uczestniczyło w dwudniowej wycieczce. Uczniowie zwiedzali Sztolnie Walimskie oraz zamki w Grodnie i Książu. Drugiego dnia Wrocław – w deszczu, ale z uśmiechem i radością spacerowali po rynku, zachwycali się multimedialnym pokazem fontann i zwiedzili wroclawskie zoo. Było super! Dzieci zmęczone, ale bardzo szczęśliwe i zadowolone. Już pytają o kolejną wycieczkę.
W maju wychowankowie internatu w ramach programu Trzymaj Formę przygotowują soki owocowe z użyciem wolnoobrotowej wyciskarki. Wszystkie dzieci wiedzą, jak ważne są witaminki i że najlepiej jest wtedy, gdy jest jednocześnie smacznie i zdrowo.
Dnia 16.04 2019 r. młodzież naszego szkolnego wolontariatu wybrała się z wizytą do zaprzyjaźnionego Domu Opieki Społecznej w Tarnowskich Górach, aby przekazać wyrazy sympatii oraz najlepsze życzenia Błogosławionych Świąt Wielkiej Nocy dla Pań pensjonariuszek oraz całego personelu DPS.
Przekazałyśmy również przygotowane przez młodzież świąteczne prezenty –ręcznie robione kartki świąteczne oraz świąteczne wypieki- ciasteczka ozdobnie zapakowane przez wolontariuszy. To była bardzo miła wizyta.
WOLONTARIAT ZAPRASZA DO AKCJI „NASIONA DLA AFRYKI”
Drodzy uczniowie zapraszamy Was do akcji zbiórki nasion warzyw do ogródków zakładanych dla dzieci w Zambii przez Siostry Boromeuszki.
W tym kraju najwięcej jest biedy i dzieci, które straciły swoich rodziców.
Pomóżmy im posyłając nasiona warzyw, by miały takie same szanse na zdrowe życie jak Wy. Zrób z kolegami w klasie plakat lub narysuj coś od serca, napisz pozdrowienia, a my to prześlemy wraz z zebranymi nasionami
Czekamy na prace w sali 1.03
WYCIECZKA DO STUDIA FILMÓW RYSUNKOWYCH W BIELSKU BIAŁEJ
11 kwietnia nasi uczniowie wyjechali do Bielska Białej szlakiem legendy o Klimczoku i zwiedzili historyczna część miasta.
Jednak najważniejszym punktem na mapce wędrówek tego dnia była wizyta w studio filmowym Bolka i Lolka.
Na miejscu dzieci poznały dawne sposoby i etapy powstawania filmów a także urządzenia na których pracowali filmowcy. Na koniec odbył się seans filmowy najpiękniejszych bajek.
Odbyliśmy tez spacer do kultowych pomników bajkowych postaci REKSIA i BOLKA I LOLKA
Za zaangażowanie i pomoc w realizacji projektu „Poznajemy region, jego historie i tradycje” dziękujemy Dyrektorowi SOSW, Nauczycielom i Rodzicom.
N Stepek
8 kwietnia br. piętnaścioro uczniów naszego Ośrodka przyjęło sakrament bierzmowania w kościele pw. św. Anny w Tarnowskich Górach. Szafarzem bierzmowania był ks. biskup Andrzej Iwanecki.
Wszystkim bierzmowanym i ich rodzinom życzymy darów Ducha Świętego!
W dniach od 2-4 kwietnia młodzież naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyła w VIII Podkarpackim Memoriale im. Świętego Jana Pawła II organizowanym przez zaprzyjaźniony Zespół Szkół Specjalnych nr 6 w Stalowej Woli. W dniu przyjazdu na hali sportowej MOSiRu odbyła się Sztafeta Biegowa dla osób niepełnosprawnych, o godzinie 17.30 uroczysta Msza Święta, wieczorem na pływalni krytej odbył się Start Sztafet Pływackich i osób indywidualnych. O godzinie 21.37 uczczono śmierć Św. Jana Pawła II odśpiewaniem „Barki”. W drugim dniu pobytu uczniowie zwiedzili miasto, piękny klasztor Kapucynów oraz Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, po południu relaksowali się na kręgielni. Ostatni dzień pobytu przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze w szkole. Dzieci dostały pamiątkowe medale i prezenty.
W dniu 02.04.2019 wychowawcy i wychowankowie internatu wzięli udział w akcji „Przybij nam piątkę!” organizowanej przez Stowarzyszenie Auxilium w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
W dniu dzisiejszym uczniowie wraz z nauczycielami Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Tarnowskich Górach, dla uczczenia dnia autyzmu , udali się do biblioteki miejskiej gdzie dzięki uprzejmości Pań mogliśmy przeprowadzić zajęcia. Pani Nina przedstawiła bajkę terapeutyczną nawiązującą do „inności ” i wyjątkowości każdego z nas. Przedsięwzięcie zorganizowały B. Czajkowska, K.Kurzeja , J.Stepek
28 marca obchodziliśmy Dzień Wiosny, podczas którego dzieci brały udział w quizie wiedzy na temat pierwszych oznak wiosennej pory roku. Ponad to wykonywały postać Pani Wiosny dowolną techniką plastyczną. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody.
27 marca odbyła się w naszej szkole pierwsza edycja IDOLA. Uczestnicy wcielili się w rolę takich zespołów jak:Abba, Pectus, Boys, Małe TGD, Verba oraz wokalistów – nie zabrakło Pawła Domagały, Zenka Martyniuka, Roksany Węgiel. Pojawili się także zagraniczni goście np. Alwaro Soler oraz Albano i Romina Power. Jury w składzie – p. Katarzyna Piasecka, p.Edyta Morawska i p. Agnieszka Pyka miały nie lada kłopot, aby wyłonić zwycięzców.
W grupie starszej zwyciężył Piotr Respondek jako Paweł Domagała i chłopcy z klasy 3 SPdP jako zespół Pectus. W najmłodszej kategorii zwyciężyła klasa I, II i III jako Małe TGD, a w średniej kategorii bezkonkurencyjni byli uczniowie klasy VII Alvaro Soler z zespołem tancerek oraz Roksana Węgiel. Konkurs przygotowały i poprowadziły panie: B.Klimek i A. Pająk. GRATULUJEMY WSZYSTKIM UCZESTNIKOM IDOLA.
ZAPROSZENIE
WOLONTARIAT zaprasza do podjęcia inicjatywy edukacyjnej promującej niesienie pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie.
Działajmy wspólnie w KLUBIE SZKÓŁ UNICEF
szczegóły wkrótce 🙂
N.Stepek
B.Czajkowska
K.Kurzeja
ZAPRASZAMY DO AKCJI – DZIECI W AFRYCE CZEKAJA NA NASZĄ POMOC
TERAZ ZAMBIA
Zbieramy nasiona warzyw dla przyprzedszkolnych ogródków prowadzonych przez SIOSTRY BOROMEUSZKI dla małych dzieci.
Potrzebne są nasiona marchwi, kalafiora, ogórków, papryki, kapusty, fasoli, pomidorów.
Wszystko co zabierzemy, wyślemy wprost do Zambii na podany adres.
Koordynatorzy akcji
N Stepek
K Kurzeja
B Czajkowska
W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny wspólnie udaliśmy się na Rynek w Tarnowskich Górach. Razem topiliśmy wcześniej przygotowaną Marzannę, aby pożegnać zimę i powitać upragnioną porę roku pełną zieleni i śpiewających ptaków.
Czwartek uczniowie spędzili w Parku Wodnym w Tarnowskich Górach. Był to czas na aktywny wypoczynek. Hala basenowa zapewnia szereg atrakcji: brodzik, solanka, zjeżdżalnie wodne, basen z falą morską i do nauki pływania. Do tego wysoko wyspecjalizowana kadra ratowników zapewnia bezpieczeństwo i pomoc medyczną. Czas szybko upłynął na fantastycznej zabawie.
Piąty dzień półkolonii odbył się pod hasłem „Kochamy zwierzęta”. Dzieci uczestniczyły w zajęciach dogoterapii. Terapeutą była Luna – pies rasy golden retriver ze swoją opiekunką J.Stepek. Później dzieci wykonywały różne zadania związane z tematyką zwierząt – rysowały, rozwiązywały krzyżówki, pokonywały labirynty. Uczestniczyły też w zajęciach bibliotecznych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnowskich Górach, prowadzonych przez panią Małgosie i Ewę. Piękne koty, które pokolorowały dzieci, będą wisiały na wystawie w bibliotece. Później spacerowaliśmy po Tarnowskich Górach szlakiem Gwarków. Na koniec z wielkim apetytem uczniowie zjedli obiad i dopytywali się o termin kolejnych półkolonii.
AKCJA ZBIÓRKI OBUWIA DLA DZIECI AFRYKI „KLAPKI DLA GAMBII” ZAKOŃCZONA
Dziękujemy Darczyńcom, Nauczycielom, Rodzicom, Uczniom. Wszystkim, którzy zechcieli czynnie wesprzeć zbiórkę butów dla dzieci z Gambii. Serdecznie dziękujemy za hojność, pomoc i zaangażowanie.
Zebraliśmy łącznie 118 par obuwia typu crocs dla dziewczynek i chłopców.
W dniu 04.02.2018 przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji przeprowadzili pogadankę z wychowankami Internatu na temat bezpieczeństwa podczas nadchodzących ferii zimowych. Przypomniano dzieciom o podstawowych zasadach obowiązujących podczas spędzania czasu wolnego poza placówką i domem. Zwrócono uwagę na konieczność reagowania w przypadku różnych niebezpieczeństw.
do przekazania 1% podatku na rzecz BEZDOMNYCH PSÓW I KOTÓW W MIEDARACH
Nie bądźmy obojętni, te zwierzęta, opuszczone lub wyrzucone przez człowieka potrzebują naszej pomocy.
Wciąż zbieramy klapki. Mamy już ponad 100 par
Dziękujemy za wsparcie i hojność ❤
WCIĄŻ TRWA WYPRZEDAŻ ” NIECHCIANYCH PREZENTÓW”, książek,drobiazgów, ubrań, a wszystko za dziecięce klapki (małe rozmiary mile widziane).
Dziękujemy i zapraszamy ponownie.
16 stycznia, jak co roku w okresie noworocznym, wychowankowie internatu wybrali się w odwiedziny do zaprzyjaźnionego Domu Seniora „Opoka” w Bobrownikach Sląskich. Wystawili tam przedstawienie jasełkowe oraz przy ciasteczkach i herbacie wspólnie z seniorami śpiewali kolędy i pastorałki.
11 stycznia 2018 r.
WIELKIE OTWARCIE
AKCJA „KLAPKI DLA GAMBII” ruszyła przy udziale gościa specjalnego ks.misjonarza Adama – naocznego świadka smutnego losu afrykańskich dzieci.
Przez filmy i zdjęcia nasi uczniowie mogli lepiej zrozumieć, dlaczego akcja zbierania gumowego obuwia dla dzieci jest ważna. W zaczarowany świat afrykańskiej sawanny wprowadziła nas pani Ania Pająk, prezentując z uczniami na bębnach afrykańskie rytmy. Naszą akcję wsparli hojnie Goście obecni na spotkaniu – rodzice naszych uczniów i panie z Domu Pomocy Społecznej w Tarnowskich Górach.
Akcja trwa do ferii, a za zaangażowanie nauczycieli i wszelką pomoc dziękują inicjatorzy- opiekunowie szkolnego wolontariatu: panie Kasia Kurzeja, Basia Czajkowska, Sonia Morawiec – Lewartowska, Dominika Musik i Nina Stepek.
9 stycznia 2018 r.
W Parku Miejskim w Tarnowskich Górach nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali Olimpiadę Zimową dla wszystkich uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Program zajęć obejmował: rzuty do celu ścieżkami, zjazdy ze stoku na określony czas i długość , slalom sankami, lepienie bałwana. Zabawy sportowe odbywały się ramach sportowej rywalizacji z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Zajęcia z dogoterapii tuż przed świętami Bożego Narodzenia miały wyjątkowy charakter. Uczniowie wraz z Luną na chwilę poudawali renifery z zaprzęgu św. Mikołaja, a pod choinką ćwiczyli składanie prezentów, z których nasze zwierzęta mogą ucieszyć się najbardziej. Zadania wykonały celująco.
Z OKAZJI ZBLIŻAJĄCYCH SIĘ ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA WSZYSTKIM UCZNIOM ŻYCZYMY WSPANIAŁYCH PREZENTÓW POD CHOINKĄ, PYSZNOŚCI NA STOLE I DOBREGO WYPOCZYNKU
18 grudnia 2018 r. młodzież starsza naszego szkolnego koła wolontariatu wraz z opiekunem (Renata Rychter) odwiedziła Dom Opieki Społecznej w Tarnowskich Górach, aby z otwartych serc życzyć Paniom Pensjonariuszkom i personelowi błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia. Wolontariusze przygotowali własnoręcznie kartki świąteczne z życzeniami jako znak naszej pamięci. Przekazano również w imieniu naszej społeczności szkolnej na ręce Siostry Dyrektor kartki w ramach akcji „Idą święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj” organizowanej przez fundację Dbam o mój z@sięg (koordynowanej przez panie E. Morawską i M. Makosz i R.Rychter) adresowane w ramach świątecznej poczty – do każdej Pani zamieszkującej w DPS-ie.
W dniu 12.12.2018 wychowankowie internatu wraz z wychowawcami uczestniczyli w Wigilii dla Osób Samotnych i Potrzebujących zorganizowanej przez Urząd Miasta Tarnowskie Góry. Dzieci brały udział w występie artystycznym prezentując piosenki o tematyce świątecznej. Łamaliśmy się opłatkiem i częstowaliśmy się smakołykami przygotowanymi przez fundatorów tego przedsięwzięcia.
Krótki przebieg imprezy można zobaczyć na koncie Facebooka Urzędu Miejskiego klikając w link poniżej:
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=741053506269946&id=166946306698099
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia uczniowie szkoły podstawowej pod opieką pań Niny Stepek i Joanny Waligóry odwiedzili Panie w DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ w Tarnowskich Górach, by złożyć życzenia w imieniu społeczności szkolnej i wręczyć samodzielnie pieczone pierniczki.
11 grudnia uczennice należące do zespołu „Słoneczna Gromada” wzięły udział w IX Wojewódzkim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Bytomiu. Chociaż nie stanęły na podium, to zaprezentowały się jak najlepiej z anielskim głosem Karoliny Korek, w pięknych strojach, widowiskowo tańcząc z pomponami.
Serdecznie gratulujemy dobrego występu.
Tutte le strade portano a Roma!
W dniach 03-08.12.2018 r. jedenastoosobowa grupa naszej młodzieży oraz troje rodziców uczestniczyło w wyjeździe do Wiecznego Miasta. Wycieczka zorganizowana przez panie katechetki: Zofię Burdziak, Anielę Kalagę oraz Barbarę Łysik miała charakter pielgrzymki. Opiekę duchową sprawował ks. Jerzy Kapica, proboszcz parafii św. Józefa Robotnika w Tarnowskich Górach na terenie której leży nasz Ośrodek.
Gościliśmy w Rzymie 5 dni w Centro Don Orione, domu prowadzonym przez zgromadzenie księży Orionistów. Z inicjatywy św. Jana Pawła II od 2000 roku przyjmują oni osoby niepełnosprawne z całego świata, które wraz z opiekunami mogą raz w życiu skorzystać z pobytu w Rzymie na koszt Stolicy Apostolskiej. Przez te 5 dni zwiedzaliśmy stolicę Włoch, zabytki kulturowe i sakralne oraz byliśmy częstym gościem Watykanu. Zobaczyliśmy 4 najważniejsze na świecie bazyliki większe: Św. Piotra na Watykanie, Św. Jana na Lateranie, Santa Maria Maggiore oraz Św. Pawła za Murami. Modliliśmy się przy grobie naszego Rodaka, św. Jana Pawła II. Wrzuciliśmy pieniążek do słynnej Fontanny Di Trevi. Podziwialiśmy Koloseum, Kapitol oraz Forum Romanum. Pod rzymskim błękitnym niebem spacerowaliśmy wzdłuż Tybru podziwiając Zamek Anioła i wiele innych zabytków. Wspólnymi wrażeniami dzieliliśmy się przy wyśmienitej kuchni włoskiej, smakując wielu typowych dla tego regionu specjałów.
Najważniejsze jednak było spotkanie z Ojcem Świętym, które wywarło na wszystkich ogromne wrażenie i było pięknym duchowym przeżyciem. Wszystkie te chwile, spędzone na włoskiej ziemi pozostaną na długo w naszej pamięci.
6 grudnia naszą szkołę odwiedził św. Mikołaj z pomocnikami LO im. Stefanii Sempołowskiej z przedstawieniem mikołajkowym. Św Mikołaj odwiedził również uczniów w klasach i obdarował pięknymi prezentami. Dziękujemy św. Mikołajowi i pomocnikom z LO!
4 grudnia 2018 roku wychowanków grup wychowawczych odwiedził św. Mikołaj wraz z aniołkami, reniferami i elfami z Nakła Śląskiego. Jak co roku przywiózł prezenty.
Kolejne odwiedziny św. Mikołaja odbyły się 6 grudnia zorganizowane przez młodzież z L.O. im. Sempołowskiej oraz ich opiekunowi panu Tomaszowi Tomaszewskiemu. Szczególne podziękowania dla pana Mieczysława Dumieńskiego prezesa Fundacji na Rzecz Dzieci Miasteczko Sląskie za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia. W podziękowaniu wychowankowie przygotowali laurki i zaśpiewali świąteczne piosenki.
PRZEDZIMOWA AKCJA WSPARCIA DLA BEZDOMNYCH PSÓW I KOTÓW W SCHRONISKU W MIEDARACH
Uczniowie wraz z opiekunami KLUBU MIŁOŚNIKÓW ZWIERZĄT zebrali wśród społeczności szkolnej karmę i inne akcesoria niezbędne do przetrwania zimy.
Przy okazji przekazania darów uczniowie zwiedzili schronisko i dowiedzieli sie o warunkach adopcji bezdomnego zwierzęcia, tym samym rozpoczynamy kampanię „Przygarnij bezdomne zwierzę- ofiaruj mu dom”.
Przedsięwzięcie przygotowali Dominika Musik, Dawid Wieczorek, Kasia Kurzeja i Nina Stepek
28 listopada wychowankowie internatu wybrali się do Centrum Kultury Karolinka w Radzionkowie na zabawę andrzejkową organizowaną przez Zespół Szkół Specjalnych w Radzionkowie. Impreza odbyła się w restauracji „Figaro”. W ramach integracji z uczniami z tamtejszej szkoły wspólnie bawili się przy muzyce, wróżyli sobie oraz zajadali się smakołykami. Zabawy było co nie miara. Każdy uczestnik zabawy otrzymał upominek i słodki poczęstunek.
Dziękujemy za zaproszenie!
28 listopada 2018 r.
Uczniowie klasy VII, III gimnazjum oraz I Bz uczestniczyli w Regionalnym Konkursie Wiedzy o Wielkich Polakach, organizowanym corocznie przez Szkołę Branżową I Stopnia nr 8 w Bytomiu. Tym razem konkurs poświęcony był Irenie Sendlerowej – Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.
Uczennice szkoły branżowej – Paulina Grela i Jadwiga Machoń zdobyły zaszczytne trzecie miejsce w tym niezwykle trudnym konkursie. Trzecie miejsce zdobyła również Oliwia Chojka za pracę w konkursie plastycznym, również poświęconym Irenie Sendlerowej.
Serdecznie gratulujemy!!!
28 .11. 2018 odbyła się XIX Paraspartakiada Śląska i Zagłębia Osób Niepełnosprawnych. Uczniowie naszej szkoły brali udział w różnych konkurencjach sportowych, takich jak: tory przeszkód, rzuty ringu , dart.
Za zajęcie najlepszego wyniku zawodnicy otrzymali : medale, puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe . Każdy uczestnik dostał słodki upominek – torbę słodyczy.
Uczniowie klas 7P i 3G uczestniczyli w kolejnych zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. B. Lubosza. Zajęcia czytelnicze dotyczyły tematyki jesiennego lasu i grzybobrania.
W dniu 15.11.2018 roku udaliśmy się już kolejny raz na spotkanie integracyjne z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Nakle Śląskim. Wspólnie braliśmy udział w zajęciach plastyczno – manualnych wykonując papierową choinkę. Spędzaliśmy również czas podczas słodkiego poczęstunku.
15 listopada 2018 r.
Klub Miłośników Zwierząt zaprosił na zajęcia z prezentacją.„KNOW HAU Z PSZCZOŁĄ W TLE”–pszczoła miodna i niemiodna cz.II
W programie były warsztaty z budowania domków dla samotnic, film z wycieczki w Beskidy oraz prezentacja – owady zapylające, a także spotkanie z pszczelarzem.
Uczniowie uczestniczyli w zajęciach z gościem specjalnym. Poznali zachowania i zadania pszczół miodnych i owadów zapylających w życiu człowieka. Dowiedzieli się co można robić, by je chronić. Na koniec odbyła się degustacja miodu i pyłku.
Specjalne podziękowania za pomoc w organizacji zajęć dla P. Soni Morawiec i P. Janusza Majewskiego.
B. Czajkowska, N. Stepek
Dnia 14.11.2018 w internacie obchodziliśmy Święto Niepodległości. Z tej okazji przygotowano liczne atrakcje dla dzieci. Wszyscy w postawie stojącej odśpiewali Hymn Polski, przypomniano wydarzenia jakie związane są ze świętem. Ponad to dzieci wykonywały wspólnie godło Polski, chętne osoby miały okazję wykazać się w quizie wiedzy.
9. XI 2018r uczniowie klasy I Szkoły Branżowej nr 14 uczcili Dzień Niepodległości piekąc na zajęciach gastronomicznych pod kierunkiem mgr Renaty Rychter ciasteczka kruche i dekorując je biało-czerwonym lukrem. Ciasteczka po dekoracyjnym zapakowaniu zostały podarowane (podczas świątecznego spaceru z mgr Sabiną Szyszka)władzom miasta i powiatu oraz dyrekcji i nauczycielom naszej szkoły.
8 listopada 2018 r.
8 listopada odbył się w naszej szkole powiatowy konkurs zorganizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomocna Dłoń” i Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy pt. „100 lat niepodległości w malarstwie, poezji i piosence”. Uroczystość dofinansowana była przez Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach.
Do konkursu zgłosiły swój udział szkoły specjalne i ośrodki, z: Piekar Śl., Lublińca, Wojski, Radzionkowa, Tarnowskich Gór, Dom Samopomocy w Tarnowskich Górach, Dom Opieki Społecznej w Nakle Śl., Salezjański Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Tarnowskich Górach, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Miedarach.
Występy artystyczne oraz prace plastyczne jak zwykle zaskoczyły jurorów wysokim poziomem, kreatywnością i talentem uczestników. Organizatorem konkursu plastycznego była pani Barbara Klimek. Organizatorem konkursu recytatorskiego była pani Monika Makosz, a muzycznego pani Anna Pająk.
Serdecznie dziękujemy nauczycielom, rodzicom i wszystkim, którzy przyczynili się, aby ten szczególny dzień związany ze 100 – leciem odzyskania niepodległości był tak wyjątkowy i wzruszający.
Oprócz konkursu można było również podziwiać pokaz mody – „Modnym krokiem przez 100 lat” przygotowanym przez p. Jolantę Wronę i p. Sonię Matejczyk.
Nie zabrakło także poczęstunku i wspólnego patriotycznego śpiewania pod czujnym okiem harcerzy przygotowanych przez panią Małgorzatę Tomaszewską i Sabinę Szyszkę.
7 listopada 2018 r.
Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy zorganizował wielkie sportowe święto osób niepełnosprawnych – II Jesienną Olimpiadę Sportową Szkół Specjalnych, w której udział wzięło 6 drużyn z 6 miast: Tarnowskich Gór, Radzionkowa, Chorzowa, Bytomia, Piekar Śląskich i Nakła Śląskiego. Impreza odbyła się w Hali Sportowej.
Wszyscy zawodnicy wzięli udział w każdej konkurencji indywidualnie, a wyniki poszczególnych zawodników zostały zsumowane – do klasyfikacji drużynowej. W klasyfikacji generalnej została wyłoniona drużyna z najlepszymi wynikami sportowymi. Wszyscy uczestnicy otrzymali medale, a każda drużyna nagrody rzeczowe.
Konkurencje sprawnościowe:
- rzut przodem piłką lekarską na odległość
- wyścig piłek
- sprawnościowy tor przeszkód
- skok w dal
- rzut woreczkiem
- sztafeta biegowa („sztafeta gwiaździsta”).
Zwycięstwo wywalczyła drużyna z Zespołu Szkół Specjalnych w Piekarach Śląskich, drugie miejsce zajęła szkoła z Bytomia, a trzecie szkoła z Tarnowskich Gór.
Serdecznie gratulujemy!!!
Istotnym celem olimpiady była integracja młodych ludzi wywodzących się z różnych środowisk oraz wskazanie wartości płynących z udziału w szeroko rozumianej rywalizacji sportowej. Udział w II Jesiennej Olimpiadzie Sportowej przyczynił się do propagowania zdrowego stylu życia, kształtowania postaw prospołecznych i prozdrowotnych.
Pomocy i wsparcia niepełnosprawnym zawodnikom udzielali wolontariusze z Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica – serdecznie dziękujemy.
Impreza była organizowana przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Tarnowskich Górach i Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomocna Dłoń”, a finansowana przez Powiat Tarnogórski.
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO
„100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI W MALARSTWIE, POEZJI
I PIOSENCE”
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Tarnowskich Górach zorganizował Powiatowy Konkurs Plastyczny „100 lat niepodległości w malarstwie”
Celem konkursu plastycznego było m. in.
- Rozwijanie poczucia tożsamości narodowej, dumy z bycia Polakiem.
- Uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości.
- Rozwijanie dziecięcej wyobraźni.
- Zaangażowanie nauczycieli, dzieci i młodzieży w propagowanie pozytywnego wzorca nowoczesnego patriotyzmu.
- Motywowanie uczniów do rozwijania pasji artystycznych.
- Rozwijanie kreatywności dzieci i młodzieży w zakresie technik sztuki plastycznej.
- Rozwijanie sprawności manualnej.
- Integracja środowisk.
Członkowie komisji jednogłośnie stwierdzili, że wszystkie prace były na bardzo wysokim poziomie, zachwycały kolorystyką, różnorodnością technik i pomysłowością. Prace oceniane były w trzech kategoriach wiekowych SP I-IV, SP V-VIII, Gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna i osoby dorosłe. Komisja konkursowa oceniała pomysł, samodzielność wykonania pracy oraz estetykę.
Uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom, wyróżnionym odbędzie się 8 LISTOPADA 2018 r. o godz. 09.00 w sali gimnastycznej w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Tarnowskich Górach.
Z tej okazji organizatorzy przygotowali też słodki poczęstunek.
Lista nagrodzonych w konkursie plastycznym:
Kategoria wiekowa: SZKOŁA PODSTAWOWA I- IV
I miejsce – IGOR CHOCHÓŁ
II miejsce – FILIP NELEC
III miejsce – MARTIN FRANKE
WYRÓZNIENIE: JAKUB JAGODZIŃSKI
Kategoria wiekowa: SZKOŁA PODSTAWOWA V- VIII, GIMNAZJUM
I miejsce – MARCIN GOWIK
II miejsce – PATRYK GRABIŃSKI
III miejsce – ALEKSANDRA PAWLAK
WYRÓŻNIENIE: KINGA GRZENIA
Kategoria wiekowa: SZKOŁA PONADPODSTAWOWA, OSOBY DOROSŁE
I miejsce – MARCIN SZEJA
II miejsce – LESZEK STANIK
III miejsce – AGNIESZKA KACZMARCZYK
Wyróżnienie: KAMIL MALICH
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom.
Projekt dofinansowany ze środków Powiatu Tarnogórskiego.
PLAN GALI FINAŁOWEJ – 8 listopada 2018
Godzina 9.00
- Przywitanie uczestników
- Konkurs muzyczny
- Pokaz mody „Modnym krokiem przez 100 lat”
- Konkurs recytatorski
- Przerwa, podczas której odbędzie się poczęstunek połączony ze śpiewem pieśni patriotycznych oraz zwiedzanie wystawy historycznej pt. „Świadkowie tamtych lat”
- Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
- Rozstrzygnięcie konkursu muzycznego
- Rozstrzygnięcie konkursu recytatorskiego
- Zakończenie gali.
W dniu 30.10.2018 odwiedziliśmy groby naszych najbliższych z rodzin. Wspólnie modliliśmy się, paliliśmy znicze jako symbol naszej pamięci.
29 października 2018 r.
Uczniowie szkoły podstawowej mieli swoją lekcje historii odwiedzając wyjątkowe dla każdego Polaka miejsca. Pamiętali tez o swoich zmarłych nauczycielach.
Złożyli wiązanki i zapalili znicze na cmentarzu komunalnym, wojskowym i przy parafii św. Józefa.
Lekcji udzielali
P K. KURZEJA
P. B. HENKIEL
P. N. STEPEK
W dniu 26 października 2018 roku, tradycyjnie już w naszym Ośrodku obchodziliśmy Dzień Papieski. Tym razem pod hasłem: „Promieniowanie Ojcostwa”.
23 października uczniowie należący do Teatru „Rebus” działającego w naszej szkole po raz pierwszy wzięli udział w Wojewódzkim Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Starochorzowskim Domu Kultury w Chorzowie. Wystąpili ze sztuką autorstwa pani Marty Obszyńskiej pt. „Światło dla wszystkich”. Pomimo ogromnej konkurencji i doświadczenia innych grup teatralnych udało się naszym artystom zdobyć III miejsce. Serdecznie gratulujemy!!!
WOLONTARIAT ZAPRASZA DO AKCJI ZBIÓRKI GUMOWEGO OBUWIA DLA DZIECI
W GAMBII. Zbieramy nowe obuwie w oznaczonych miejscach w dwóch budynkach szkoły. Akcja trwa do połowy kwietnia 2019 r.
Więcej informacji na stronie internetowej: https://klapkidlagambii.pl
ZAPRASZAMY!!!!!!!!!!!!!
W dniu 18 października 2018 roku, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tarnowskich Górach, odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom Powiatowego Konkursu Ekologicznego pod hasłem: „Dbamy o czysty świat, choć mało mamy lat”.
Powiatowy Konkurs Ekologiczny, to impreza w skład której weszły trzy konkursy: plastyczny, fotograficzny i konkurs wiedzy. Organizatorem tego wydarzenia było Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomocna Dłoń”, działające przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tarnowskich Górach. Projekt dofinansowany został ze środków Starostwa Powiatowego.
Głównym założeniem konkursów było wykształcenie świadomości oraz kultury przyrodniczej i proekologicznej zgodnie z etyką, opartą na właściwej hierarchii wartości, prawach człowieka i przyrody.
W konkursach inspirowanych zasadami prawidłowego segregowania odpadów i ich właściwego zagospodarowania wzięło udział sześćdziesięciu młodych ludzi ze:
• Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowskich Górach,
• Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 13 w Tarnowskich Górach,
• Zespołu Szkół Specjalnych w Radzionkowie,
• Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Wojsce,
• Środowiskowego Domu Samopomocy przy Stowarzyszeniu „Serdeczni” w Tarnowskich Górach,
• Domu Pomocy Społecznej przy Zgromadzeniu Sióstr Miłosierdzia Św. Karola Boromeusza
• oraz z zaprzyjaźnionego z nami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczym w Lublińcu.
Uroczystą galę rozdania nagród uświetniły odwiedziny zaproszonych gości, m.in. Wicestarosty Powiatu Tarnogórskiego – Stanisława Torbusa oraz występy zespołów działających w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym: „Słoneczka” i „Słoneczna Gromada”.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom.
organizatorzy projektu: Agata Koptyńska – Małek, Barbara Klimek, Monika Makosz
15 października 2018 r. wychowankowie wzięli udział w akcji Urzędu Miasta „Tarnogórskie Święto Drzewa”. Zanieśliśmy wcześniej zebraną makulaturę oraz zużyte baterie na rynek, a w zamian otrzymaliśmy 2 sadzonki krzewów ozdobnych, które zasadziliśmy na skwerku przed internatem w dniu 18 października.
13 października 2018 r.
7 harcerzy z naszego ośrodka pod opieką trzech nauczycieli wybrało się na Jesienny Rajd dla Niepodległej. Musieliśmy wykazać się znajomością historii i geografii Polski. Udało nam się dobrze wykonać większość zadań. Nasi harcerze mieli okazję samodzielnie wykonać plakietki z okazji 100 rocznicy niepodległej Polski. Na koniec rajdu każdy upiekł kiełbaskę i dostał pieczonego ziemniaka. Pogoda dopisała, wszystkim się podobało.
Uczniowie klas: 7P i 3G uczestniczyli w zajęciach czytelniczych w Miejskiej Bibliotece im B. Lubosza. Podczas zajęć mieli okazję poznać zasady funkcjonowania wypożyczalni dla dzieci, wypożyczalni dla dorosłych, biblioteki nagrań i słuchowisk oraz wypożyczalni naukowej. Pani bibliotekarka przeprowadziła zajęcia biblioteczne, a nasi uczniowie mogli zapoznać się z procedurą wypożyczania książek.
11 października 2018 roku odbyła się w ramach programu „Przyrodnicze know HAU z pszczołą w tle” pierwsza edukacyjno-dogoterapeutyczna wycieczka do Brennej dla uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowskich Górach.
Zajęcia edukacyjne miały miejsce w Chlebowej Chacie w Górkach Wielkich k/Brennej i w centrum Brennej. Zajęcia dogoterapeutyczne odbyły się w Pensjonacie Fanaberia w Brennej.
W roli psich terapeutów wystąpili: Tiga (Cavallier King Charles Spaniel), Akira (Berneński
Pies Pasterski), Luna i Bruno (Golden Retrievery).
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO I FOTOGRAFICZNEGO ,,DBAMY O CZYSTY ŚWIAT, CHOĆ MAŁO MAMY LAT!
(praca plastyczna inspirowana zasadami prawidłowego segregowania i gospodarowania odpadami)
Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy w Tarnowskich Górach zorganizował międzyszkolny konkurs plastyczny i fotograficzny pod hasłem „Dbamy o czysty świat, choć mało mamy lat”
Celem konkursów było m. in.
- kształtowanie świadomości oraz kultury przyrodniczej i proekologicznej zgodnie z etyką, opartą na właściwej hierarchii wartości, prawach człowieka i przyrody,
- rozbudzanie potrzeby kontaktu z przyrodą,
- rozwijanie rozumienia współzależności człowieka i środowiska,
- upowszechnianie i popularyzacja fotografii,
- kształtowanie wrażliwości artystycznej,
- integracja młodzieży
Członkowie komisji jednogłośnie stwierdzili, że wszystkie prace były na bardzo wysokim poziomie, zachwycały kolorystyką, różnorodnością technik i pomysłowością. Prace oceniane były w trzech kategoriach wiekowych SP I-III, SP IV-VI, Gimnazjum/kl.VII i VIII, starsze dzieci, szkoła ponadgimnazjalna i osoby dorosłe. Komisja konkursowa oceniała pomysł, samodzielność wykonania pracy oraz estetykę, zgodność prac z regulaminem. Uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom, wyróżnionym oraz uczestnikom konkursu odbędzie się 18 października 2018 r. o godz. 11.00 w sali gimnastycznej w SOSW w Tarnowskich Górach. Z tej okazji organizatorzy przygotowali też słodki poczęstunek.
Lista nagrodzonych w konkursie plastycznym:
Kategoria wiekowa: SZKOŁA PODSTAWOWA I- III
I miejsce – Kamil Pastuszka
II miejsce – Aleksander Siwy
III miejsce – Kevin Dworaczek
Kategoria wiekowa: SZKOŁA PODSTAWOWA IV- VI
I miejsce – Emilia Galik
II miejsce – Dawid Burski
III miejsce – Iwona Pytel
Wyróżnienie: Kinga Grzenia, Martyna Piekorz
Kategoria wiekowa: KLASY VII – VIII, SZKOŁA PODSTAWOWA ORAZ KLASY GIMNAZJUM
I miejsce – Barbara Krzysztof
II miejsce – Krystyna Gaweł
III miejsce – Oliwia Chojka
Wyróżnienie: Agnieszka Manowska, Kinga Narożna, Daria Ptok
Kategoria wiekowa: STARSZE DZIECI, SZKOŁA PONAGIMNAZJALNA I OSOBY DOROSŁE
I miejsce – Leszek Stanik
II miejsce – Ryszard Kopala
III miejsce – Patryk Brylok
Wyróżnienie: Paulina Grela, Kamil Panek, Łukasz Kandzia, Aleksandra Miska
Lista nagrodzonych w konkursie fotograficznym:
Kategoria wiekowa: SZKOŁA PODSTAWOWA IV- VI
I miejsce – Sławomir Luzarowski
Kategoria wiekowa: KLASY VII – VIII, SZKOŁA PODSTAWOWA ORAZ KLASY GIMNAZJUM
I miejsce – Dominika Mielczarek
II miejsce – Daniel Kołodziejczyk
III miejsce – Marcin Pilarz
Kategoria wiekowa: STARSZE DZIECI, SZKOŁA PONAGIMNAZJALNA I OSOBY DOROSŁE
I miejsce – Adam Trojanowski
II miejsce – Wanessa Mazur
III miejsce – Jadwiga Machoń
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom.
Projekt dofinansowany ze środków Powiatu Tarnogórskiego.
Organizatorzy konkursów.
4 października 2018 r. wychowankowie obchodzili Światowy Dzień Zwierząt, w ramach którego obejrzeli prezentacje multimedialną o zagrożonych gatunkach zwierząt. Poznali sposoby dbania o zwierzęta oraz organizacje, które im pomagają. Na zakończenie wykonali portrety zwierząt za pomocą rożnych technik plastycznych.
5 października 2018r.
Od maja 2018 roku uczniowie naszego Ośrodka uczestniczyli w cyklu zajęć tematycznych
i terapeutycznych z zakresu hipoterapii. Dzieci miały okazję poznać m.in. różne rasy i maści konia, jego anatomię, sposób żywienia, zachowanie higieny i zasad bezpieczeństwa. W trakcie zajęć mogły doznawać niesamowitej więzi pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem.
W ramach zajęć terapeutycznych dzieci wraz z instruktorem uczestniczyły w tzw. „oprowadzankach”, wykonując różnorodne ćwiczenia specjalne mające na celu wieloprofilową rehabilitację. Wszystkie sesje odbyły się na świeżym powietrzu, co sprzyjało miłej atmosferze i uatrakcyjniło naukę.
A dzisiaj, już po raz ostatni, uczniowie klas młodszych wzięli udział w zajęciach, na których gwiazdą był kucyk Bartuś. Pogoda i dobre nastroje jak zawsze dopisały, gratulujemy wszystkim uczniom aktywnego udziału w zajęciach.
Projekt „Hipoterapia – wyrównujemy szanse” był organizowany przez Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń” przy współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno- Wychowawczym, finansowany przez Urząd Miasta w Tarnowskich Górach.
W czasie wycieczki mieliśmy okazję płynąć łodziami podziemnym szlakiem wodnym. Wszyscy uczniowie uczestniczyli za darmo dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
Bożena Majewska wychowawca klasy 3p.
w Dortmundzie. Byli to nauczyciele oraz uczniowie tamtejszej szkoły, którzy odwiedzili nas
w ramach wieloletniej współpracy.
w Bobrownikach Śląskich. Braliśmy wszyscy udział w wycieczce do kompleksu zamkowego
w Pszczynie oraz do muzeum w Oświęcimiu Auschwitz Birkenau.
z naszego ośrodka i gimnazjum w Dortmundzie. Mamy nadzieję, że wkrótce znowu się spotkamy.
15 czerwca, w OGÓLNOPOLSKIM DNIU DOGOTERAPII uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcji filmu „BELLA I SEBASTIAN” , a uczestnicy zajęć z udziałem psa terapeutycznego otrzymali wyróżnienie za piękną pracę i postępy w postaci medalu „PRZYJACIELA PSA „.
Dziękujemy wolontariuszce -kynoterapeutce Alicji Stepek i Lunie.
Do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym.
Prowadząca
Janina Stepek
14 czerwca 2018
Opiekunowie teatru: J. Wrona, A, Pająk, S, Matejczyk, M. Obszyńska.
Reprezentacja naszej szkoły została zaproszona do udziału w VII INTEGRACYJNYM TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR ZSOS NR 7 W GLIWICACH. W tym roku naszą szkołę reprezentowali młodsi zawodnicy – z klasy 5 i 6- i po raz pierwszy próbowali swoich sił w tak poważnym turnieju. Rozgrywki miały charakter międzynarodowy, gdyż swoich sił na boisku spróbowali nasi sąsiedzi z czeskiego Hloucina i Nowego Mesta. Ponadto startowały drużyny m.in. z Rudy Śląskiej, Zabrza, Wojski, Zbrosławic/Kamieniec, Pyskowic, Gliwic, Knurowa, Rybnika- w sumie 16 reprezentacji z różnych placówek. Poziom sportowy zawodów był bardzo wysoki, zawodnicy grali na wymagającym i trudnym
boisku tartanowym – twardo i ambitnie, ale zgodnie z zasadami fair play. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Pyskowic, drugie – gospodarze, a trzecie – sąsiedzi ze Słowacji.
Poza boiskiem uczniowie integrowali się, zawierali nowe przyjaźnie, wspólnie spędzali czas dopingując kolegów z innych drużyn. Serdecznie gratulujemy udziału w zawodach!
13 czerwca 2018 r.
Dzisiaj starsi uczniowie naszego Ośrodka mieli okazję uczestniczyć w zajęciach z hipoterapii. Po części tematycznej, dzieci wspólnie z terapeutą przygotowały zwierzę do pracy – szczotkowanie i czyszczenie, zakładanie siodła i ogłowia, a na koniec dosiadanie konia i ćwiczenia.
Impreza była organizowana przez Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń” i współfinansowana przez Urząd Miasta Tarnowskie Góry.
Zespół „Słoneczna Gromada” wyśpiewał pierwsze miejsce w konkursie kolęd i dopiero teraz pojechał na wycieczkę do Energylandii do Zatoru. Zabawa była EKSTREMALNA !! Serdecznie dziękujemy organizatorom konkursu – Stowarzyszeniu ” Pomost” w Bytomiu za super nagrodę.
Uczennica naszej szkoły – Karolina Korek zdobyła zaszczytne III miejsce w Sportowym konkursie plastycznym, który odbył się w ramach XI Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Gratulujemy!
11 czerwca 2018 r.
Uczniowie naszej szkoły zajęli 2 miejsce w „I Śląskim Marszobiegu Terenowym” zorganizowanym z okazji jubileuszu 20-lecia powiatu wodzisławskiego.
Po zawodach można było odpocząć pod parasolem na leżaczkach, poskładać na dmuchańcach oraz bungi. Zabawie towarzyszyły postacie z filmu” Kraina lodu”. Były kiełbaski, lody i ciasta domowej roboty. Atmosfera wspaniała, ludzie przemili, super impreza.
9 czerwca 2018 r.
Piknik Rodzinny, który odbył się w sobotę, przyciągnął do naszego Ośrodka wiele rodzin, chcących przyjemnie spędzić czas w miłej, wesołej atmosferze. Każdy mógł skorzystać z wielu atrakcji i zabaw. Było poruszające przedstawienie teatralne, zabawy sportowe, zawody łucznicze, loteria, zumba i pilates, pokazy taneczne, fotobudka, malowanie twarzy, zabawy plastyczne, pierwsza pomoc. Każdy miał możliwość pokazania się na scenie i zaprezentowania swojego talentu.
Gwiazdą Pikniku był pan Tomasz Białek, dyrektor Teatru Muzycznego Castello, który zachwycił pięknym występem, wykonując słynne arie operetkowe i przeboje musicalowe.
Dużym powodzeniem cieszyły się naleśniki, żurek, popcorn i wata cukrowa, lecz furorę robiła domowa lemoniada, ponieważ upalna pogoda i mnogość atrakcji sprawiła, że wszyscy byli spragnieni zimnego napoju.
Impreza była współfinansowana przez Urząd Miasta Tarnowskie Góry.
Więcej zdjęć z pikniku na stronie: https://www.facebook.com/pg/Stowarzyszenie-Pomocy-Osobom-Niepe%C5%82nosprawnym-Pomocna-D%C5%82o%C5%84-601480939936062/photos/?tab=album&album_id=1751833394900805
8 czerwca 2018 r.
Kolejne zajęcia z cyklu „Hipoterapia – wyrównujemy szanse” za nami, a dzisiejsze spotkanie – bardzo wyjątkowe – odbyło się w Zajeździe Leśniczówka. Dzieci zapoznały się z zasadami bezpieczeństwa dotyczącymi przebywania z koniem, anatomią zwierzęcia i higieną. Oprócz zajęć tematycznych i terapeutycznych, które cieszyły się największym powodzeniem- dzieci wzięły również udział w grach i zabawach na świeżym powietrzu oraz wspólnie piekły kiełbaski na ognisku. Pogoda dopisała, uśmiechów co niemiara, czekamy na więcej!
Impreza była organizowana przez Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń” i współfinansowana przez Urząd Miasta Tarnowskie Góry.
W naszym ośrodku dzieci mogą korzystać z zajęć dogoterapeutycznych z psem Luna:
W dniu 05 czerwca wychowankowie internatu wybrali się na wycieczkę rowerową po pobliskich terenach zielonych miasta Tarnowskie Góry. Obcowaliśmy z otaczającą przyrodą leśną wśród drzew, polan i stawów. Odpoczywaliśmy również nad zbiornikiem wodnym w Pniowcu. Wycieczka pozwoliła na aktywny wypoczynek i przybliżyła walory turystyczne naszego miasta.
5 czerwca 2018 r.
W ramach obchodów Dni Książki odbył się naszej szkole konkurs recytatorski „Polskie poetki dzieciom”, w trakcie którego uczniowie pięknie recytowali wybrane przez siebie wiersze polskich poetek.
Ponadto rozstrzygnięty został konkurs na najpiękniejszą zakładkę do książki.
Zwycięzcom gratulujemy!
4 czerwca nasi uczniowie uczestniczyli w grze terenowej organizowanej w Ogrodzie Botanicznym na Księżej Górze przez 12 Drużynę Harcerska z Radzionkowa. Wszyscy uczniowie dobrze się bawili, bieg ukończyli, a w nagrodę nasza reprezentacja otrzymała dyplom i możliwość upieczenia kiełbasek przy ognisku.
ZAPRASZAMY NA PIKNIK RODZINNY!
9 CZERWCA W GODZINACH 11.00 – 15.00
26 maja 7 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku wzięła udział w biegu na orientację INO MI SIĘ NIE ZGUB organizowanego przez Hufiec Ziemi Tarnogórskiej w Borowianach. Wszyscy nasi harcerze z sukcesem ukończyli bieg, a najlepszy był Dawid Florek – gratulujemy! Wszyscy dostali dyplomy i nagrody i zmęczeni ale szczęśliwi wrócili do domu.
26 maja 2018
Uczniowie naszego Ośrodka wzięli udział w II INTEGRACYJNYM TURNIEJU KOSZYKÓWKI „Z PODWÓRKA NA PARKIET” POD PATRONATEM DYREKTORA SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH SPECJALNYCH NR 7 W GLIWICACH.
Serdecznie gratulujemy uczestnikom zawodów sportowych!
25 maja w Zespole Szkół Specjalnych w Piekarach Śl odbył się konkurs muzyczny pt. „Idol” – Co nam w duszy gra. Naszą szkołę reprezentował zespół „Baciary” w składzie: Adrian Gołkowski- gitara, śpiew, Kamil Gruca- klawisze, śpiew, Piotr Respondek- skrzypce, śpiew, Katarzyna Drzensla, Karolina Płaczek- taniec, śpiew.
Zespół wykonał utwór ” Bo żyje się raz” i zdobył pierwszą nagrodę. Dziękujemy organizatorom za ciepłe przyjęcie, smaczny obiad i świetną zabawę.
SOSW i Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń” realizuje dla uczniów naszej szkoły zajęcia hipoterapeutyczne. Odbędą się cztery zajęcia tematyczne oraz cztery zajęcia
terapeutyczne. Pierwsze zajęcia już za nami.
W programie jeszcze między innymi:
– omówienie zasad bezpieczeństwa pracy przy koniu;
– nauka czyszczenia konia: dzieci zobaczą w jaki sposób czyścić konia i po co się to robi (każdy będzie mógł samodzielnie spróbować poczyścić zwierzę);
– podstawowa anatomia konia: gdzie koń ma ucho, ogon, grzywę a także łokieć, nadgarstek i kolano;
– żywienie koni: dzieci dowiedzą się, co możemy podać jako przekąskę, co koń je na śniadanie, obiad i kolację,
– poznanie ras i maści: dzieci poznają charakterystykę każdej rasy, aby nie mylić kucyka ze źrebakiem.
Zajęcia są współfinansowane przez Urząd Miasta Tarnowskie Góry.
Szkoła Branżowa I Stopnia nr 14 wchodząca w skład naszego Ośrodka kształci uczniów w dwóch zawodach: kucharz i pracownik pomocniczy obsługi hotelowej. Praktyki zawodowe organizuje nasz Ośrodek w kuchni i stołówce szkoły i internatu. Zapraszamy do obejrzenia filmików promujących profile naszej szkoły.
Kucharz:
Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej:
23 maja 2018 r.
W naszym ośrodku odbył się Dzień Przyjaciela, Dzień Dziecka i Dzień Sportu.
Najważniejszym wydarzeniem imprezy był jubileuszowy X Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Ośrodka. Po oficjalnym otwarciu nasze szkolne cheerleaderki „Dziewczyny z drużyny” dopingowały zawodników pięknymi tańcami. Po rozpoczęciu rozgrywek pozostali uczestnicy imprezy wzięli udział m.in. w mini turnieju piłki nożnej, grach i zabawach na boisku do plażówki oraz innych atrakcjach sportowych skierowanych do najmłodszych. Były konkursy, bańki mydlane, malowanie twarzy, tańce, rowerowy tor przeszkód i wiele innych atrakcji. Oczywiście było wiele nagród, medali…i słodkości, których nie mogło zabraknąć w tym ważnym dniu!
Pierwsze miejsce w X Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Ośrodka zdobyła drużyna z Piekar Śląskich, drugie z Gliwic, trzecie miejsce przypadło drużynie z Tarnowskich Gór, natomiast czwarte zespołowi z Bytomia.
Zwycięzcom gratulujemy !!!!
Pogoda i dobre nastroje dopisały, wszyscy świetnie się bawili!
20 maja 2018 r.
Uczniowie klas trzecich po raz pierwszy uczestniczyli w pełni w Mszy Świętej.
Uroczystość Pierwszej Komunii świętej odbyła się o godzinie 10:00 w kościele pw. świętego Józefa Rabotnika w Tranowskich Górach.
O godzinie 15.00 uczniowie wraz z swoimi rodzicami i chrzestnymi uczestniczyli w nabożeństwie dziękczynnym za dar Eucharystii.
Wśród obecnych na uroczystości nie zabrakło wychowawców klas trzecich.
19 maja 2018 r.
W Parku Miejskim w Tarnowskich Górach odbył się VII BIEG TARNOGÓRSKI. Nasi uczniowie: K. Panek, O. Chojka, M.Szczap, P. Grela, D. Kołodziejczyk, W. Kupka, K. Plekaniec, A. Manowska wraz z p. Moniką Duda i tarnogórskim spartaninem brali udział w tak ważnej imprezie i co najważniejsze wszyscy ukończyli bieg i są zwycięzcami. Gratulujemy naszym uczniom!
17 maja 2018 r.
W Tarnogórskim Centrum Kultury odbył się finał IV Tarnogórskiego Przeglądu Muzyki Klasycznej dla Dzieci i Młodzieży „Klasycznie – Artystycznie”, którego organizatorami byli:
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Tarnowskich Górach, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomocna Dłoń” i Tarnogórskie Centrum Kultury.
W trakcie uroczystego finału widzowie mogli zobaczyć występ teatru „Rebus”. Przedstawienie „Światło dla wszystkich” przygotowane zostało przez uczniów SOSW pod opieką nauczycieli: Jolanty Wrony, Marty Obszyńskiej, Anny Pająk i Soni Matejczyk.
Głównym punktem programu było nagrodzenie uczestników konkursu, którzy przeszli eliminacje w SOSW.
Wyniki konkursu:
I KATEGORIA
I miejsce: Przedszkole terapeutyczne z D.O.R.E.W.i R. z Radzionkowa grupa IV
Oraz „Laleczki” ze Szkoły Podstawowej nr 40 w Bytomiu
II miejsce Zespół ” Tornado z SOSW z Lublińca
15 maja 2018 r.
Po raz czwarty w naszej szkole odbywa się Przegląd Muzyki „Klasycznie- Artystycznie”, który poprzez zabawę przybliża młodym odbiorcom dzieła wybitnych kompozytorów różnych epok.
Za nami pierwszy etap – eliminacje, które spośród dziesięciu zespołów ze szkół i przedszkoli wyłonią laureatów. Zwycięzców poznamy w czasie finału, który odbędzie się już w czwartek 17 maja w Tarnogórskim Centrum Kultury.
Zapraszamy rodziców dorastających dzieci 9 maja o godz. 16.00 w SOSW na panel edukacyjny SEKSUALNOŚĆ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH.
W programie prelekcje specjalistów: lekarza ogólnego, ginekologa, psychologa.
26 -27 kwietnia 2018 r.
Uczniowie i nauczyciele pozdrawiają z wycieczki do Warszawy
Marcin Nadolski – uczeń klasy III i Oliwia Chojka – uczennica klasy II gimnazjum godnie reprezentowali naszą szkołę w Konkursie Recytatorskim w Bytomiu, którego tematem było odzyskanie przez Polskę niepodległości.
25 kwietnia 2018 r.
Jak co roku w naszej szkole uroczyście świętowaliśmy Dzień Ziemi. Uczniowie pod opieką nauczycieli przygotowali piękne przedstawienie, poruszające tematykę ochrony środowiska, oparte na motywach baśni o Śpiącej Królewnie. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem występów uczniów.
Na koniec rozstrzygnięte zostały konkursy ekologiczne, organizowane przez Ligę Ochrony Przyrody. Gratulujemy zwycięzcom!
Uczniowie klasy trzeciej gimnazjum przystąpili do egzaminów. Życzymy powodzenia!!
W dniu 16 kwietnia 2018 został rozstrzygnięty międzyszkolny konkurs plastyczno -techniczny „PŁYWAM PO ZDROWIE” w Zespole Szkół Specjalnych w Radzionkowie. Konkurs organizowany był w ramach projektu „Trzymaj formę” pod patronatem Państwowego Inspektora Sanitarnego w Bytomiu. Konkurs był przeznaczony dla uczniów szkół specjalnych województwa śląskiego i był podzielony na różne kategorie wiekowe. Nasi uczniowie zajęli wysokie miejsca jak również otrzymali wyróżnienia, dyplomy i nagrody. I tak:
Paulina Grela zdobyła I miejsce (opiekun: p. Agnieszka Pyka), Jolanta Lelicka zdobyła III miejsce (opiekun: p. Barbara Klimek), wyróżnienie otrzymali: Adrian Gołkowski i Marcin Łokaj (opiekun: p. Barbara Klimek).
Dziękujemy wszystkim naszym uczniom za udział w konkursie i gratulujemy wygranym! 🙂
Konkurs wiedzy ekologicznej dla uczniów z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym.
13 kwietnia 10 uczniów wzięło udział w Międzyszkolnym Konkursie Ekologicznym organizowanym przez szkolne koło LOP. Uczniowie odpowiadali na 10 konkursowych pytań przez 30 minut. Wszyscy skończyli prace przed czasem. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 25 kwietnia na akademii z okazji Dnia Ziemi. Trzymamy kciuki. LOP
11 – 13 kwietnia 2018
W ramach współpracy powiatu tarnogórskiego i powiatu stalowowolskiego, uczniowie
naszego ośrodka wraz z dyrekcją i nauczycielami zostali zaproszeni do udziału w VII
Podkarpackim Memoriale Sportowy im. św. Jana Pawła II, który odbył się w Stalowej Woli.
Ideą przewodnią wydarzenia było uczczenie rocznicy śmierci Papieża Polaka oraz każdego
dnia Jego pontyfikatu.
Pierwsza część imprezy rozpoczęła się sztafetą biegową poświęconą osobom
niepełnosprawnym, następnie memoriał przeniósł się na pływalnię, gdzie głównym celem
wszystkich uczestników było przepłynięcie 9 665 długości basenów – czyli tyle, ile dni trwał
pontyfikat Papieża Polaka.
Następnego dnia zostaliśmy zaproszeni na wycieczkę do Przemyśla, gdzie zwiedziliśmy m.in.
Wieżę Zegarową, w której obecnie mieści się Muzeum Dzwonów i Fajek, Katedrę
Przemyską, Kopiec Tatarski oraz Rynek. Ale najbardziej wyczekiwanym punktem wycieczki,
szczególne przez dzieci, były lody z Cukierni Fiore, cieszące się opinią najlepszych w Polsce.
Ostatnim punktem naszego pobytu w Stalowej Woli były odwiedziny w zaprzyjaźnionym
Zespole Szkół nr 6 Specjalnych, gdzie zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci, a w ramach
integracji dzieci rozegrały turniej bocce.
http://stw24.pl/kolejny-rekordowy- memorial-papieski
W dniach 15-17 maja po raz czwarty odbędzie w SOSW Przegląd „Klasycznie- Artystycznie”, który poprzez zabawę przybliży młodym odbiorcom dzieła wybitnych kompozytorów różnych epok.
Wykorzystując metodę aktywnego słuchania muzyki, elementy ruchu, tańca, gestów, śpiewu czy gry na prostych instrumentach perkusyjnych lub innych dzieci w zespole zaprezentują wybrany utwór muzyki klasycznej. Przegląd będzie trwał dwa dni. Pierwszy dzień – przesłuchania konkursowe odbędą się w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Tarnowskich Górach. Drugi dzień – finał przeglądu odbędzie się w sali widowiskowej Tarnogórskiego Centrum Kultury w Tarnowskich Górach. Zapraszamy
regulamin konkursu – Klasycznie-Artystycznie (2)
We wtorek 10.04.2018 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie recytatorskim organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich. Uczniowie recytowali wiersze o tematyce narodowej, gdyż motto tegorocznego konkursu to:”Kocham Cię Polsko”> Uczestnicy konkursu zostali przygotowani do występu przez Agnieszkę Gluch- Górniak i Monikę Makosz. Wszystkie występy naszych uczniów (Jessica Kuroń, Karolina Galik, Marcin Nadolski, Kinga Plekaniec, Wiktoria Kupka, Oliwia Chojka) były bardzo udane, czego dowodem jest zdobyty Puchar w XI Konkursie Recytatorskim.
10 kwietnia 2018 r. w hali MORiS w Chorzowie odbyła się II edycja imprezy pt:,,WYGRAJMY RAZEM NA SPORTOWO BATORY I PRZYJACIELE” . Organizatorem zawodów jest Szkoła Podstawowa nr.33 z Chorzowa, Urząd Miasta Chorzów. W eliminacjach uczestniczyły m.in szkoły, ze Świętochłowic, Zabrza, Chorzowa, Nakła Śląskiego oraz Sosnowca. Każda z grup liczyła 8 osób i brała udział w 10 konkurencjach t.j.: strzały do bramki, suchy basen, slalom z przeszkodami, slalom rowerowy, slalom sprawnościowy, rzuty do bramki, chusta klauza, tunel sprawnościowy, układanie puzzli i kręgle. Wszyscy uczestnicy otrzymali medale , słodycze oraz nagrody rzeczowe oraz dyplom dla każdej ze szkół. Można było skorzystać też z warsztatu pierwszej pomocy.
6 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Autyzmu pod hasłem „Niebieski Świat”. Z tej okazji odbyły się warsztaty kulinarne dla dzieci z autyzmem i ich rodziców. Dzieci piekły niebieskie ciasteczka. W warsztatach wzięli udział zaproszeni goście: rodzice z dziećmi z przedszkola nr 2. Równocześnie z warsztatami odbyły się zajęcia plastyczne „Niebieski Świat” oraz zajęcia socjoterapii.
W warsztatach kulinarnych „Niebieskie ciasteczka” uczestniczyła 6 chłopców oraz ich mamy. Podczas warsztatów dzieci wyrabiały ciasto, wałkowały, wykrawały ciasta foremką, robiły ciasta przez maszynkę, zanosiły blaszki z niebieskim ciastami do piekarnika. Potem ciastka ozdabiały i na koniec odbyła się słodka uczta. Dzieci pomagały również w czynnościach porządkowych – zmywanie naczyń, wycieranie, sprzątanie w sali gospodarstwa domowego. Warsztaty przygotowały i prowadziły panie Zofia Burdziak, Joanna Waligóra oraz praktykantki pani Asia i Kinga.
Warsztaty plastyczne na niebiesko:
Wesołego Alleluja
oraz dużo zdrowia i pogody ducha.
Niech radość Wielkanocy napełni nasze serca nadzieją i obfitością łask
od Chrystusa Zmartwychwstałego.
Serdeczne życzenia dla uczniów, rodziców, nauczycieli oraz pracowników składa Dyrekcja
Poniżej, prace wykonane przez naszych uczniów.
27 marca 2018 r.
W dniu 27 marca 2018 roku w Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II w Gliwicach odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu plastycznego „Orzeł Biały – nasza duma” , zorganizowanym przez Senat RP w 100 – lecie odzyskania niepodległości.
Honorowy patronat nad konkursem objęli m. in. marszałek Senatu RP, Wojewoda Śląski, Śląski Kurator Oświaty, IPN, Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gliwicach, Przewodniczący Sekretariatu Nauki i Oświaty Zarządu Regionu Śląsko – Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”. Patronat medialny TVP Katowice.
Gratulujemy naszym wspaniałym artystom i życzymy dalszych sukcesów!
Uczniów do konkursu przygotowały Barbara Klimek i Sonia Matejczyk.
22 marca 2018 r.
W dniach 20-22 marca 2018 r. nasi uczniowie brali udział w XVII Powiatowym Konkursie Ekologicznym organizowanym przez SOSW w Lublińcu. Myślą przewodnią tegorocznego konkursu było hasło ” Pogoń Smoga”. Konkurs od lat cieszy się dużą popularnością. Podzielony był na trzy formy uczestnictwa: konkurs plastyczny, konkurs fotograficzny i pokaz mody ekologicznej. Corocznie w konkursach biorą udział nasi uczniowie. Dzisiaj tj. 22.03.2018 r. nasi zwycięzcy i wyróżniona osoba zostali zaproszeni na uroczyste rozstrzygnięcie konkursów.
Uczniowie: Daniel Kołodziejczyk (opiekun: A. Koptyńska-Małek) zdobył I miejsce w konkursie fotograficznym w grupie gimnazjum, Kamil Malich (opiekun: A. Kononiuk) zdobył w konkursie fotograficznym II miejsce w grupie gimnazjum, Agnieszka Manowska (opiekun: S. Matejczyk) zdobyła II miejsce w konkursie plastycznym w grupie szkoła podstawowa, Daniel Łucyszyn (opiekun B. Klimek) zdobył II miejsce w konkursie plastycznym w grupie szkoła ponadgimnazjalna i Jolanta Lelicka (opiekun: B. Klimek) otrzymała I wyróżnienie w grupie szkoła ponadgimnazjalna. Natomiast w pokazie mody wszyscy uczestnicy konkursu byli wygranymi, między innymi nasza uczennica Oliwia Chojna (opiekun: A. Koptyńska-Małek) reprezentująca grupę gimnazjum.
Uczniów do konkursu przygotowały p. Agata Koptyńka – Małek, Barbara Klimek, Anna Kononiuk, Sonia Matejczyk, Jolanta Wrona .
Gratulujemy naszym wspaniałym artystom i życzymy dalszych sukcesów!
AKCJA „Wielkanocny Zajaczek dla Seniora” zakończona.
Wszystkie upominki i słodycze
z życzeniami świątecznymi przekazaliśmy na ręce wolontariuszy tarnogorskiej Caritas.
Darczyńcom dziękujemy w imieniu obdarowanych.
Z OKAZJI NADCHODZACYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH
POKOJU W SERCU,
UŚMIECHU NA TWARZY
I WIELU POWODÓW DO RADOSCI ŻYCZY ZESPÓŁ WOLONTARIATU HOMINEM QUERO
20 marca 2018 r.
Po raz 10 w naszym Ośrodku odbył się Jubileuszowy Festiwal Muzyki i Tańca. Wzięło w nim udział 17 uczestników (solistów, duetów, trio i zespołów), którzy z ogromnym zaangażowaniem zaprezentowali wybrane przez siebie utwory. Występujący podzieleni byli na kilka kategorii: uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i SPdP oraz osobne kategorie: soliści, duety, trio i zespoły. Jury miało trudne zadanie, ponieważ poziom występów był bardzo wysoki. Najważniejsze jednak, że wszyscy świetnie się bawili uczestnicząc w tym święcie muzyki. W trakcie obrad jury była wyświetlana prezentacja multimedialna przedstawiająca zdjęcia z lat poprzednich festiwali.
Nasze wspaniałe jury
Naszym gościem był wieloletni przyjaciel szkoły Mariusz Szwaracki – absolwent naszej szkoły.
Tradycyjnie już, w czasie Wielkiego Postu przeżywaliśmy rekolekcje szkolne. W tym roku rekolekcje odbywały się w terminie 12,13,14 marca i poprowadził je dla nas ks. Janusz Wilczek z archidiecezji katowickiej. Tematem przewodnim naszych spotkań było światło – symbol Chrystusa. W niezwykle ciekawy i obrazowy sposób Ksiądz rekolekcjonista przekazywał nam ważne wydarzenia dla naszej wiary. Mieliśmy także okazję skorzystać z sakramentu spowiedzi oraz uczestniczyć w przygotowanej przez naszych uczniów Drodze Krzyżowej. Centralnym punktem rekolekcji była uroczysta Msza św., na której licznie zgromadziliśmy się. Dziękujemy wszystkim za obecność i już teraz życzymy dobrego przeżycia Świąt Zmartwychwstania Pańskiego!
15 marca 2018 r. uczniowie klas: 3Pa, 3Pb i 7P wzięli udział w kolejnych zajęciach czytelniczych z cyklu: „Spotkania z książką” w ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Tarnowskich Górach. Jak co miesiąc sympatyczne Panie bibliotekarki z Czytelni dla Dzieci i Młodzieży ugościły uczniów dobrym słowem, książką oraz słodkościami.
Dnia 13 marca 2018r. uczniowie 3 kl ZSZ uczący się w zawodzie -kucharz wraz z opiekunami (Anna Musialik-Nosal, Renata Rychter) odwiedzili Centrum Kongresowe w Katowicach. Odbywały się tam Targi Gastronomiczne – FOODSHOW 2018. Zapoznawaliśmy się tam z różnymi obliczami polskiej gastronomii, nowymi trendami na rynku żywności i kulinariów. Było bardzo inspirująco. Można było znaleźć się w fantastycznych strefach smaku i doświadczyć różnorodności produktów. Strefa live cooking i degustacje niezwykłych potraw i surowców zaskakiwały nas smakiem i zapachem. Ciekawym doświadczeniem było również obserwowanie zmagań uczestników I Ogólnopolskich Mistrzostw Kelnerów. Bardzo inspirująca była obecność na targach dużej ilości polskich produktów Eco.
8 marca uczniowie klas: 3Pb, 5Pa, 7P i 2Ga pod opieką wychowawców, wyjechali do Opery Śląskiej w Bytomiu aby poznać „ Operowe ABC”. Na deskach sceny mieli okazję poczuć się jak prawdziwi aktorzy, mogli posłuchać gry na różnych instrumentach podczas próby orkiestry oraz podejrzeć baletnice i baletmistrzów przygotowujących się do spektaklu. Ogromne wrażenie zrobiła na uczniach wizyta w pracowni krawieckiej, gdzie powstają kostiumy oraz sala koncertowa.
7 marca 2018r. uczniowie klasy II i III SPDP uczestniczyli w lekcji muzealnej w Tarnogórskim Muzeum. Tematem lekcji był obraz Józefa Chełmońskiego „Powrót z balu”, który gości obecnie w Muzeum. Uczniowie oglądali obraz, rozmawiali o nim i wykonywali zadania związane z obrazem i twórczością J.Chełmońskiego. Sami mogli poczuć się artystami – malarzami. Dziękujemy pracownikom Muzeum za przeprowadzenie ciekawych zajęć.
5 marca w naszej szkole wystąpiły dzieci z Przedszkola nr 17 „Bajkowe Wzgórze” w Tarnowskich Górach. Przedszkolaki zaprezentowały nam wiersze, piosenki i tańce śląskie.
22 lutego skauci na całym świecie obchodzili swoje największe święto, czyli Dzień Myśli Braterskiej. Z tej okazji nasi harcerze spotkali się 24 lutego na organizowanym przez 2 Wielopoziomową Drużynę Harcerską „Traperzy” biwaku. Razem z innymi harcerzami brali udział w podróży po wszystkich zamieszkałych kontynentach świata poznając na zajęciach kulturę, historię oraz zwyczaje tych regionów. Następnie wzięli udział w kominku oraz apelu końcowym.
21 lutego 2018 r.
„Turniej Bowlingu 8 Miast” organizowany przez ZS z Radzionkowa w Bytomiu odbył się już po raz czwarty. Uczniowie naszego Ośrodka w klasyfikacji generalnej zdobyli miejsce trzecie, a Tomek Wilkos- zeszłoroczny zwycięzca w klasyfikacji generalnej wśród chłopców, w tym roku zajął trzecie miejsce.
Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom !
Innowacyjne zajęcia o charakterze integracyjnym w naszej szkole „Kocie sprawki” – zajęcia z elementami felinoterapii z udziałem Pań z Domu Pomocy Społecznej w Tarnawskich Górach i naszych uczniów.
Na zajęcia zaprosiły panie:
Kasia Kurzeja, Nina Stepek, Basia Czajkowska, Dominika Musik
15.02. 2018r.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w lekcji edukacyjnej w Operze Śląskiej w Bytomiu. Uczestniczyli w prelekcji dotyczącej podstawowych zagadnień związanych z operą, mogli zobaczyć prawdziwe puenty, czyli buty baletnicy oraz partyturę dyrygenta. W dalszej kolejności uczniowie zwiedzili widownię, miejsce dla orkiestry, kulisy, pracownię krawiecką, w której krawcowe szyją stroje dla artystów, salę baletową, gdzie odbywała się próba przed występem oraz salę koncertową im A. Didura. Wycieczka na wszystkich wywarła ogromne wrażenie.
Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń” zorganizowało w dniach 29.01 – 2.02. półkolonie zimowe dla uczniów naszej szkoły. Uczestnicy codziennie korzystali z innych atrakcji. Odbyły się wycieczki do Krakowa, do Palmiarni w Gliwicach, do Telewizji Katowice, seans filmowy oraz wyjście do Aqaparku. Ferie były fantastycznie!!
Dzień Bezpiecznego Internetu 2018
DBI 2018 obchodzimy 6 lutego pod hasłem Dzień Bezpiecznego Internetu!
Dzień Bezpiecznego Internetu od 2004 roku służy propagowaniu działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.
25 stycznia 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. B. Lubosza w Tarnowskich Górach odbył się koncert kolęd pt. „Dzielmy się radością” w wykonaniu uczniów z klasy skrzypiec Barbary Plazy. Wystąpiło także wielu zaproszonych gości, jednym z nich był nasz uczeń Adrian Gołkowski, który wykonał kolędę pt. „Bracia patrzcie jeno”
Dnia 25 stycznia 2018 r. (czwartek) o godz. 16.00 odbędzie się zebranie z rodzicami.
Tematyka spotkań:
Przekazanie ocen semestralnych, sprawy wychowawcze
i bieżące.
Zapraszamy wszystkich rodziców!
20.01.2018
20 stycznia o godzinie 18:00 odbył się Koncert Karnawałowy w Miejskim Ośrodku Kultury w Miasteczku Śląskim podczas którego zostały rozdane nagrody dla naszych laureatów Konkursu Plastycznego na najpiękniejszy stroik lub ozdobę choinkową. Podczas koncertu wystąpiła Orkiestra Reprezentacyjna Gminy Miasteczko Śląskie wraz z solistami: Joanną Wojnowską i Ireneuszem Miczka oraz Zespoły taneczne działające przy MOK-u. Nasi uczniowie (A. Gołkowski, K. Płaczek, M. Ochocki, K. Grzenia, K. Drzensla, D. Łucyszyn i K. Gruca) zostali serdecznie przywitani i nagrodzeni przez organizatorów MOK! Czekała na nich nie tylko uczta artystyczna ale także wiele karnawałowych atrakcji, przysmaków oraz konkursów z ciekawymi nagrodami. Dziękujemy rodzicom, którzy towarzyszyli swoim artystom podczas koncertu jak również podczas wręczenia dyplomów i nagród! Jednym słowem było nam bardzo miło i czuliśmy się w Miasteczku Śl. wspaniale!
opiekun: Barbara Klimek
17.01.2018
W sali gimnastycznej MORiS w Chorzowie odbyły się zawody sportowe , których organizatorem był Zespół Szkół Specjalnych z tego miasta.
Nasi uczniowie zajęli w klasyfikacji ogólnej II miejsce w Turnieju Halowej Piłki Nożnej.
W Turnieju Tenisa Stołowego I miejsce indywidualnie zajęła Paulina Grela. Otrzymaliśmy słodki poczęstunek, dyplomy oraz nagrody rzeczowe: magnetofon , podkładki pod mysz itp.