Od 19 kwietnia 2021 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym wraca edukacja stacjonarna.
Wolontariat SOSW w czasach Pandemii.
Pomimo trwającej na świecie pandemii i obowiązujących rygorów sanitarnych, nasza pamięć o ludzkich sercach nie ustaje.
Przed Świętami Wielkanocnymi przygotowaliśmy jako społeczność SOSW kartki z życzeniami oraz inne dekoracje i drobiazgi dla Pań pensjonariuszek DPS-u. Z wiadomych powodów nie mogliśmy jak zawsze pójść z prezentami w odwiedziny, ale zorganizowano przekazanie dobrych myśli, życzeń i małych prezentów w ramach wszelkich rygorów sanitarnych. Nasze drobiazgi trafiły na kwarantannę a potem do rąk Pań-
mieszkanek DPS-u. Szczęśliwe Panie dziękują za naszą pamięć w
tym trudnym czasie i pozdrawiają.
Wolontariat, marzec 2021
Od 22 marca do 18 kwietnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym wraca edukacja zdalna.
Klub Miłośników Zwierząt dziękuje za pamięć o psach schroniskowych.
Dnia 19 marca przekazaliśmy na rzecz schroniska dla bezdomnych psów i kotów w Miedarach karmę, ręczniki itp. Tym razem troszczymy się bardziej o seniorów. Starsze psy musza otrzymywać karmę specjalnie dedykowaną do tej grupy wiekowej.
W ostatnich dniach klasa 1SPDP c z wychowawczynią J. Wroną zapoznała się z historią powstania kina, filmu. Rozpoczęliśmy od filmu niemego a skończyliśmy na filmach science fiction. Korzystając z możliwości współczesnej technologii udało się nam wyczarować w szkole własnego dinozaura i dzikie zwierzęta. Teraz już wiemy, że nie wszystko co widzimy na ekranie tv jest realne.
Pamiętajmy o bezpieczeństwie!
Podstawa to noszenie maseczki, zachowywanie dystansu i dbanie o higienę. Minister zdrowia zachęca również do korzystania z aplikacji STOP COVID. Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe wysyła powiadomienia o możliwym kontakcie z koronawirusem. Dzięki temu możemy szybciej zareagować, a to oznacza większe bezpieczeństwo. Dzięki aplikacji można też m.in. zapisać się na test bez konieczności kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Aplikacja jest dostępna za darmo w sklepach Google Play i App Store.
Więcej informacji znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/protegosafe

1 marca 2021r.
No i mamy piękny kort Bocce!
Bocce to pochodząca z Włoch gra przypominająca angielską grę w kule. Do rozgrywania zawodów w ramach tej dyscypliny używane są kule w czerwonym i zielonym kolorze. Założeniem tej dyscypliny jest dążenie przez zawodników przeciwnych drużyn do potoczenia kuli tak, by znalazła się jak najbliżej tzw. palliny. Jest to biała kulka, którą wprowadza się do gry na początku meczu.
Nasz szkolny kort Bocce wraz z drewnianymi ścianami został wykonany własnoręcznie przez uczniów, pod ścisłym nadzorem nauczyciela techniki. Dziękujemy 🙂



6 lutego 2021 r.
Działając w ramach Klubu Młodych UNICEF i utrwalając wiadomości dotyczące Praw Dziecka, uczniowie wraz z nauczycielami oraz wychowankowie internatu z wychowawcami wykonali tarcze przedstawiające prawa zapisane w Konwencji o Prawach Dziecka. Tarcze zostały wyeksponowane na gazetce „Mamy prawo do:”















Korzystamy z pięknej, zimowej pogody














Wraz z Samorządem Uczniowskim przekazaliśmy paczki ze świątecznymi słodyczami ,ozdobami na stoły oraz życzenia muzyczne na ręce Siostry Dyrektor.
Choć nie możemy w tym roku odwiedzić mieszkanek DPS, chcemy być obecni w pamięci i przy świątecznym stole.



























Od 30 listopada uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego uczestniczą w zajęciach lekcyjnych stacjonarnie na terenie szkoły z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.
OD 9 LISTOPADA UCZNIOWE SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO – WYCHOWAWCZEGO W TARNOWSKICH GÓRACH UCZYĆ SIĘ BĘDĄ ZDALNIE
Uczniowie naszej szkoły uczą się zdalnie w domach. Serdecznie dziękujemy rodzicom uczniów za owocną współpracę.
Prezentacja o zdalnym nauczaniuZDALNIE czyli FAJNIE
30 października 2020 r. został rozstrzygnięty Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny „Coś dla klimatu”, którego organizatorem był Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Lublińcu. Do konkursu przystąpiły dwie uczennice z naszej szkoły: Paulina Grela i Karolina Korek.
Jury nagrodziło Paulinę Grele, która zdobyła I miejsce. Gratulujemy dziewczynom kreatywności i zapału do pracy!
Uczennice przygotowała B. Klimek
praca Pauliny Greli praca Karoliny Korek
30 października 2020r.
Wolontariat SOSW zaprosił do akcji ŚWIATEŁKO PAMIĘCI. Uczniowie z nauczycielami w ostatnie dni października odwiedzają groby zmarłych nauczycieli. Przygotowali na zajęciach palmy i ozdobili nimi miejsca pamięci.
13 października 2020 r.
W tym roku szkolnym zamiast akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie naszej szkoły przesyłają wszystkim pracownikom SOSW życzenia w innej formie.




KLUB MIŁOŚNIKÓW ZWIERZĄT zaprasza na konkurs fotograficzny z nagrodami „CO MÓWISZ DO MNIE PIESKU ? „
Zdjęcia konkursowe zbierają P Dominika i P Nina
Zapraszamy !!!!!
W dniach 22-23 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Gdańska. Dzieci miały okazję zobaczyć zabytkowe centrum Gdańska, uczestniczyły w rejsie na Westerplatte, zwiedzały Sopot. Pogoda była tak piękna, że można było zanurzyć nogi w Morzu Bałtyckim.
Wyjazd był finansowany przez Fundację ING Dzieciom – serdecznie dziękujemy za wsparcie.
ZAJECIA Z PSEM W NASZEJ SZKOLE RUSZYŁY
Luna wita wszystkie dzieci i zaprasza na spotkania p.t. „Witaj w moim świecie”
SPOŁECZNOŚĆ NASZEJ SZKOŁY WSPIERA SCHRONISKO PSÓW I KOTÓW W MIEDARACH
kolejne dary i karma z akcji 2019/ 2020 pojechała do schroniska. Zapraszamy rodziców z dziećmi na sobotnie spacery z pieskami przygotowywanymi do adopcji.
Psy w schronisku z opiekunami czekają na odwiedziny w soboty od godz. 9:00
Szanowni Rodzice i Opiekunowie naszych uczniów!
Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego informuje, że w związku z zagrożeniem koronawirusem nie planujemy tradycyjnego, uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego.
W związku z powyższym w dniu 1 września 2020 roku nie będzie uroczystej mszy świętej ani akademii inauguracyjnej.
O godzinie 10.00 w szkołach odbędą się tylko spotkania uczniów i rodziców z wychowawcami klas, podczas których omówione zostaną zasady funkcjonowania szkół w nowym roku szkolnym.
Przy wejściach do budynków będą znajdowały się tablice informujące, w której sali lekcyjnej będzie oczekiwał na uczniów i na rodziców wychowawca danej klasy.
Warunkiem wejścia do budynków jest obowiązkowa dezynfekcja rąk oraz zakrycie nosa i ust przez osoby dorosłe.
List Ministra Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego do Rodziców i Opiekunów uczniów: ProteGo_Safe_list_MEN_i_GIS
Absolwenci Szkoły Podstawowej, Branżowej Szkoły Zawodowej oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy serdecznie dziękują: Panu Dyrektorowi, Pani Dyrektor, Pani Kierownik, Wszystkim Nauczycielom, Pani Psycholog, Panu Pedagogowi oraz Wszystkim Pracownikom Ośrodka za trud, opiekę, cierpliwość, zrozumienie, każdego dnia okazywaną pomoc i wsparcie oraz przekazaną wiedzę.
Kolegom i Koleżankom dziękują za wspólnie spędzone lata pracy, zabawy i radości, zawiązywania przyjaźni oraz sympatii.
Pożegnania są zawsze trudne i smutne. Czasem brakuje słów, jakimi człowiek chciałby najpiękniej podziękować. Wtedy najlepiej odwołać się do poezji:
,,A kiedy przychodzi czas rozstania,
Nie zawsze umiesz godnie stawić mu czoła.
Zanurzony w smutku rozstajesz się z ludźmi,
Których kochałeś.
Nie trwaj w nim bezustannie.
Rozstania mają miejsca w twoim życiu.
Są jednak chwilą, z którą musimy się rozstać,
Tak jak przyroda rozstaje się z jesienią,
Aby kiedyś znów powitać wiosnę”.
Prezentacje przygotowane przez uczniów:
W roku szkolnym 2019/2002 egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany od 16 do 18 czerwca (wtorek – czwartek).
Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty będą ogłoszone 31 lipca br. Tego samego dnia uczniowie poznają swoje wyniki oraz otrzymają zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
Decyzją Ministra Edukacji Narodowej, wynikającą z konieczności zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa, do 26 czerwca br., czyli do końca roku szkolnego przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty.
Obowiązuje prowadzenie kształcenia na odległość.
Oznacza to, że do końca roku szkolnego szkoła będzie prowadziła zajęcia zdalne.
Nauka prowadzona na odległość może być realizowana z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez nauczyciela.
Nauczyciele poinformują rodziców o dostępnych materiałach, a także możliwych sposobach i formach ich realizacji przez dziecko w domu.
Więcej informacji na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej



Z powodu zagrożenia zarażeniem koronawirusem oraz obostrzeń związanych z koniecznością pozostawania w domach wychowankowie i wychowawcy internatu włączyli się do akcji #zostanwdomu.
Do pozostania w domach oraz podejmowania aktywności fizycznej w tym czasie zachęcają poprzez nagrany w swoich domach film.
W tym pięknym okresie jakim jest Wielkanoc wszyscy byliśmy od siebie oddaleni i odizolowani. Nie mogliśmy się zobaczyć, uściskać. Wychowawcy internatu zainicjowali w tym niezwykłym czasie akcję „Złóżmy sobie życzenia”. Dzięki niech kolejny raz mogliśmy coś zrobić wspólnie, zobaczyć swoje twarze i złożyć sobie życzenia. Efektem tej współpracy było wspaniałe zdjęcie.
27 lutego podczas Mistrzostw Śląska Szkół Specjalnych w Pływaniu, nastąpiło rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu plastyczno-technicznego „ Moja ulubiona dyscyplina sportu”, którego organizatorem był Zespół Szkół Specjalnych w Radzionkowie. Jury nagrodziło i wyróżniło najciekawsze prace konkursowe naszych uczniów: I miejsce – Daniel Rzeźniczek, II miejsce – Paulina Grela, III miejsce – Piotr Respondek, Wyróżnienie – Daria Ptok Gratulujemy naszym artystom!
(uczniów przygotowały: B. Klimek, S. Matejczyk, A. Kononiuk)




Wolontariuszki ze schroniska dla zwierząt w Miedarach opowiadały o warunkach adopcji psów ze schroniska, o ich niedoli i sposobach reagowania na krzywdę, jaka spotyka zwierzęta ze strony człowieka.
Dzieci mogły pogłaskać psich gości, a chętni mogli wyjść z nimi na krótki spacer.














Młodzież działająca na rzecz praw zwierząt w naszym ośrodku podjęła inicjatywę oklejania okien sylwetami ptaków, by ochronić je od zderzeń z szybami. Sylwety te uczniowie wykonali własnoręcznie.
Pierwsza część akcji za nami.
Koordynatorka akcji
Nina Stepek





Miejsce zbiórki na terenie szkoły będzie oznaczone logiem






































Szkolny wolontariat odwiedził jak co roku zaprzyjaźniony Dom Pomocy Społecznej w Tarnowskich Górach.
Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali Pensjonariuszkom i ich opiekunom kartki świąteczne, które zostały wręczone wraz z ciastem na spotkaniu opłatkowym.
Były życzenia, łamanie się opłatkiem i wspólne kolędowanie.










































p. Hani Tarnogórskiej, p. Dagmarze Patoń, p. Joli Pytel i p. Basi Klimek
Organizatorka
Nina Stepek





„WODA – ŹRÓDŁO ŻYCIA „
Nasi uczniowie wykorzystali lekcje historii z wycieczki do VEOLII. W dojrzały sposób ujęli temat pokazując jak ważna dla człowieka i naszej Ziemi jest woda. Uczniowie pracowali pod kierunkiem pań: Marty Obszyńskiej, Hani Tarnogórskiej, Joanny Waligóry, Janiny Stepek.
Nagrody ufundowało PWiK Veolia.
Prace można oglądać jeszcze tydzień w holu internatu naszego ośrodka, później w PWiK Veolia w Tarnowskich Górach.
Gratulujemy zwycięzcom(na zdjęciu)





20 listopada nasi harcerze z drużyny Nieprzetartego Szlaku, a także wychowankowie internatu wzięli udział w zabawie andrzejkowej w restauracji Figaro w Radzionkowie zorganizowanej przez nauczycieli z Zespołu Szkół Specjalnych w Radzionkowie. Zabawa była przednia, uczniowie brali udział w andrzejkowych wróżbach, zostali poczęstowani pysznymi pączkami, a tańcom nie było końca.
15 listopada nasz szkolny teatr „Rebus” udał się z przedstawieniem LOTKA do Szkoły Podstawowej nr 13 w Strzybnicy. Widzom bardzo podobał się spektakl, nasi aktorzy zostali bardzo serdecznie przyjęci przez publiczność, młodzież zadawała sporo pytań dotyczących tematyki sztuki – integracja uczniów niepełnosprawnych ze zdrowymi rówieśnikami, to niezwykle cenne doświadczenie dla wszystkich.
Z okazji Dnia Niepodległości w naszej szkole odbyła się akademia. Przygotowała ją 7 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku wraz z opiekunami. Podczas akademii widzowie mieli możliwość zobaczyć harcerska musztrę, harcerski krąg i ognisko oraz wspólnie z harcerzami mogli zaśpiewać pieśni patriotyczne.
13 listopada 2019 r.
Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy zorganizował wielkie sportowe święto osób niepełnosprawnych – III Jesienną Olimpiadę Sportową Szkół Specjalnych, w której udział wzięło 6 drużyn z Tarnowskich Gór, Radzionkowa, Bytomia i Nakła Śląskiego. Impreza odbyła się w Hali Sportowej.
Wszyscy zawodnicy wzięli udział w każdej konkurencji indywidualnie, a wyniki poszczególnych zawodników zostały zsumowane – do klasyfikacji drużynowej. W klasyfikacji generalnej została wyłoniona drużyna z najlepszymi wynikami sportowymi. Wszyscy uczestnicy otrzymali medale, a każda drużyna nagrody rzeczowe.
Drużyny rozegrały różnorodne konkurencje sprawnościowe: rzut przodem piłką lekarską na odległość, wyścig piłek, sprawnościowy tor przeszkód, skok w dal, rzut woreczkiem, sztafeta biegowa („sztafeta gwiaździsta”).
Zwycięstwo wywalczyła drużyna z Zespołu Szkół Specjalnych w Bytomiu, drugie miejsce zajęła szkoła z Radzionkowa, trzecie SOSW, a czwarte Środowiskowy Dom Samopomocy i Dom Pomocy Społecznej z Nakła Śląskiego.
Serdecznie gratulujemy!!!
Istotnym celem olimpiady była integracja młodych ludzi wywodzących się z różnych środowisk oraz wskazanie wartości płynących z udziału w szeroko rozumianej rywalizacji sportowej. Udział w II Jesiennej Olimpiadzie Sportowej przyczynił się do propagowania zdrowego stylu życia, kształtowania postaw prospołecznych i prozdrowotnych.
Pomocy i wsparcia niepełnosprawnym zawodnikom udzielali wolontariusze z Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica – serdecznie dziękujemy.
Impreza była organizowana przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Tarnowskich Górach i Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomocna Dłoń”, a finansowana przez Powiat Tarnogórski.
Tradycyjnie już w naszym Ośrodku obchodziliśmy kolejny Dzień Papieski. W tym roku pod hasłem: „Wstańcie, chodźmy!” Nasi uczniowie, wspólnie z nauczycielami przygotowali montaż słowno-muzyczny dotyczący św. Jana Pawła II. Mieliśmy także okazję zobaczyć zdjęcia z naszego ubiegłorocznego pobytu w Rzymie i powspominać wspólnie spędzone chwile we Wiecznym Mieście. Niech osoba wielkiego Polaka, św. Jana Pawła II jednoczy nas nie tylko od święta, ale także na co dzień!
13 listopada obchodziliśmy Święto Odzyskania Niepodległości. Z tej okazji wychowankowie przedstawili program artystyczny śpiewając wybrane utwory muzyczne o tematyce patriotycznej. Wszyscy wzięli udział w konkursie wiedzy historycznej na temat naszego kraju.
12 listopada wychowankowie grup wychowawczych zasadzili drzewko w klombie przed budynkiem internatu. Otrzymali je 28 października w zamian za zebrana wcześniej makulaturę podczas Tarnogórskiego Święta Drzewa.
8 listopada 2019 r.
Nasi uczniowie wzięli udział w wydarzeniu ” Odkrywamy tajemnice Koehlera”.
Pogłębiali świadomość ekologiczna uczestnicząc w odkrywaniu zabytkowego ujęcia wody.
Spotkali Rudolfa Koehlera, który przeniósł słuchaczy swoja opowieścią do czasów 100 lat wcześniej w Tarnowskich Górach. Były eksperymenty w laboratorium i pamiątkowe zdjęcia szalonego chemika.
OGŁASZAMY KONKURS NA PLAKAT – WODA ŹRÓDŁO ŻYCIA
Nagrody ufundowane przez firmę VEOLIA czekają na najlepszych.
Nauczyciele odpowiedzialni:
Dominika Musik
Agnieszka Pyka
Nina Stepek
Sezon zimowy i grypowy tuż tuż, więc ważne by już jak najszybciej wzmocnić swój układ odpornościowy. Dlatego w trakcie zajęć w ramach programu „Żyj smacznie i zdrowo” wychowankowie przygotowywali zupę z dyni. Dynia bogata jest w cynk i witaminę C dlatego korzystamy z sezonu na dynię.
Podsumowanie zajęć rękodzieła w pracowni ceramiki w świetlicy socjoterapeutycznej w TOTU w Tarnowskich Górach. Wychowankowie internatu prezentują własnoręcznie wykonane naczynia.
W dniu 06.11.2019 wychowankowie internatu brali udział w zajęciach profilaktycznych dotyczących zapobiegania uzależnieniu od nikotyny. Przeprowadzono pogadankę na temat wpływu nikotyny na zdrowie człowieka. Wychowankowie wykonali plakaty ostrzegające przed szkodliwym wpływem papierosów na człowieka.
5 listopada 2019 r.
Uroczystą galą w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim podsumowano kadencję Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Uczniowie SOSW działający w teatrze „Rebus” pod opieką nauczycieli Jolanty Wrony i Anny Pająk zaprezentowali przedstawienie „Lotka”, które uświetniło uroczystość.
Uczniowie Ośrodka w dniu 4 listopada 2019 roku odwiedzili, zorganizowaną w holu głównym Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach wystawę pt: “Bliżej pszczół”. Oglądane prace są efektem Powiatowego Konkursu Ekologicznego zorganizowanego przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Tarnowskich Górach oraz Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomocna Dłoń”.
Zapraszamy do oglądania – wystawa będzie trwać do połowy listopada.
W dniu 29.10.2019 wychowankowie internatu brali udział w przebieranej imprezie tanecznej. Prócz tańca przy ulubionej muzyce, dzieci miały okazję uczestniczyć w licznych konkursach. Zabawa była bardzo udana.
29. 10. 2019 odbyła się Gala Finałowa Powiatowego Konkursu Ekologicznego „Bliżej Pszczół”. W ramach imprezy ogłoszono zwycięzców Powiatowego Konkursu Plastycznego „Bohaterka Pszczoła”, rozstrzygnięto Powiatowy Konkurs Wiedzy o Pszczołach. Dokonano też podsumowania warsztatów „Świecę przygotuję swoje zdrowie podratuję” oraz „Domek zbuduję, pszczoły uratuję” i przedstawiono ich rezultaty. Spotkanie uatrakcyjnił występ zespołu „Słoneczna Gromada” oraz poczęstunek przygotowany przez uczniów Szkoły Branżowej I stopnia. Galę uświetniła też prelekcja oraz miodowa degustacja przygotowana przez Państwo Karinę i Pawła Kokot – przedstawicieli Koła Pszczelarskiego z Tarnowskich Gór, którym wręczono domek dla dzikich zapylaczy wykonany w czasie warsztatów.
29 października 2019 był „miodowym dniem”. W naszym Ośrodku odbył się Konkurs Wiedzy o Pszczołach w ramach „Powiatowego Konkursu Bliżej Pszczół”. Do udziału w imprezie zgłosiły się 3 drużyny, które zaciekle walczyły o zajęcie zaszczytnego tytuł zwycięzcy. Uczniowie dzielnie walczyli rozwiązując zadania związane z etapami życia i rozwoju pszczół, ich budową anatomiczną oraz definiowaniem podstawowych pojęć związanych z życiem pszczół i pszczelarstwem. Ciekawe i zarazem bardzo przyjemne okazały się zadania plastyczne – wykonanie pszczoły z bibuły oraz łąki kwietnej. Duże emocje towarzyszyły też zadaniom, w których trzeba było wykazać się wiedzą z zakresu pozyskiwania wysokowartościowych produktów pszczelich, które są wielkim skarbem przekazywanym przez naturę człowiekowi.
Do połowy listopada, w holu głównym Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach można zobaczyć wystawę pt: “Bliżej pszczół”. Prezentowane prace to efekt Powiatowego Konkursu Ekologicznego zorganizowanego przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Tarnowskich Górach oraz Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Pomocna Dłoń Zapraszamy do oglądania.
ŚWIATEŁKO PAMIĘCI DLA TYCH KTÓRZY ODESZLI
Dzisiaj nasza młodzież odwiedziła miejsca pamięci na Cmentarzu Wojennym w Tarnowskich Górach. W imieniu nas wszystkich uczniowie z Samorządu Uczniowskiego zapalili światła i złożyli kwiaty. Pamiętamy też o naszych nauczycielach, którzy odeszli od nas zbyt szybko.
Za postawę młodzieży dziękują nauczyciele
Marta Wacławik
Sonia Morawiec- Lewartowska
Nina Stepek
29 października 2019 roku
Bal Wszystkich Świętych
23 października br. Klub Miłośników Zwierząt zakończył akcję przedzimowej zbiórki karmy, koców i środków czystości na rzecz schroniska dla bezdomnych psów i kotów w Miedarach.
Z darami wyjechali uczniowie aktywnie uczestniczący w akcji zbiórki i chcący podjąć pracę w wolontariacie na rzecz zwierząt w schronisku.
Uznaliśmy, że jeśli nie możemy z jakiegoś powodu zabrać zwierzęcia do domu, to możemy mu poświęcić trochę czasu wprowadzając na spacer, towarzysząc psiakom przez małą chwilę. Trudno nam było opanować emocje.
Większość zwierząt miało kiedyś swój dom, a teraz skazane na samotność tęsknią za Człowiekiem. Ich płacz i skowyt brzmiał nam w uszach jak wyrzut sumienia.
W dniu 22 października starsi uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę do Oświęcimia i Wadowic. Na początku zwiedzili Muzeum Auschwitz- Birkenau, gdzie w skupieniu i zadumie poznali historię tego miejsca. Następnie udali się do Wadowic na pyszną kremówkę oraz zwiedzanie Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II. Opiekunami grupy były: A. Brytner oraz A. Gluch- Górniak
W dniu 17 października uczniowie klasy 8P i klasy 1b SPdP wraz z wychowawczyniami udali się na wycieczkę dydaktyczną do „Ogrodnictwa WOJEWODZIC”. Poznali tam zasady pracy ogrodniczej oraz zaplanowane prace na jesień (w tym przygotowanie wiązanek i chryzantem z okazji zbliżającego się święta Wszystkich Świętych, nawożenie i rozsadzanie „gwiazdy betlejemskiej” przygotowywanej do sprzedaży na Boże Narodzenie oraz sadzenie bratków na wiosenne rabatki). Właściciel gospodarstwa ogrodniczego zaprezentował uczniom proces sadzenia, nawadniania i nawożenia w nowoczesnych szklarniach.
Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali sadzonki krzewów i kwiatów, które zostały posadzone przed budynkiem szkoły oraz chryzantemy doniczkowe, które uczniowie podczas najbliższych dni zaniosą na pobliski cmentarz.
W sobotę 12 października nasza Drużyna Harcerska brała udział w Święcie Ziemniaka w Borowianach. Harcerze wzięli udział w maratonie czytania, a na koniec usmażyli kiełbaski na ognisku. Pogoda dopisała, wszyscy byli zadowoleni.
Dalszy ciąg zajęć kulinarnych w internacie w ramach programu „Żyj smacznie i zdrowo”. Dzieci z pomocą wychowawcy przygotowywały i piekły pizzę z wykorzystaniem zdrowych dla organizmu warzyw. Po zajęciach wspólnie usiedliśmy do stołu by zasmakować samodzielnie przygotowanej potrawy.
9.10.2019 roku odbyły się w naszym ośrodku warsztaty techniczne: „Domek zbuduję, pszczołę uratuję” oraz „Świecę przygotuję swoje zdrowie ratuję”. Warsztaty były jednym z etapów Powiatowego Konkursu Ekologicznego „Bliżej Pszczół” organizowanego przez Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń”, a dofinansowanego ze środków Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach.
Głównym celem warsztatów było zarówno ukazanie dzieciom i młodzieży problemu ochrony środowiska, jak i włączenie ich do aktywnego udziału w pracach związanych z ochroną pszczół, zapobieganiu degradacji środowiska naturalnego, a także budzeniem świadomości, że stan środowiska jest naszą wspólną odpowiedzialnością.
W ramach warsztatów powstało 5 domków dla dzikich zapylaczy, które zostaną przekazane na uroczystej Gali Finałowej przedstawicielom Koła Pszczelarskiego z Tarnowskich Gór. Uczestnicy warsztatów wykonali też oraz sporo świeczek, które nie tylko zabrali do swoich domów, ale którymi podzielili się również z rówieśnikami.
Z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA ZWIERZĄT uczniowie aktywnie działający w Szkolnym Klubie Miłośników Zwierząt uczestniczyli w wyjazdowych zajęciach i warsztatach w Centrum Pasterskim w Koniakowie. Zwiedzili gazdówkę z żywymi zwierzętami. Uczestniczyli w warsztatach, tworząc z wełny ozdoby. Poznali technikę wyrobu wełny. Poznali też zwyczaje i tradycyjne zajęcia górali Beskidu Śląskiego.
W imieniu dzieci i młodzieży uczestniczącej w wycieczce dziękujemy nauczycielom: pani Dominice Musik, pani Bożenie Majewskiej i pani Katarzynie Maruszczyk za zaangażowanie i poświęcony czas, który zaowocował rękodziełem i wrażeniami w obcowaniu z przyrodą.
Organizatorka
Nina Stepek
W dniu 02.10. w ramach działalności Samorządu Wychowanków, odbyła się impreza kulturalna z okazji Dnia Chłopaka. Grupa dziewczyn przedstawiła dla swoich kolegów występ artystyczny tańca Zumba oraz śpiewu wybranych utworów muzycznych. Wszystkim złożono życzenia i rozdano własnoręcznie przygotowane laurki. Po występie odbyła się zabawa taneczna z licznymi konkursami.
1.10.2019 odbyła się w naszym Ośrodku prelekcja poprzedzająca warsztaty „Domek zbuduję, pszczołę uratuję” oraz „Świecę przygotuję swoje zdrowie ratuję”. Spotkanie z Panem Romanem Kulig odbyło się w ramach projektu dofinansowanego przez Starostwo Powiatowe „Bliżej pszczół…” organizowanego przez Ośrodek oraz Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń”.
Uczestnicy spotkania zapoznali się z życiem i pracą rodziny pszczelej. Dzieci i młodzież dowiedziały się, jak funkcjonuje rodzina pszczela wewnątrz ula, jak podzielona jest praca pszczół na poszczególnych etapach życia, jakie funkcje pełnią Królowa – Matka, truteń i robotnica oraz na czym polega praca pszczoły lotnej, jak zbierany jest nektar, pyłek kwiatowy oraz kit pszczeli. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się też, jak duże jest znaczenie i rola pszczoły w środowisku naturalnym oraz jakie są konsekwencje wynikające z ciągle malejącej ilości pasiek oraz postępującej degradacji środowiska.