Aktualności szkolne

15 kwietnia 2024 r.
Wzięliśmy udział w wycieczce do siedziby Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk w pałacu w Koszęcinie. Zwiedzaliśmy pałac i uczestniczyliśmy w warsztatach etnograficznych. Zauroczyły nas piękne sale i wystrój pałacu, a historia Zespołu Śląsk, jak i śląskiego ubioru niezmiernie zaciekawiła. Każdy wrócił z wyjazdu z własnoręcznie zrobionym śląskim nakryciem głowy.

4.04.2024 r.
Wyniki referendum wyłoniły patrona naszego ośrodka, którym został KRZYSZTOF RESPONDEK!

Krzysztof Respondek

” Pochodził z Tarnowskich Gór, był laureatem nagrody Srebrne Skrzydła. Był zaangażowany w działalność fundacji na rzecz dzieci z dysfunkcjami”

„Człowiek o ogromnym sercu dla ludzi, zwłaszcza dla dzieci, w tym dla uczniów z naszego ośrodka”

„Człowiek estrady, promujący w piękny sposób gwarę śląską i tożsamość Ślązaka”

„Wielki Tarnogórzanin, który zawsze miał czas dla innych”


 


W dniach 18-22 marca gościliśmy w naszym Ośrodku grupę uczniów i nauczycieli ze szkoły specjalnej w Opawie w Czechach. Uczniowie brali udział w projekcie „Z radością i bez zmartwień do Europy” finansowanym przez Unię Europejską w ramach projektu Erasmus+. W ramach tej mobilności działania skupiały się na rozwoju umiejętności cyfrowych, kompetencji językowych i orientacji zawodowej uczniów. Uczniowie naszej szkoły wspólnie z czeskimi uczestniczyli w różnych aktywnościach.

 

Wybieramy Patrona Ośrodka!
Już w poniedziałek możemy oddać swój głos!
Ogólnoszkolne referendum odbędzie się w dniach
25-27 marca 2024 r.


20-22 marca 2024 r.

Uczniowie naszego Ośrodka wzięli udział w rekolekcjach wielkopostnych przy parafii św. Józefa Robotnika w Tarnowskich Górach. Był śpiew, modlitwa, Msza św., wzruszające nabożeństwo Drogi Krzyżowej przygotowane przez naszych uczniów, a także konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną.

12 marca 2024 r

Uczniowie klas 1/2P, 4cP oraz 7bP uczestniczyli w warsztatach tworzenia palm wielkanocnych.  Każdy mógł wykonać palmę i udekorować ją według własnego pomysłu.

 


 

11 marca 2024
W ten weekend zakończyła się pierwsza edycja modułowego kursu  Logopedia Ortognatyczna. Jest to jedyny w Polsce kurs, po którym logopedzi otrzymują tytuł Logopedy Ortognatycznego. Cieszymy się, że nasza koleżanka Marzena Kulczycka – Parys znalazła się w grupie tych specjalistów, którzy w sposób holistyczny, kompleksowy podchodzą do pacjenta z różnymi wyzwaniami rozwojowymi.
Ponieważ pełnimy funkcję Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno – Rehabilitacyjno – Opiekuńczego oraz prowadzimy zajęcia w ramach projektu PFRON życzymy pani Marzenie  powodzenia oraz wielu sukcesów terapeutycznych w pracy z dziećmi, które uczęszczają na terapię w naszym Ośrodku.

24 lutego 2014 r.
7 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku wzięła udział w Dniu Myśli Braterskiej zorganizowanym w Szkole Podstawowej Nr 3 w Tarnowskich Górach. Podczas rajdu mieliśmy okazję pracować z kompasem i mapa, poznać świat leśnych zwierząt i doskonalić umiejętności szycia i haftu. Z harcerskim pozdrowieniem. Czuwaj!
 

20.02.2024.

Wybór patrona Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego.

Zakończono pierwszy etap procedury i wyłoniono 3 kandydatów, którzy przeszli do kolejnego etapu wyboru patrona szkoły.
Są to: Janusz Korczak, Krzysztof Respondek i św. Jan Paweł II.
Na wybranego kandydata głosować mogą uczniowie i ich rodzice oraz pracownicy Ośrodka.
Patron SOSW


24 stycznia 2024r duża grupa uczniów naszego Ośrodka uczestniczyła w wycieczce „Śladami Pana Kleksa” do Katowic. Najpierw byliśmy w Kinie Helios na najnowszym filmie „Akademia Pana Kleksa”. Po filmie wszyscy chętnie posilili się w McDonaldzie i pełni sił ruszyliśmy do Fabryki Porcelany na wystawę „Magia kina”. Po wystawie oprowadzał nas przewodnik i mogliśmy poznać kulisy powstawania filmu „Akademia Pana Kleksa”. Było to miejsce magiczne, znany z Akademii świat niezwykłej wyobraźni stał się rzeczywistością. Na koniec uczniowie uczestniczyli w warsztatach tworzenia postaci filmowych. Szczęśliwi ale też zmęczeni aktywnym i pełnym wrażeń dniem wróciliśmy do domów.

        

17 stycznia 2024 r.

Na II piętrze zostały przedstawione Jasełka z okazji Dnia Babci i Dziadka. Spotkaliśmy się również w klasach na degustacji pierogów i wspólnym kolędowaniu. Goście zostali obdarowani prezentami wykonanymi przez dzieci. Świętowanie było bardzo udane. 

15 stycznia 2024 r.

W poniedziałek dzieci kolędowały u Matki Boskiej w Piekarach. Wszyscy byli bardzo zadowoleni.


Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia wypełnionych wzajemną życzliwością i spokojem oraz zdrowia, radości i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku życzą dyrekcja, nauczyciele, pracownicy i uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

Chłopaki DEBEŚCIAKI 💞, z klasy 1bp i klasy 1bP, życzą Wszystkim radosnych świąt Bożego Narodzenia. Niech Chrystus, który ma się narodzić, napełni Wasze serca radością i miłością.


Spotkanie wigilijne, które odbyło się 19 grudnia 2023 r., było ważnym wydarzeniem w naszej szkole. Tradycji stało się zadość, był opłatek, życzenia, nie zabrakło wigilijnych, pysznych potraw. Wszyscy uczestnicy świątecznego spotkania śpiewali kolędy i pastorałki. Ta wyjątkowa uroczystość pozwoliła nam przybliżyć się do świąt Bożego Narodzenia oraz poczuć świąteczną atmosferę.
Wigilia wypełniła nasze serca radością i wywołała uśmiech na twarzach.

9 listopada 2023 r. 
„Niewiele czasu było nam dane,
zaledwie kilka tygodni.
To jakby nuty raz tylko zagrane,
fragmentu Twojej melodii…” 

Z głębokim bólem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu wczorajszym, 8 listopada 2023 r., nasza uczennica Milenka Zoremba z klasy 1bP powiększyła grono aniołków.
Choć była z nami bardzo krótko, na zawsz pozostanie w naszej pamięci i w naszych sercach. 
Pracownicy i uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego składają najszczersze wyrazy współczucia mamie Milenki oraz jej bliskim.

  

24 października 2023r. w naszym Ośrodku uczniowie rozbudowali swój sad owocowy. Działanie zostało zrealizowane przy współpracy ze Tarnogórskim Stowarzyszeniem Obywatelskim w ramach współfinansowanego przez Fundacja Santander Bank Polska projektu „Adoptuj Drzewo – Na ratunek tarnogórskiej przyrodzie”. W projekcie tym, młodzi tarnogórzanie (osoby do 20 r.ż.) wspólnie z nami sadzą drzewa i opiekują się nimi.
Do SOSW trafiło 5 sadzonek drzew owocowych, które uzupełniły posadzoną już w maju jabłonkę. Wśród drzew owocowych znalazły się: Jabłoń „Piękna z Rept”, Duo grusza Williams i Williams Red (niezwykłe drzewo, które rodzi dwa różne rodzaje owoców), Brzoskwinia Redhaven, Czereśnia Hedelfińska, Czereśnia Bladoróżowa Miodówka Jasna oraz Śliwa Królowa Wiktoria. Każdemu z drzew, młodzież nadała imię.

 

26 i 27 października 2023r. „Włóczykije” spędzili na wycieczce do Wisły.
Co tam robiliśmy?
Jechaliśmy pociągiem. Dużo spacerowaliśmy.
Zwiedziliśmy Muzeum Beskidzkie.
Na warsztatach „W starej szkole” nauczyliśmy się pisać gęsim piórem.
Wiślańska Ciuchcia zawiozła nas na Równicę, z której oglądaliśmy przepiękna panoramę Beskidów.
Zwiedzaliśmy Centrum Edukacji Ekologicznej, w której oglądaliśmy film i słuchaliśmy ciekawego wykładu na temat tajemnic Wiślańskiej przyrody.
Był to wyjazd pełen radości, dobrej zabawy oraz okazji do walki ze swoimi słabościami.


 
25 października 2023r.
Cztery drużyny walczyły o tytuł ”Młodego Ekologa”. Rywalizacja odbywała się w ramach Powiatowego Konkursu Wiedzy „Zawsze EKO dla Ziemi”. Uczestniczy rozwiązywali zadania związane z ochroną środowiska przyrodniczego oraz ekologią. Mieli też możliwość uczestniczyć w konkurencjach-zabawach z wykorzystaniem śmieci. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomocna Dłoń” oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowskich Górach. Przedsięwzięcie jest jednym z elementów powiatowego projektu „Zawsze EKO dla Ziemi”, wspartego finansowo przez Starosto Powiatowe w Tarnowskich Górach.

28 października 2023
Nasza 7 Drużyna Harcerska wzięła udział w Rajdzie ,,Ziemniak” zorganizowanym w OH Borowiany. Uczestnicy uczestniczyli w zadaniach zorganizowanych na trasie, podziwiając jednocześnie piękno jesiennej aury. Zdjęcia wykonał dh Michał Mecner.

Jak co roku w naszym Ośrodku obchodziliśmy Dzień Papieski poświęcony św. Janowi Pawłowi II. Tegorocznym motywem była latarnia morska wskazująca nam BLASK PRAWDY. 
W czterech scenkach nasi wspaniali aktorzy wcielili się w role: bogatego młodzieńca, Adama i Ewy w raju, św. Pawła u wybrzeży Malty oraz byliśmy świadkami bokserskiej walki na ringu! 
Dziękujemy wszystkim za: przygotowanie, udział i obecność. Było pięknie. 
Niech pamięć o św. Janie Pawle II będzie w nas żywa.


23.10.2023r.
Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy zorganizował wielkie sportowe
święto osób niepełnosprawnych – VI Jesienną Olimpiadę Sportową Szkół
Specjalnych, w której udział wzięły reprezentacje ze szkół specjałach z:
Radzionkowa, Piekar Śląskich, Chorzowa, Tarnowskich Gór oraz podopieczni z Domu
Pomocy Społecznej z Nakła Śląskiego. Zawodnicy poszczególnych drużyn rozegrały
różnorodne konkurencje sprawnościowe: rzut przodem piłką lekarską na odległość,
wyścig piłek, sprawnościowy tor przeszkód, skok w dal, rzut woreczkiem, sztafeta
biegowa („sztafeta gwiaździsta”).
Istotnym celem olimpiady była integracja młodych ludzi wywodzących się
z różnych środowisk oraz wskazanie wartości płynących  z udziału w szeroko
rozumianej rywalizacji sportowej. Udział w  VI Jesiennej Olimpiadzie Sportowej
przyczynił się do propagowania zdrowego stylu życia, kształtowania postaw
prospołecznych. i prozdrowotnych. Pomocy i wsparcia niepełnosprawnym
zawodnikom udzielali wolontariusze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tarnowskich Górach
–serdecznie dziękujemy! Impreza była organizowana przez  Specjalny Ośrodek
Szkolno – Wychowawczy w Tarnowskich Górach i Stowarzyszenie Pomocy Osobom
Niepełnosprawnym „Pomocna Dłoń”, a finansowana przez Powiat Tarnogórski.


 

Nasza szkłoła bierze udział w akcji „BohaterON”. Podczas lekcji historii wysłuchaliśmy informacji o II wojnie światowej i o powstaniu warszawskim. Wysłuchaliśmy opowiadania: „Mały” roznosiciel nadziei, stworzyliśmy oś czasu dotyczącą wydarzeń z opowiadania. Omówiliśmy również emocje towarzyszące jego bohaterom. Podsumowując zajęcia zobaczyliśmy film „Miasto ruin”, teledysk do piosenki „Dziewczyna z granatem” oraz wykonaliśmy plakat upamiętniający bohaterów powstania warszawskiego.

W dniu 19 października w Tarnogórskim Centrum Kultury odbył się finał kolejnego, VIII Tarnogórskiego Przeglądu Muzyki Klasycznej „Klasycznie-Artystycznie” dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej ruchowo oraz intelektualnie.
To niezwykłe wydarzenie artystyczne zostało zorganizowane przez osoby ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomocna Dłoń” oraz nauczycieli i pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowskich Górach. Ten konkurs jest formą aktywizacji dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami do funkcjonowania w normalnym społeczno-kulturalnym życiu. Jest to przedsięwzięcie bardzo trudne w świecie wymagającym, często wręcz idealnych postaw oraz wykreowanych przez media, nieskazitelnie pięknych i zdrowych ludzi.
Galę rozdania nagród uświetnił występ teatru REBUS z przedstawieniem pt. 'Dojrzewanie w krainie Oz”, który wzbudził wiele emocji i zachwytu wśród wszystkich uczestników wydarzenia.
Przewodniczący jury – tarnogórski ekspert w dziedzinie muzyki Barbara Plaza ogłosiła wyniki konkursu i złożyła gratulacje laureatom:

Zespół Słoneczka – SOSW Tarnowskie Góry
Zespół Stokrotki – SP NR 40 w Bytomiu
Zespół wokalno – instrumentalny z Piekar Śl.                                                                                      Zespół RR  z SOSW Tarnowskie Góry
Zespół Kury i lisy z SOSW Tarnowskie Góry                                                                                               Zespół Tornado z SOSW Lubliniec                                                                                                            Zespół Serdeczni z Tarnowskich Gór
Konkurs został zrealizowany dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Tarnowskie Góry. Dziękujemy!

 

W dniu 17 października 2023 r. w SOSW  odbył się VIII TARNOGÓRSKI PRZEGLĄD MUZYKI KLASYCZNEJ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY KLASYCZNIE – ARTYSTYCZNIE.

Za nami pierwszy etap – eliminacje, które spośród siedmiu zespołów ze szkół i DPS wyłonią laureatów. Zwycięzców poznamy w czasie finału, który odbędzie się już w czwartek 19 PAŻDZIERNIKA w Tarnogórskim Centrum Kultury.

.

16 października 2023
Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej.

W sobotę 23 września nasi harcerze z 7 Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku wzięli udział w Złocie Hufca w Ośrodku Harcerskim w Borowianach. Harcerze mieli okazję uczestniczyć w trasie harcerskiej, gdzie zapoznali się z budową namiotu, pierwszą pomocą i łącznością. Samodzielnie składali kanadyjki i wyrabiali symboliczne emblematy z okazji 100 lecia Hufca Ziemii Tarnogórskiej. Czuwaj!

 

19 września 2023 r.

Uczniowie naszego Ośrodka wzięli udział w wycieczce do Nadleśnictwa w Brynku. Mieliśmy okazję oglądać piękny krajobraz przyrodniczy, poznać zwyczaje leśnych zwierząt i upiec pyszne kiełbaski. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek przyrodniczych od miłych panów Leśniczych i o zasadach, jak należy zachować się w lesie.

12-14.09.2023r.

BądźFit- to hasło pikniku promującego zdrowy tryb życia i aktywności fizycznej. W wydarzeniu, które odbyło się w Salowej Woli uczestniczyli uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami. W ramach przyjaźni między Zespołem Szkół nr 6 Specjalnych w Stalowej Woli a naszym ośrodkiem zostaliśmy zaproszeni do udziału w pikniku, zwiedziliśmy Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego, gdzie uczniowie integrowali się podczas wspólnych warsztatów plastycznych. Odwiedziliśmy również Klasztor Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, w którym dzieci brały udział w zajęciach na ścianie wspinaczkowej. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas!


Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz