Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy

                  w Tarnowskich Górach  

 

                Archiwum,

                      czyli co się działo w szkole?

 

 

 

21 marca 2017 roku

WOLONTARIAT HOMINEM QUERO ZAPRASZA DO AKCJI UCZNIÓW, RODZICÓW,  NAUCZYCIELI

Zapraszamy do zbiórki różności do WIELKANOCNEGO KOSZYCZKA.
Dedykujemy dar serca w postaci ziołowych herbat, witamin senior, podstawowych kosmetyków do higieny . Wszystko to seniorom z powiatu tarnogórskiego za pośrednictwem tarnogórskiej CARITAS

Za  każdy Wasz gest i pamięć o osobach samotnych i chorych dziękują
N. STEPEK
K.KURZEJA
R.RYCHTER

 

 

10 marca 2017 r.

10.03.2017 r. Został rozstrzygnięty  XXXII Konkurs Szopek Śląskich.  

Udział w tym konkursie,  brały klasy IVP,  VP i IVP. Klasy te zajęły pierwsze miejsce i otrzymały atrakcyjne nagrody. 

 

 

 

Pięcioro uczniów naszej szkoły uczestniczyło w warsztatach kulinarnych zorganizowanych przez Uniwersytet Trzeciego Wieku. Uczniowie, wraz z paniami biorącymi udział w zajęciach,

uczyli się jak przygotować ciekawe przekąski - cebulaki,  pikantne muffinki, mini-zapiekanki z kurczakiem.  

Udział w "Międzypokoleniowych Warsztatach" był możliwy dzięki nawiązaniu współpracy działającego przy naszym Ośrodku Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym z Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

Mamy nadzieję na kontynuację smacznie rozpoczętej współpracy i dziękujemy za zaproszenie.

 

 

9 marca 2017 r.
LOP zaprosił uczniów do Klubu Miłośników Zwierząt. Dziś temat "ZWIERZĘTA TO NIE ZABAWKI"
Razem z gościem weterynarzem i wolontariuszem schroniska dla zwierząt w Miedarach, panem Patrykiem, rozmawialiśmy o odpowiedzialności wobec zwierząt domowych.
Przechadzając się wśród uczniów,  o miłości do zwierząt zajęcia prowadziła  goldenka Luna i pers Mikuś. 
Spotkanie zakończone konkursem plastycznym na najlepszy  zwierzęcy plakat oceniały Luna i Mikus.

Nagrodą będzie wyjazd szkolnym busem do schroniska w Miedarach.
 

OGŁASZAMY ZBIÓRKĘ KARMY 
I AKCESORIÓW NIEZBĘDNYCH DO PROWADZENIA SCHRONISKA

Za spotkanie dziękują
N. Stepek
K. Kurzeja
A. Koptyńska

 

 

 

 

27 lutego 2017 r.

Uczniowie szkoły zawodowej oraz szkoły przysposabiającej do pracy wraz z paniami katechetkami odwiedzili Salezjański Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowskich Górach.

Celem naszej wizyty był udział w konkursie poświęconym ks. Franciszkowi Blachnickiemu - znanemu tarnogórzaninowi oraz założycielowi Ruchu Światło-Życie.

Konkurs odbywał się w ramach upamiętnienia 30 rocznicy śmierci ks. Blachnickiego. Uczestniczyliśmy także w warsztatach medialnych przeprowadzonych przez ekipę telewizji TRWAM. 

 

 

15 lutego 2017 r.

Uczniowie naszego ośrodka już po raz trzeci wzięli udział w Turniej 8 Miast w Bowlingu w Bytomiu. Tomasz Wilkos w klasyfikacji generalnej chłopców zajął I miejsce,

zdobywając najlepszy wynik w historii turnieju. Gratulujemy!

 

 

 

16 - 20 stycznia 2017 r.

Kolejny raz w naszej szkole uczniowie mieli okazję uczestniczyć w półkoloniach zimowych zorganizowanych przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Pomocna Dłoń",

działające przy naszym ośrodku. Uczestnicy codziennie brali udział w ciekawych zajęciach. Dwukrotnie byli w kinie, grali na kręgielni, uczestniczyli w wycieczce do leśniczówki w Bryku,

bawili się na zabawie karnawałowej i ćwiczyli w klubie fitness. Wszystkim bardzo się podobało.

 

16 stycznia 2017 r.

Wiktoria Kupka uczennica klasy piątej Szkoły Podstawowej zdobyła wyróżnienie w Ogólnopolskim konkursie " Najpiękniejsza ozdoba bożonarodzeniowa" organizowanym przez Zespół Szkól nr 1 w Sosnowcu.

Bombka bożonarodzeniowa wykonana techniką Decoupage. Praca powstała na zajęciach rewalidacji indywidualnej pod kierunkiem mgr Doroty Moll.

 

 

 

16 grudnia 2016 r.

Zespół Słoneczna Gromada wraz z solistą Adrianem Gołkowskim uczestniczyli w VII Wojewódzkim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Bytomiu. Adrian wyśpiewał I miejsce.

Serdecznie gratulujemy!!!

 

 

 

W grudniu wychowankowie Ośrodka brali udział w konkursie plastycznym "Stop nałogom" zorganizowanym przez Zespól Szkół Specjalnych nr 6 z Bytomia. Rozstrzygniecie odbyło się w czasie Rodzinnego Turnieju wiedzy o Nałogach 13 grudnia.
IV miejsce zdobył Kamil Kowalczyk
II miejsce zdobyła Ewa Szymańska
I miejsce zdobył Kamil Olszok
GRATULACJE:)

 

 

Uczniowie naszego Ośrodka 13 grudnia wzięli udział w Rodzinnym Turnieju Wiedzy o Nałogach, który zorganizował ZSS nr 6 w Bytomiu wraz ze Stowarzyszeniem Osób Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym "POMOST".
Zabawa była świetna.
Drużyna Ośrodka zajęła zaszczytne II miejsce.
Serdecznie gratulujemy.

 

20 grudnia 2016 r.

Uczniowie wraz z wychowawcami świetlicy szkolnej wzięli udział w " Świątecznym konkursie na najładniej udekorowaną choinkę", organizowanym przez Centrum M1 w Bytomiu. Choinki wystawiono w pasażu M1. Można było na nie głosować do 18 grudnia. 19 grudnia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu - nasz Ośrodek zajął zaszczytne trzecie miejsce!

Gratulujemy!

 

 

14 grudnia 2016r.  

Uczniowie naszego ośrodka zostali zaproszeni do Świętochłowic na Turniej Szkół Specjalnych w Dart-cie. W zawodach wzięli udział uczniowie z Chorzowa, Zabrza, Rudy Śląskiej i Świętochłowic. Bezkonkurencyjni okazali się bracia Napieralscy zdobywając I miejsca w swoich kategoriach. Kolejne wysokie miejsca przypadły Kamilowi Grucy, Joli Lelickiej i Vanessie Andraczek. Serdecznie gratulujemy!

 

 

12 grudnia 2016 r.

Nasi uczniowie wspólnie z Paniami katechetkami odwiedzili nowo powstałe Muzeum Misyjne w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Mogliśmy poznać działalność śląskich misjonarzy, którzy pracują na wszystkich kontynentach oraz zobaczyć wiele interesujących eksponatów z takich krajów jak: Zambia, Peru, Kazachstan, Brazylia, Zimbabwe i wiele innych. Dodatkową atrakcją dla uczestników było zwiedzanie budynku katowickiego seminarium i poznanie życia kleryckiego "od kuchni". 

 

 

5 grudnia 2016 r.

Dzisiaj odbył się Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego dla uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i SPdP, w kategoriach chłopców i dziewczyn (grupa starsza i młodsza). Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy, natomiast najmłodsi brali udział w grach i zabawach przy muzyce.

Serdecznie dziękujemy za głośne kibicowanie koleżankom i kolegom!

 

 

Paczka od serca

 

ZBIÓRKA DARÓW DLA POTRZEBUJĄCYCH Z OKAZJI ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

Z okazji świąt w ramach współpracy zespołu wolontariatu  Hominem Quero z tarnogórską "Caritas" zebraliśmy dary do  PACZKI OD SERCA.

W każdej z paczek obdarowani znajdą ręcznie wykonaną kartkę świąteczną  z życzeniami, żywność, słodycze, kosmetyki, środki czystości i małe upominki.

W specjalny sposób  obdarowaliśmy w tym roku samotną osobę oczekującą dziecka, by ułatwić jej start w nowej roli mamy ( mebelki do dziecięcego pokoju, lampy, stół łóżeczko, wanienkę i ubranka itp).

Coś specjalnego, dzięki hojności darczyńców, znalazło się też dla przyszłej mamy.

Wszystkim, którzy wzięli udział w tym szlachetnym przedsięwzięciu, składamy wielkie podziękowanie za każdy dar.

Szczególnie dziękujemy za zaangażowanie i pomoc Pani Brygidzie, Opiekunce naszych dzieci.

W imieniu Obdarowanych i Zespołu życzę  Pokoju, Radości i głębokiego przeżycia Świat Bożego Narodzenia w gronie  bliskich i przyjaciół.

Nina Stepek 

 

 

 

 

29 listopada 2016 r.
Dzisiaj uczniowie klasy III bG odwiedzili siłownię FIT YOUR LIFE w Tarnowskich Górach.

Trener Mateusz oprowadził uczniów po obiekcie jak również przeprowadził krótki trening.

 

 

29 listopada 2016 r.

Uczniowie Ośrodka uczestniczyli w uroczystej Gali Rozdania Nagród Ponadwojewódzkiego Plastycznego Konkursu Ekologicznego z zakresu upcyklingu.  
Jadwiga Machoń zdobyła II miejsce
Daniel Jołtuszewski zdobył III miejsce
Łukasz Nowakowski otrzymał wyróżnienie.
Serdecznie gratulujemy.

 

 

Listopad 2016 roku zapisze się w historii Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego bardzo miłym wydarzeniem. Staraniem dyrektora ośrodka dla potrzeb wychowanków  i uczniów zakupiony został nowy 9-cio osobowy mikrobus  dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych,  w tym  dwóch osób na wózkach inwalidzkich.

W dniu 29 listopada 2016 roku nowiutki Ford Transit Custom wyjechał z salonu samochodowego Auto-Boss  oddział Forda w Chorzowie, a 30 listopada 2016 roku przed siedzibą Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach został oficjalnie i uroczyście przekazany Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu. Przekazania dokonał Starosta Powiatu Tarnogórskiego Józef Burdziak.

   Zakup mikrobusa możliwy był dzięki dofinansowaniu w 60%  z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach „Programu wyrównywania różnic miedzy regionami III” w obszarze „D” – likwidacja barier transportowych. W ramach tego programu został opracowany projekt „Mobilność osób niepełnosprawnych sposobem na  integrację”, który będzie realizowany za pomocą zakupionego pojazdu.

Pozostałą kwotę w wysokości 40% ceny mikrobusa  przyznał Zarząd Powiatu Tarnogórskiego ze środków powiatu.

     Jesteśmy wszyscy bardzo szczęśliwi z zakupu tego pięknego busa, gdyż będzie on służył wspomaganiu rehabilitacji społecznej uczniów niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo. Dzięki możliwości swobodnego, niezależnego od publicznych środków transportu przemieszczania się, uczniowie niepełnosprawni będą mieli szansę na częstszy kontakt z rówieśnikami.  Umożliwi on dowóz uczniów na wycieczki dydaktyczne, warsztaty i zajęcia realizowane w warunkach naturalnych, w innych placówkach oświatowych  lub w  instytucjach społeczno-kulturalnych poza szkołą (biblioteki, muzea,  teatry, sale koncertowe, kino itp.). Zdecydowanie ułatwi nam dowóz na konkursy artystyczne oraz zawody sportowe organizowane poza ośrodkiem na terenie powiatu, województwa, a nawet poza nim. Dzięki większej mobilności wzrośnie szansa na integrację z innymi ośrodkami, szkołami, środowiskiem lokalnym, poza lokalnym oraz zwiększy się rozwój społeczny naszych podopiecznych.

   Jesteśmy wdzięczni wszystkim osobom, które nas wspierały w realizacji zakupu samochodu. Jesteśmy wdzięczni PFRON w Katowicach za zrozumienie naszych potrzeb, akceptację projektu i uzyskane wsparcie finansowe. Dziękujemy Staroście i Zarządowi Powiatu Tarnogórskiego za przyznanie ze środków powiatu pozostałej kwoty  tzw. „wkładu własnego”. Chcemy podziękować Sekretarzowi Powiatu oraz Pełnomocnikowi ds. Osób Niepełnosprawnych w Starostwie Powiatowym za zaangażowanie, życzliwość i udzielane wsparcie merytoryczne.

Dziękujemy również pracownikom salonu samochodowego FordStore Auto-Boss w Chorzowie za wysoki profesjonalizm w obsłudze klienta, cierpliwość, wyrozumiałość i życzliwość podczas trwania transakcji zakupu mikrobusa.

 

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wystawie obrazów absolwenta naszego ośrodka Michała Nowickiego. Jego prace wystawione są w tarnogórskiej Galerii Pod-Nad. O obrazach i twórczości artystycznej Michała opowiadał naszym uczniom tarnogórski artysta, założyciel Galerii i szkoły rysunku Werner Lubos. Michał uczestniczył w zajęciach artystycznych u pana Lubosa.

 

 

30 listopada 2016 r.

Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy byli na wycieczce do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Uczestniczyli w „Programie barbórkowym". W przystępnej i atrakcyjnej formie zajęć edukacyjnych  poznali górnicze tradycje Górnego Śląska, przyglądali się z bliska pracy i technice górniczej, zapoznali się z duchami ze śląskich baśni i legend. Uczniowie uczestniczyli  w pokazach, pogadankach oraz zwiedzali muzealne ekspozycje, w tym  najnowsze, multimedialne wystawy stałe: „Ze świata kultury górniczej" . Program składał się z czterech części:

1.Spotkanie z górnikiem ubranym w odświętny mundur galowy.

2.Spotkanie z górnikiem dołowym.

3.Z wizytą u Karolinki - kobiety w śląskim stroju

4.Spotkanie ze Skarbnikiem, duchem podziemi.

Była to bardzo interesująca i ciekawa lekcja przybliżająca śląska kulturę, zwyczaje i pracę górników.

 

29 listopada 2016 r.

Uczniowie naszego ośrodka uczestniczyli w przedstawieniu teatralnym "Powiew wiatru". Przedstawienie przygotowali aktorzy z Krakowskiego Centrum Profilaktyki. Sztuka poruszała temat relacji międzyludzkich, zwracała uwagę na wartość życia. Po wzruszającym i pouczającym przedstawieniu uczniowie rozmawiali z aktorami na tematy poruszone w widowisku.

 

 

 

 

19 listopada 2016 r.

Uczniowie naszej szkoły brali udział w Przeglądzie Pieśni Patriotycznej organizowanej przez Komendę Hufca Ziemi Tarnogórskiej. Naszą szkołę reprezentowała VII Drużyna Harcerska

Nieprzetartego Szlaku wraz z opiekunami oraz zespół Słoneczna Gromada.

Gratulujemy występów!

 

10 listopada 2016 r.

 

Z okazji Święta Niepodległości odbyła się akademia, która przybliżyła uczniom okoliczności utraty wolności, wydarzeń z okresu zaborów oraz odzyskania

niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku.

Całość zilustrowana została pieśniami patriotycznymi w wykonaniu chóru szkolnego oraz filmami i prezentacjami multimedialnymi.

 

 

 

8 listopada 2016 r.

Zespół Słoneczna Gromada zaśpiewał podczas VII Konkursu Piosenki Religijnej w Gliwicach, zdobywając pierwsze miejsce

w kategorii piosenki solowej i zespołowej . Serdecznie gratulujemy artystom!

 

 

 

LOP
 

PRZEDZIMOWA ZBIÓRKA DARÓW NA RZECZ  ZWIERZĄT  ZAKOŃCZONA

Uczniowie zakończyli zbiórkę darów na rzecz psów i kotów z "Cichego Kąta" w Tarnowskich Górach. 

Warto przypomnieć, że to miejsce funkcjonuje wyłącznie za przyczyną ludzkich sumień, wrażliwych na straszliwą krzywdę wyrządzaną przez człowieka zwierzętom,

które kiedyś miały dom, a zostały porzucone, bądź odebrane ludziom, którzy znęcali się nad nimi.

Zebraliśmy kilkanaście kilogramów gotowej karmy i ryżu, witaminy dla starszych i chorych zwierząt, koce, ręczniki, środki do utrzymania higieny i zabawki.

Wolontariusze pracujący w azylu  dziękują i pozdrawiają społeczność naszej szkoły.

Za serce i hojność dziękują też panie: Nina Stepek i Kasia Piasecka 

 

 

26 października 2016 r.

DZIEŃ PAPIESKI W NASZEJ SZKOLE

W tym roku obchody Dnia Papieskiego zostały połączone z uroczystością Wszystkich Świętych i odbyły się pod hasłem: „WYBIEG(nij) PO ŚWIĘTOŚĆ”. Tematem przewodnim było miłosierdzie. Na „czerwonym dywanie”

mieliśmy okazję zobaczyć 12 świętych patronów, poznać historię ich życia i świętości oraz odpowiadające im atrybuty. W rolę m. in. św. Jana Pawła II, św. Faustyny, św. Franciszka, św. Barbary, św. Mikołaja doskonale

wcielili się nasi uczniowie. Akademię uświetnił występ szkolnego zespołu muzycznego „Słoneczna Gromada”. Wszystkim zaangażowanym w przygotowania uczniom i nauczycielom - DZIĘKUJEMY i życzymy świętości :-) 

 

 

 

 

WOLONTARIAT HOMINEM QUERO ZAPROSIŁ DO TAŃCA
PODRÓŻ DO DALEKICH INDII
za pomocą dźwięku, koloru, ruchu, światła i zapachu Mieszkanki Domu Pomocy Społecznej wraz z Opiekunkami zabrały społeczność szkolną w egzotyczną podróż do Indii.
Przy okazji była nauka tańca i poznanie ciekawych zwyczajów związanych z kulturą hinduistyczną.
ZA PRZYJĘCIE ZAPROSZENIA I TANIEC DZIĘKUJĄ
NINA STEPEK I KASIA KURZEJA

 

WOLONTARIAT HOMINEM QUERO ZAPROSIŁ
Mieszkanki Domu Pomocy Społecznej i Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego spotkali się  na wspólnych zajęciach plastycznych  "Jesienne słońce".
Ze swoich zdjęć i jesiennych liści wyczarowali prace, które ozdobią zarówno dom naszych gości jak i hol naszej szkoły.

NINA STEPEK I KASIA KURZEJA

 

26 października 2016 r.

Drużyna reprezentująca naszą szkołę brała udział w Integracyjnym Turnieju Piłki Nożnej dla chłopców i Turnieju  w Dwa Ognie dla dziewcząt, który odbył się Ośrodku Sportu i Rekreacji „Skałka” w Świętochłowicach. W rozgrywkach uczestniczyli m.in: ZSS nr 3 w Chorzowie, ZSS nr 2 w Chorzowie,  ZSS w Świętochłowicach, ZSS nr 4 z Rudy Śląskiej.

Nasi zawodnicy zajęli IV miejsce i otrzymali nagrody rzeczowe. Zaszczytne I miejsce zdobyła drużyna z  ZSS Świętochłowice.

 

26 października 2016 r.

Uczeń Gimnazjum - Kamil Kowalczyk - został laureatem wczorajszego Konkursu Wiedzy zorganizowanego w ramach Tarnogórskiego Święta Drzewa.
Serdecznie gratulujemy. 

 

25 października 2016 r.

Udział w TARNOGÓRSKIM ŚWIĘCIE DRZEWA
Uczniowie i wychowankowie Ośrodka 25 października wzięli udział w Tarnogórskim Święcie Drzewa. W zamian za kilkanaście kilogramów makulatury i ponad kilogram baterii otrzymaliśmy 3 drzewka, które zasadzone zostaną w szkolnym ogrodzie.
W ramach tej akcji uczniowie wzięli też udział w konkursie wiedzy dotyczącej drzew... Po południu ogłoszenie wyników... Trzymamy kciuki za wygraną.

 

 

10 października 2016r.

Uczniowie gimnazjum oraz część uczniów szkoły zawodowej wzięła udział w tegorocznym Święcie Drzewa - akcji organizowanej przez Klub Gaja - którego celem jest edukacja dla rozwoju zrównoważonego

i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi. Uczestnicy brali udział w zajęciach, na których dowiedzieli się jakie gatunki należą do zadrzewień śródpolnych,

jak je rozpoznawać, czym się one charakteryzują i jakie korzyści można z nich czerpać.

 

 

18 października 2016r.

Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyli w warsztatach "Kostium w projekcie" w Muzeum Śląskim w Katowicach. Najpierw oglądali z przewodnikiem wystawę dotyczącą etapów powstawania scenografii w teatrze i filmie,

a później sami tworzyli stroje dla postaci diabła, anioła, króla i królowej. Była to nie tylko ciekawa lekcja, ale też wspaniała zabawa, a nasi uczniowie wykazali się dużą pomysłowością w projektowaniu strojów.

 

10 - 17 października 2016 r.

Sześcioro uczniów naszej szkoły pod opieką dwóch nauczycieli uczestniczyło w projekcie "Hope is real" programu Erasmus +. Organizatorem i koordynatorem była szkoła specjalna "Światłość" z Poniewieża na Litwie.

W projekcie brali udział uczniowie z  Litwy, Malty,  Hiszpanii i Polski. W trakcie tygodniowego pobytu w Poniewieżu  uczniowie uczestniczyli w różnorodnych zajęciach sportowych, muzycznych i plastycznych.

Ważnym momentem był dla wszystkich udział w Festiwalu Muzycznym, organizowanym przez szkołę litewską. Mieliśmy tez okazję uczestniczyć w powitaniu jesieni oraz poznać ciekawe zakątki Litwy: Wilno, Troki i Onikszty.

 

 

 

11 października 2016 r.

ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT W SZKOLE

Pierwszy raz w szkole zajmowaliśmy się  pierwszą pomocą przedmedyczną udzielaną psu/kotu w nagłych wypadkach. Z tej okazji gościliśmy w szkole panią dr weterynarii Patrycję Hajdę

z lecznicy w Zbrosławicach, hodowcę psów - pana Mariana Siwego oraz dwa golden retrivery: Lunę i Bajkę, suczkę owczarka niemieckiego i kota perskiego Mikusia.

Uczniowie uczestniczyli w zajęciach z opieki nad zwierzęciem w domu, obejrzeli prezentację:  "Co każdy wiedzieć powinien o zwierzętach hodowanych w domu".

Dzieci młodsze miały możliwość zabawy ze zwierzętami, uczestniczyły też w nauce prowadzenia psa na smyczy.

Zajęcia przygotowały i poprowadziły panie: Nina Stepek i Kasia Kurzeja 

W ZWIĄZKU ZE ŚWIATOWYM DNIEM ZWIERZĄT
 ROZPOCZĘLIŚMY PRZEDZIMOWA AKCJĘ ZBIÓRKI KARMY DLA ZWIERZĄT Z "CICHEGO KĄTA" W TARNOWSKICH GÓRACH

Gdzie najlepiej uczyć się chemii? 
W laboratorium... oczywiście... :)

23 września uczniowie 1 klasy gimnazjum  uczestniczyli w zwiedzaniu Zakładu Produkcji Wody w Kozłowej Górze. Szczegółowo poznaliśmy proces produkcji wody - od czerpania jej ze zbiornika, przez oczyszczanie

i uzdatnianie do utylizacji produktów ubocznych powstałych w wyniku przygotowywania wody do wprowadzenia jej do sieci wodociągowej.


 

 

 

14 września 2016 roku

Uczniowie klas I, II i III  ZSZ wraz z opiekunami zwiedzali hale wystawowe Targów Technologii Przetwórstwa Spożywczego w Chorzowie- GASTROSILESIA.

Zapoznawaliśmy się z nowymi kierunkami w gastronomii. Uczniowie oglądali prezentacje maszyn i urządzeń wykorzystywanych w przetwórstwie spożywczym i gastronomii 

oraz ekspozycje zastaw stołowych.

 Przyszli kucharze mieli okazję zapoznać się z najnowszymi technologiami i rozwiązaniami w gastronomii.

Wzięliśmy również udział w pokazach kulinarnych - „sztuka przygotowywania sushi” oraz „ryby i owoce morza”. W jednym z pokazów aktywnie uczestniczyła Jadzia – uczennica

klasy pierwszej przygotowując  z kucharzem Tobiaszem Hermanem przegrzebki z konfiturą z pomidorów i szalotki ze szparagami i kiełkami grochu.

Mogliśmy na targach spotkać również bardzo znane postaci świata gastronomii jak KURT  SCHELLER. Wizyta na targach pozwoliła rozwinąć zainteresowania oraz poszerzyć wiedzę

z zakresu przyszłego zawodu oraz zainspirować  do twórczej pracy w kuchni.

 

 

22 września 2016 r.

Krótką prezentacją  o faunie i florze parku repeckiego i bajką "Wiosna Radosna" Liga Ochrony Przyrody rozpoczęła pracę na rzecz przyrody.

Ekologiczny przekaz płynący z bajki w wykonaniu uczniów  naszej szkoły jest zarazem postanowieniem, by świadomie i odpowiedzialnie traktować naturalne środowisko.

 

 

 

 

15 września 2016 r.

Już po raz drugi nasi uczniowie uczestniczyli w Rajdzie pieszo - rowerowym, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Pomocna Dłoń" i SOSW.

Tym razem trasa rajdu biegła do Rept. Dwiema różnymi drogami dwie drużyny podążały do tego samego celu. Po drodze uczestnicy musieli rozwiązać zadania związane z naszym miastem.

Na mecie - w Leśniczówce - czekały na nas gry i zabawy, piekliśmy też kiełbaski na ognisku.

 

 

 

W dniach 7 – 10 września 2016 r.  odbyła się wizyta nauczycieli Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowskich Górach w Gimnazjum Phoenix w Dortmundzie. Jej celem było podsumowanie współpracy dortmundzkiej szkoły
z ośrodkiem.   W ramach jubileuszu 25-lecia współpracy dyrektor ośrodka Roman Kurda przekazał gratulacje od Starosty Tarnogórskiego dla Burmistrza dzielnicy Dortmund-Hörde, w której mieści się Gimnazjum Phoenix .

Przekazał podziękowania dla dyrekcji Gimnazjum oraz  wyrazy uznania dla osób zaangażowanych w wieloletnią pomoc na rzecz tarnogórskiej placówki. Kierownik internatu Marzena Kulczycka  przekazała również list od wychowanków do ich niemieckich przyjaciół w Dortmundzie.

            Współpraca między szkołami była początkowo pomysłem  osób pracujących  w międzynarodowej organizacji Pax Christi  zajmującej się ideą pojednania polsko-niemieckiego oraz pomocą dla osób niepełnosprawnych.

Do tej organizacji należał m.in. Ulrich Cuypers, obecnie emerytowany nauczyciel Gimnazjum, który od 25 lat współpracuje z tarnogórską placówką   organizując  akcje charytatywne w Gimnazjum na rzecz SOSW.

            Prawie co roku kilkuosobowa grupa młodzieży niemieckiej wraz z nauczycielami przyjeżdża na kilka dni do Tarnowskich Gór Odwiedzają szkołę, internat, rozmawiają z uczniami, wychowankami, nauczycielami i dyrekcją placówki.

W ten sposób młodzież może się przekonać jak wykorzystane jest ich wsparcie finansowe. W trakcie pobytu w ośrodku młodzież niemiecka poznaje  też polską kulturę i tradycje.

Z okazji każdej wizyty w Polsce uczniowie zwiedzają wiele polskich miast i ciekawych miejsc. Podczas obecnej wizyty w Phoenix- Gymnazjum  wielokrotnie podkreślano, że kontakty między szkołami są bardzo cenne.

Dyrektorka Gimnazjum Tillmanns zaznaczyła, że szkoły będą nadal kontynuowały współpracę w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży.

 

14 września 2016 r.

Uczniowie naszego ośrodka zostali zaproszeni na piknik integracyjny „Razem po zdrowie”, który został zorganizowany przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Św. Karola

Boromeusza w Nakle Śląskim. Imprezą towarzyszącą był turniej piłki nożnej, który zgromadził wielu kibiców i cieszył się dużym zainteresowaniem.

Reprezentacja SOSW wywalczyła III miejsce. Gratulujemy!

 

 

10 września 2016r.

Bieg Sedlaczka to jedna z imprez towarzyszących tarnogórskim Gwarkom. W tym roku, po raz trzynasty, na alejkach parku miejskiego rywalizowało ze sobą około 270 uczestników.

Nasi uczniowie wzięli udział w biegu integracyjnym na 400 m i zajęli najwyższe miejsca na podium.

Serdecznie gratulujemy!

 

1 września 2016 r.

 

Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny!!!

 

 

24 czerwca 2016 r.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016

 

13 – 15 czerwca 2016
W poniedziałek do naszego ośrodka przyjechali bardzo szczególni goście. W ramach rewizyty odwiedziła nas grupa uczniów wraz z dyrekcją i opiekunami ze Stalowej Woli.

Pierwszego dnia pobytu w srebrnym mieście, pod czujnym okiem przewodnika dzieci zwiedziły tarnogórską starówkę, a wieczorem był czas na wspólne grillowanie z wychowankami internatu

i zabawę przy muzyce. We wtorek, nasi goście złożyli wizytę w Starostwie Powiatowym, a następnie wraz z uczniami SOSW zwiedzili Zabytkową Kopalnię Srebra, Skansen Maszyn Parowych

oraz Park Repecki z turystycznymi atrakcjami. Pobyt naszych gości miał charakter sportowy, nie zabrakło więc jazdy na rowerze, jazdy konnej, turnieju bowlingu oraz gier sportowych i rekreacyjnych

podczas Dnia Otwartego i PiknikuRodzinnego.

 

 

15 czerwca 2016 r.

Jak co roku w naszym ośrodku odbył się Dzień Otwarty połączony z Piknikiem Rodzinnym. Nasi uczniowie zaprezentowali na scenie swoje muzyczne i aktorskie talenty. Nie brakowało różnorodnych atrakcji:

dzieci mogły brać udział z warsztatach plastycznych, grać w piłkę nożną, korzystać z dmuchanej zjeżdżalni, jeździć konno, tańczyć zumbę. Najmłodszych zabawiał animator zabaw - clown. Każdy miał okazję

spróbować, jak smakowite naleśniki upiekli uczniowie szkoły zawodowej.

Mieliśmy przyjemność gościć Zarząd Powiatu Tarnogórskiego z panem Starostą Józefem Burdziakiem na czele, przedstawicieli zaprzyjaźnionej szkoły ze Stalowej Woli, podopiecznych Domu Pomocy Społecznej

w Nakle Śląskim, stowarzyszenia "Serdeczni", przedszkolaków, rodziców naszych uczniów oraz wszystkich, którzy mieli ochotę zobaczyć jak piękny jest nasz ośrodek.

Pogoda dopisała, więc wszyscy bawili się wspaniale!

 

 

 

 

13 czerwca 2016 r.

Realizując projekt "Chce być bezpieczny na drodze" zaprosiliśmy do naszej szkoły przedstawicieli Polskich Kolei Państwowych, którzy przypomnieli uczniom zasady bezpieczeństwa na peronach kolejowych, 

podczas przechodzenia przez tory kolejowe oraz  w pociągach. Każdy z uczniów otrzymał książeczkę, w której szczegółowo przedstawiono zasady bezpieczeństwa.

 

 

      

 

11 czerwca 2016 r.

Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny w Rusinowicach zorganizował XVI Spartakiadę dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Po oficjalnym otwarciu Olimpiady sportowcy ruszyli do rywalizacji.

Nasi uczniowie najlepsi okazali się w konkurencjach: strzały na bramkę, pchnięcie kulą, rzut woreczkiem do tarczy. Jako nieliczni mieli okazję ćwiczyć szermierkę z paraolimpijczykami z Warszawy.

Po zapoznaniu się z białą bronią (szabla, szpada, floret) uczniowie próbowali swoich sił na tarczy treningowej.

 

 

 

 

9 czerwca 2016 r.

Reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w  V Integracyjnym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 7 w Gliwicach.

W rozgrywkach rywalizowało, ze sobą 12 drużyn ze Śląska m.in. : Rybnika, Bytomia, Rudy Śląskiej, Pyskowic oraz jedna drużyna z czeskiego Hlucina koło Ostrawy.

Wszyscy rywalizowali zgodnie z zasadami fair play. Nasi uczniowie dostali się do półfinału.

 

 

 

8 czerwca 2016 r.

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XXV Międzynarodowych Igrzyskach Szkół Specjalnych, które zostały zorganizowane w Zespole Szkół Specjalnych nr 3 w Bytomiu. Nasi reprezentanci uczestniczyli

w turnieju piłki nożnej „Mini Euro 2016” oraz z konkurencjach lekkoatletycznych zdobywając najwyższe miejsca na podium. Oprócz uczniów w rozgrywkach sportowych zagrali policjanci, księża, nauczyciele

oraz goście z Ukrainy. Dodatkowo dzieci miały okazję spróbować szczęścia w loterii fantów, uczestniczyć w grach i zabawach rekreacyjnych, pokazach fitness i wielu innych atrakcjach.

 

 

 

1 czerwca 2016 r.

Grupa uczniów naszego ośrodka pojechała na wycieczkę autokarową do Ustronia. Dzieci zwiedziły Leśny Park Niespodzianek, obejrzały pokazy lotów sów i sokołów,

a także podziwiały panoramę gór z Równicy.

 

 

31 maja 2016 r.

W Zespole Szkół Specjalnych w Zabrzu odbył się IV Konkurs Piosenki Maryjnej, nasza uczennica - Karolina Korek zdobyła I miejsce. Serdecznie gratulujemy!!!

 

 

27 maja - 3 czerwca 2016r.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowskich Górach realizował projekt „Poprzez sztukę i sport poznajemy siebie” – „Through art and sport we get to know ourselves as well as each other”

w ramach Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. W projekcie uczestniczyło 9 uczniów z SOSW w Tarnowskich Górach oraz 9 uczniów ze szkoły Panevezio „Sviesos” specialiojo ugdmo centras

z miasta Poniewież na Litwie z opiekunami.

W ramach projektu uczniowie brali udział w różnych warsztatach plastycznych i muzycznych.  Poznali  ciekawe miejsca w naszym mieście i powiecie, wspólnie wyruszyli na wyprawę w Beskidy i odwiedzili smoka wawelskiego

w Krakowie. Na koniec projektu zaprezentowali wspólne osiągnięcia, sukcesy, efekty pracy całego projektu.

 

 

2 czerwca 2016 r.

Jak co roku w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Dziecka na sportowo. W programie było wiele atrakcji: Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora SOSW,

rowerowy tor przeszkód, zabawy z animatorem, łucznictwo, bańki mydlane, malowanie twarzy, dmuchana zjeżdżalnia i wiele innych. Wszyscy bawili się wspaniale.

 

       

 

21-25 maja 2016 r.

Grupa 25 uczniów naszej szkoły wraz   z opiekunami gościła na ziemi świętokrzyskiej i lubelskiej. Zwiedziliśmy Sandomierz, Kazimierz Dolny, Lublin oraz zamki

w Kurozwękach i Baranowie. Byliśmy urzeczeni historią i pięknem tych ziem. Mamy nadzieję, że jeszcze tu kiedyś wrócimy, bo była to super wycieczka!

 

 

18 maja 2016 r.

Wychowankowie internatu wraz z wychowawcami A. Konieczną, D. Musik oraz D. Wieczorkiem wybrali się na wycieczkę do schroniska dla bezdomnych zwierząt "Cichy Kąt".

Jak zawsze zabrali ze sobą karmę dla psów i kotów, ręczniki oraz koce - aby choć trochę wspomóc bezbronne zwierzaki.

Na miejscu wolontariusze oprowadzili nas po schronisku oraz opowiedzieli o swojej pracy a także o ciężkich losach zwierząt w nim przebywających.

W przyszłym roku szkolnym znowu pojedziemy odwiedzić "Cichy Kąt".

 

 

 

12 maja 2016 r.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Bolesława Lubosza w Tarnowskich Górach odbył się wernisaż wystawy pt. "Biblioteka i książka w życiu dziecka". Autorami prac są wychowankowie grup wychowawczych oraz uczniowie

zespołów edukacyjno - terapeutycznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
 

Na spotkaniu tym młodzież czytała wiersze poświęcone książkom i bibliotece, a później zaprezentowała swoje umiejętności muzyczne grając na bum bum rurkach.

Po zakończonym występie wszyscy udali się na oglądanie wystawy oraz słodki poczęstunek.

 

12 maja 2016 r.

Uczniowie gimnazjum uczestniczyli w wycieczce zorganizowanej przez doradcę zawodowego. Odwiedzili Tartak Feniks, fabrykę mebli "Euromebel Styl"

oraz fabrykę choinek sztucznych "Rabella" w Miasteczku Śląskim. Uczniowie mieli okazję do zapoznania się z warunkami pracy, wymaganiami pracodawców

oraz metodami produkcji. Celem wycieczki było  zapoznanie się z ofertą na lokalnym rynku pracy oraz rozwijanie zainteresowań uczniów.

 

 

12 maja 2016 r.

W Tarnogórskim Centrum Kultury odbył się finał II Tarnogórskiego Przeglądu Muzyki Klasycznej dla Dzieci i Młodzieży „Klasycznie – Artystycznie”, którego organizatorami byli:

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Tarnowskich Górach,  Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Pomocna Dłoń" i Tarnogórskie Centrum Kultury.

W trakcie uroczystego finału widzowie mogli  zobaczyć występ uczniów z Orzecha. Głównym punktem programu było wyjawienie i nagrodzenie uczestników konkursu, którzy przeszli eliminacje w SOSW.

 Mieliśmy też okazję wysłuchać koncertu laureatów. Pierwsze miejsca w swoich kategoriach zdobyli:

Zespół "Słoneczka" ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Tarnowskich Górach, Zespół "Dzwoneczki" z Zespołu Szkół Specjalnych w Radzionkowie, Zespół wokalno - instrumentalny

z Zespołu Szkół im. Marii Grzegorzewskiej w Piekarach Śląskich oraz zespół "Słoneczna Gromada" ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Tarnowskich Górach.

Konkurs finansowany był przez Urząd Miasta Tarnowskie Góry. Inicjatorem, koordynatorem i osobą prowadzącą przegląd była p. Anna Pająk.

 

 

  

11 maja 2016 r.

W Chorzowie odbyła się Sportowa Mini Olimpiada Lekkoatletyczna Szkół Specjalnych, w której brali udział uczniowie naszego ośrodka. Wśród dziewcząt najlepsza okazała się  

we wszystkich dyscyplinach lekkoatletycznych Wiktora Kupka, która zdobyła I miejsce w skoku w dal, I miejsce w rzucie piłką lekarską, I miejsce w biegu na 100m oraz  I miejsce w biegu na 400m.

Zaraz za nią uplasowała się Julia Piętka, która wywalczyła  II miejsce. 

Wśród chłopców I miejsce za rzut piłką lekarską zdobył Kamil Panek, II miejsce Darek Napieralski w skoku w dal i rzucie piłką lekarską.

Uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe plecaki oraz dyplomy sportowe.

 

 

10 maja 2016 r.

W naszym ośrodku po raz drugi odbył się przegląd  "Klasycznie - Artystycznie".

Przegląd adresowany jest do uczniów niepełnosprawnych ruchowo oraz intelektualnie, a także do uczniów przebywających w klasach, bądź oddziałach integracyjnych.

Część konkursowa odbywała się w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym.

Konkurs obejmował trzy kategorie wiekowe:

a) przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych klasy I-III

b) uczniowie szkół podstawowych klasy IV - VI

c) uczniowie gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych, warsztaty terapii zajęciowej.

Wśród uczestników przeglądu byli uczniowie szkół specjalnych z Zabrza, Bytomia, Radzionkowa, Piekar, Tarnowskich Gór oraz uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej.

Interpretacja muzyki klasycznej prezentowana przez uczestników zrobiła ogromne wrażenie zarówno na jurorach jak i na widowni. Owacjom nie było końca.

Finał i prezentacja laureatów odbędzie się w sali widowiskowej Tarnogórskiego Centrum Kultury w Tarnowskich Górach 12 maja 2016 r.

Impreza organizowana jest przy współpracy Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Pomocna Dłoń" ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno Wychowawczym i Tarnogórskim Centrum Kultury

a finansowana przez Urząd Miasta Tarnowskie Góry

27 kwietnia 2016 r.

Zespół wokalno - taneczny Słoneczna Gromada działający w naszym ośrodku wziął udział w XX Międzyszkolnym Festiwalu Piosenki Dziecięcej w Gliwicach.

Zespół zaprezentował dwie piosenki i zdobył I miejsce a solistka Karolinka Korek z zespołem instrumentalnym wyśpiewała II miejsce.

Solista - Adrian Gołkowki zaczarował wszystkich piosenką "Wiosna" zdobywając pierwszą nagrodę. Bardzo gratulujemy artystom!

 

 

19 kwietnia 2016 r.

KLUB MŁODEGO EKOLOGA ZAPROSIŁ UCZNIÓW DO AZYLU "CICHY KĄT" W OPATOWICACH NA ZAJĘCIA PRAKTYCZNE Z OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI
Wyjściem do azylu podsumowaliśmy zajęcia "Opieka nad zwierzętami w domu- pies i kot"
Zajęcia  poprowadziła  wolontariuszka schroniska oprowadzając dzieci, przedstawiając psy, koty i opowiadając ich smutne historie.
Dzieci zapoznały się z rzeczywistymi potrzebami zwierząt, poznały pracę wolontariuszy pracujących dla azylu.
Przeprowadzone zostały  na terenie szkoły zbiórki karmy , środków czystości, psich i kocich akcesoriów, ręczników i koców dla psów starszych. Wszystko  dla azylu.
Przy okazji wycieczki uczniowie mogli przekazać dary osobiście na ręce wolontariuszy.

 

 

Przed planowanym wyjściem do azylu w Opatowicach dzieci i młodzież naszych szkół uczestniczyła w  drugich już  zajęciach z cyklu "Opieka nad zwierzętami w domu".

Tym razem  "Kot i Pies" oraz "Znęcanie się nad zwierzętami - sytuacja prawna zwierząt w Polsce".

Młodzież  naszych szkół miała okazję poznać i usystematyzować wiedzę o sytuacji prawnej zwierząt, sposobach reagowania na przemoc wobec nich.

Prócz obejrzanej prezentacji  młodzież oglądała krótkie  filmiki dokumentujące  działania ludzi pracujących na rzecz zwierząt.

Uczniowie pracowali też na lekcjach na materiałach specjalnie przygotowanych w  temacie zwierząt  porzuconych i maltretowanych.

Dziękujemy Uczniom, Nauczycielom, Wychowawcom i Rodzicom za zaangażowanie, pomoc  w zorganizowaniu przedsięwzięcia  na potrzeby zwierząt porzuconych.

Zajęcia, prezentację, zbiórkę darów i wyjście do azylu w Opatowicach przygotowały i przeprowadziły

Kasia Piasecka 

Kasia Kurzeja

Dominika Musik

i Nina Stepek

 

                                                                                                                                                                                           

8 kwietnia 2016 r.

Uczniowie naszego Ośrodka odwiedzili  Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek. Najciekawsze w muzeum było: pieczenie własnych bułeczek - warkoczyków oraz całe mnóstwo starodawnych przyrządów

i sprzętów gospodarstwa domowego.

6 kwietnia 2016 r.        

W Zespole Szkół  Specjalnych w Radzionkowie odbył się I Międzyszkolny Konkurs Piosenki o Zdrowiu w ramach Ogólnopolskiego Projektu "Trzymaj Formę".

Naszą szkołę reprezentowały wychowanki internatu "Dziewczyny z Drużyny", które w kategorii zespół wyśpiewały drugą nagrodę, a solista Adrian Gołkowski zajął bezkonkurencyjnie I miejsce.

Uczniów do konkursu przygotowały pani Agnieszka Pyka i Anna Pająk 

 

 

6 – 7 kwietnia 2016 r.

                                                                                    Wyjazd naszych uczniów do Stalowej Woli - www.tarnogorski.pl//node/6072


W ramach współpracy powiatu tarnogórskiego i powiatu stalowowolskiego, uczniowie naszego ośrodka wraz z dyrekcją i nauczycielami zostali zaproszeni do udziału w V Jubileuszowym
Podkarpackim Memoriale Sportowy im. św. Jana Pawła II, który odbył się w Stalowej Woli. Ideą przewodnią wydarzenia było uczczenie rocznicy śmierci Papieża Polaka oraz każdego dnia

Jego pontyfikatu.
Pierwsza część imprezy rozpoczęła się sztafetą biegową poświęconą osobom niepełnosprawnym, następnie memoriał przeniósł się na pływalnię, gdzie głównym celem było przepłynięcie przez  wszystkich

uczestników - 9 665 długości basenów – czyli tyle, ile dni trwał pontyfikat Papieża Polaka.

Następnego dnia zostaliśmy zaproszeni do zwiedzania zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Specjalnych nr 6 oraz okolicy. Nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych „Skąd się wzięło pismo?”,

które zostały zorganizowane w Bibliotece Międzyuczelnianej.
Ostatnim, nieplanowanym, ale bardzo przyjemnym punktem naszej wycieczki była wizyta w urokliwym Sandomierzu.

 

 

 

 

7 kwietnia 2016 r.

 

VIII FESTIWAL PIOSENKI I TAŃCA

Już  ósmy w raz uczniowie naszej szkoły mieli okazję zaprezentować swoje talenty wokalne w trakcie VIII Festiwalu Tańca  i Piosenki.

To jedna z najważniejszych, a z pewnością najweselszych imprez w naszej szkole.  Podczas festiwalu uczestnicy oceniani byli w kategoriach: piosenka solowa, piosenka zespołowa oraz taniec.

Gościem specjalnym, a jednocześnie członkiem jury był pan Krzysztof Respondek. Nasz gość zrobił niespodziankę uczniom - każdy otrzymał płytę z jego piosenkami i autografem.

Wszyscy uczestnicy byli świetnie przygotowani, każdy występ wzbudzał owacje publiczności zgromadzonej w sali gimnastycznej.

Gratulujemy!

 

 

 

6 kwietnia 2016 r.

 

W ramach realizowanego w naszej szkole projektu "Chcę być bezpieczny na drodze" obyło się spotkanie uczniów z policjantami z Wydziały Ruchu Drogowego w Tarnowskich Górach.

Uczniowie przypomnieli sobie podstawowe zasady ruchu drogowego i bezpieczeństwa na drodze. Policjanci udostępnili również radiowóz, do którego każdy mógł zajrzeć.

Projekt realizowany jest we współpracy naszej szkoły ze Stowarzyszeniem "Pomocna Dłoń" oraz stowarzyszeniem "Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego". Kolejne etapy projektu już wkrótce.

 

 

9 marca 2016 r.

W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Radzionkowie odbył się IX Międzyszkolny Konkurs Gastronomiczny dla uczniów Zasadniczych Szkół Zawodowych

„Mistrz Kuchni 2016”. Reprezentantki naszej szkoły - Aleksandrę Lampa i Żaklinę Maliszewską - przygotowywała p. Anna Musialik-Nosal. Uczennice zajęły IV miejsce.
ZSZ nr 14 już po raz ósmy zgłosiła swoich kandydatów do konkursu, w którym młodzież rozwija swoje zainteresowania, umiejętności zawodowe,

a także pobudza kreatywność i nabywa kompetencje zawodowe.

Uczestnicy w tej edycji mieli okazję spotkać się z przedstawicielami firmy Selgros Cash&Carry oraz właścicielem Resto Baru w Zabrzu i poznać ich punkt widzenia

jako ewentualnych przyszłych pracodawców oraz wymagania na obecnym rynku pracy.

 

 

Kochani Państwo,

Kochani Rodzice i Uczniowie

 

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych

przyjmijcie życzenia

pięknego przeżycia tego wyjątkowego czasu

i radości w byciu z bliskimi w Rodzinie

a także serdeczne podziękowanie

za udział i zaangażowanie w akcji dobroczynnej

na rzecz dzieci z ubogich rodzin w Tarnowskich Górach.

 

Zespół Wolontariatu Hominem Quero

 

 

 

10 marca 2016 r.

W Parku Wodnym w Tarnowskich Górach odbyły się IV Międzyszkolne Mistrzostwa Śląska w Pływaniu o Puchar Starosty Tarnogórskiego.  Gościem specjalnym na Mistrzostwach  była złota medalistka olimpijska Otylia Jędrzejczak. Do Mistrzostw zgłosiło się 150 zawodników z 21 szkół specjalnych województwa śląskiego i jednej  z województwa opolskiego. Zawodnicy  zmagali się w kategoriach dziewcząt i chłopców na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły przysposabiającej do pracy oraz zasadniczej szkoły zawodowej. Ponadto  zawodnicy rywalizowali w sztafecie 4x25 stylem dowolnym.

Nasz ośrodek może się pochwalić pierwszym miejscem, które zdobyła Agnieszka Jeziorek, w kategorii  dziewcząt Szkoły przysposabiającej do Pracy. Gratulujemy!

 

 

 

9 marca 2016 r.

Z olbrzymią radością informujemy że uczniowie klasy 3P, 4P i 5P reprezentując nasz Ośrodek zdobyli I miejsce w XXXI KONKURSIE SZOPEK ŚLĄSKICH.

 

 

 

ZAPRASZAMY DO AKCJI

Z okazji świat wielkanocnych licząc na wasze dobre serca ogłaszamy zbiórkę słodyczy i żywności, długoterminowej, zabawek, ubrań,

przyborów szkolnych i elementów wyposażenia dziecięcych pokoików.

Wszystko dla dzieci z ubogich rodzin w Tarnowskich Górach.

Dary przekazane zostaną do tarnogórskiej „Caritas” przy parafii  św. Apostołów Piotra i Pawła  w dniu 17 marca 2016r.

Szczegóły i dodatkowe informacje tyczące akcji

u P. Reni Rychter i Niny Stepek

ZESPÓŁ WOLONTARIATU HOMINEM QUERO

 

15 - 19 lutego 2016 r.

W ferie zimowe odbyły się półkolonie, organizowane przez naszą szkołę i Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Pomocna Dłoń". Półkolonie trwały do 5 dni, w trakcie których odbyły się: wycieczka do kina, zabawa na kręgielni, wycieczka do Zabytkowej Stacji Wodociągowej w Karchowicach, wycieczka do Brynka, szkolenie z zakresu pierwszej pomocy oraz wiele gier, zabaw, konkursów.

 

 

 

13 lutego 2016 r.

Harcerze z drużyny działającej w naszej szkole wzięli udział w Dniu Myśli Braterskiej. Uroczysty kominek z udziałem wszystkich drużyn, instruktorów oraz  gromad zuchowych

poprzedziła gra na terenie miasta. Gra polegała na odnalezieniu punktów, na których trzeba było zainstalować kartę do telefonu i czekać na telefon o wyznaczonej porze.

Po odgadnięciu zagadki można się było udać w wyznaczone miejsce. Po drodze harcerze musieli wykonywać również inne zadania, m. in. kartkę z okazji Dnia Myśli Braterskiej,

zdjęcie przedstawiające braterstwo, napisać opowiadanie o przyjaźni.

 

 

 

 

28 styczna 2016 r.

W hali MOSiR przy ul. Generała Ziętka 60 w Piekarach Śląskich odbył się Międzyszkolny Turniej Piłki Nożnej, organizowany w ramach akcji " Bezpieczna szkoła- Bezpieczny uczeń IV Edycja".

Nasi uczniowie zajęli IV miejsce. Otrzymali oni nagrody rzeczowe oraz dyplom.  I miejsce wywalczył Zespół Szkół im. Marii Grzegorzewskiej z Piekarach Śląskich. Serdecznie gratulujemy!

 

 

 

 

27 styczna 2016 r.

Działająca w naszej szkole 7DH wzięła udział w warsztatach z pierwszej pomocy w świetlicy w Opatowicach prowadzonych przez dh Monikę. Nauczyliśmy jak prawidłowo wzywa pomoc,

jak sprawdzić stan poszkodowanego i jak wykonać poprawnie resuscytacje. Harcerze mogli poćwiczyć na fantomie.

 

 

 

Uczniowie SOSW wzięli udział w II Turnieju 8 Miast w Bowlingu, który odbył się w Bytomiu.

Gospodarzami imprezy byli nasi sąsiedzi z ZSS w Radzionkowie i to właśnie do nich powędrował puchar za zdobycie pierwszego miejsca.

W klasyfikacji indywidualnej chłopców miejsce trzecie zdobył Tomek Wilkos. Gratulujemy!

 

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA  W  NASZEJ SZKOLE. Jedno z najpiękniejszych świąt w kalendarzu.

Z tej okazji gościliśmy babcie i dziadków naszych uczniów i podopieczne  Domu Pomocy Społecznej w Tarnowskich Górach.
Uczniowie klas młodszych  z Panią Bożena Majewską z okazji święta Babć i Dziadków przygotowali muzyczny koncert życzeń.
Upominki dla każdego  z gości przygotowali uczniowie  Pani Joli Pytel-Maćkowiak.

 

 

Z OKAZJI DNIA BABCI I DZIADKA ŻYCZYMY SZCZĘŚCIA, DOBREGO ZDROWIA
 I WIELU PIĘKNYCH CHWIL SPĘDZANYCH Z WNUKAMI

Nauczyciele pracujący w Wolontariacie

 

11 stycznia 2016 r.

W Centrum Kultury Karolinka w Radzionkowie odbywa się pokonkursowa wystawa prac XXXI Konkursu Szopek Śląskich.

Nasz Ośrodek reprezentuje praca wykonana przez uczniów klasy 3, 4 i 5 Szkoły Podstawowej.

Praca przedstawia Anioła, który w ręku trzyma obrotową zilustrowaną podróż Maryi oraz Trzech Mędrców do Betlejem.

Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 29 stycznia 2016r. Wszyscy trzymajmy kciuki za naszą pracę:)

 

 

 

21 grudnia 2015 r

Za nami VI Konkurs Kolęd i Pastorałek w Bytomiu "W grudniowe dni kolęda brzmi".

Zespół wokalny "Słoneczna Gromada" wyśpiewał I miejsce, a solista - Adrian Gołkowski wzruszył wszystkich pastorałką "Jest taki dzień" zdobywając także pierwszą nagrodę.

Chór nauczycieli "Gaudete" zajął III miejsce. Nauczycielom jak i uczniom serdecznie gratulujemy sukcesów.

 

 

 

 

18 grudnia 2015 r.

 

W Nadleśnictwie Brynek odbyło się wręczenie nagród w konkursie przyrodniczo-leśnym. Nasza uczennica Daria Bajórska zajęła i miejsce w kategorii klas I-III wykonując pracę na temat ,,Na leśnej ścieżce". Dwie uczennice Karolina Korek oraz Julia Piętka otrzymały wyróżnienie za prace na temat ,,Moja leśna przygoda" w kategorii klas IV - VI. Uczennice do konkursu przygotowywały panie Bogusława Horzela i Katarzyna Maruszczyk.  

GRATULACJE !!!

 

 

 

 

 

SPOTKANIE OPŁATKOWE Z JASEŁKAMI W TLE  
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia na zaproszenie Dyrekcji i Zespołu Wolontariatu w naszej szkole gościły Pensjonariuszki Domu Pomocy Społecznej "Caritas".
Wspólnie z e społecznością szkoły zobaczyliśmy jasełka w wykonaniu uczniów gimnazjum i dzieci młodszych klas.

Na spotkaniu opłatkowym dzieci wręczyły naszym miłym Gościom własnoręcznie zrobione ozdoby choinkowe, gipsowe figurki aniołków, i "CHOINKI DOBRYCH ŻYCZEŃ",

na których każda ozdoba miała ukryte świąteczne życzenie.

Z OKAZJI ŚWIAT BOŻEGO NARODZENIA  SKŁADAMY SOBIE DOBRE ŻYCZENIA :)))

 

 

 

 

 

DRODZY PAŃSTWO, KOCHANI UCZNIOWIE
 
 Z OKAZJI ZBLIŻAJĄCYCH SIĘ ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
PRZYJMIJCIE NAJPIĘKNIEJSZE ŻYCZENIA
 
CIEPŁYCH, RODZINNYCH ŚWIĄT
 PACHNĄCYCH CHOINKĄ,
ŚWIĄT PRZY WSPÓLNYM STOLE WE WZAJEMNEJ MIŁOŚCI I PRZYJAŻNI, 
 
ZESPÓŁ WOLONTARIATU "HOMINEM QUERO"

 

 

 

 

 

 

AKCJA ZBIÓRKI DARÓW DLA POTRZEBUJĄCYCH ZAKOŃCZONA....

 

Dnia 14 grudnia przekazaliśmy do "Caritas" przy parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła  działającego na rzecz potrzebujących w Tarnowskich Górach Państwa dary.

Przekazaliśmy na ręce zespołu charytatywnego żywność długoterminową,, zabawki, środki czystości,  ubrania dla dzieci i dorosłych.

Wszystko to przekazane będzie osobom najbardziej potrzebującym pomocy.

Sprawiliście Państwo, że osobom samotnym, w trudnej życiowo sytuacji będzie nieco lżej.

 

Z WIELKIMI PODZIĘKOWANIAMI  W IMIENIU POTRZEBUJĄCYCH 

ZESPÓŁ  WOLONTARIATU naszej szkoły

   

 

10 grudnia 2015 r.  został rozstrzygnięty konkurs plastyczny na kartki i ozdoby świąteczne w Centrum Kultury "Karolinka" w Radzionkowie. Uczniów do konkursu przygotowała p. Barbara Klimek.
 

Laureatami konkursu zostali:
 

Kategoria kartki świąteczne – dzieci młodsze:

I miejsca: Daniel Łucyszyn, .

 Kategoria kartki świąteczne – dzieci starsze:

II miejsca: Marcin Łokaj.

Wyróżnienia otrzymali: Karolina Płaczek, Marcin Zielonka.

Kategoria ozdoby świąteczne – dzieci młodsze:

III miejsca: Adrian Gołkowski.
Kategoria ozdoby świąteczne – dzieci starsze:

II miejsca: Szymon Cyprian, Kamil Gruca, Katarzyna Drzensla.

Wyróżnienia otrzymali: Iwona Zielonka, Piotr Drapiński, Tomasz Wilkos.
 

Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali  bilet wstępu do kina pt. "Sowa. Mały wielki bohater", a nagrodzeni cenne nagrody.
 

Jesteśmy na stronie "Karolinki" :-)  https://www.facebook.com/centrumkulturykarolinka/
 

Gratulujemy!
 

           
 

 

 

ZAPRASZAMY DO AKCJI.....

W imieniu  osób potrzebujących, starych i samotnych, tych którzy niewiele mogą, w imieniu słabszych, niezaradnych w imieniu tych którym zawalił się świat  zwracamy się do Państwa z ogromną prośbą  pomoc.

Weźmy za nich odpowiedzialność w tym wyjątkowym przedświątecznym czasie.

Udowodnijmy, że kryzys jaki ogarnął Europę nie dotknął naszych serc. 

Prosimy w Ich imieniu o niewiele.

Może być długoterminowa żywność, środki czystości, niepotrzebne już ubrania lub coś co sprawi, że święta dla tych osób staną się ciepłe, kolorowe, jasne pełne poczucia, że nie są sami.

Wszystkie te dary przekażemy do zespołu "Caritas" działającego przy parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach.

Wolontariusze z zespołu "Caritas" mają rozeznanie o rzeczywistych potrzebach osób potrzebujących. Myślę, że możemy na nich polegać. Niech się staną naszymi oczami i rękami.

Wszystkie dary  będziemy zbierać do 14-tego grudnia  u pań: Reni Rychter i Niny Stepek.

Czekamy na Państwa dary serca z niecierpliwością.

Zespół Wolontariatu" hominem quero"

 

3 grudnia 2015r. 

Gościliśmy w naszej szkole zespół "Karolinka" z Domu Pomocy Społecznej "Caritas" w Tarnowskich Górach.

Uczniowie zobaczyli przedstawienie muzyczne " Dzień w ogrodzie".

 Dzięki pięknej muzyce i inscenizacji na moment wszyscy przenieśliśmy się do ogrodu pełnego kwiatów..... przez chwilę znów było lato pełne słońca i kolorów.

 Gratulujemy zespołowi "Karolinka" za zdobycie  Wyróżnienia Marszałka Sejmu na Międzynarodowym Przeglądzie Twórczości Artystycznej PUMA 2015 w Dąbrowie Górniczej

Zespół Wolontariatu

 

2 grudnia 2015  r.

Po raz drugi w naszej szkole odbyły się warsztaty bębniarskie pt "Rytm jest wszędzie - podróż przez kontynenty", zarówno uczniowie jak i rodzice naszych dzieci wspaniale się bawili - zobaczcie sami...... Inicjatywa została zorganizowana przy współudziale Banku Kredytowego WBK z oddziałem w Tarnowskich Górach.

 

Dzieci z Radzionkowa, Tarnowskich Gór, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej i Bytomia zaprezentowały śląskie wice, skecze, wiersze, bajki, piosenki, wyliczanki i tańce w konkursie pod nazwą "Świynto Śląski Godki i Szkolny Czelodki", który zorganizował Zespół Szkół Specjalnych w Radzionkowie. Uczniowie naszej szkoły również brali udział w tym interesującym wydarzeniu.

 

 

W ZSS w Świętochłowicach odbył się Turniej Szkół Specjalnych w Dart-cie .

W turnieju brały udział drużyny z miasta : Chorzów, Świętochłowic, Zabrza, Tarnowskich Gór oraz z Rudy Śląskiej. Drużyny składały się 12 zawodników: z szkół gimnazjum, szkoły zawodowej oraz zespołów edukacyjno- terapeutycznych. W klasyfikacji ogólnej zajęliśmy pierwsze miejsce, natomiast indywidualnie: I miejsce zajął: Darek Napieralski oraz Darek Paruzel natomiast III miejsce Kamil Kowalczyk. Uczniowie otrzymali : medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe

 28 listopada 2015 r.

 Uczniowie uczestniczyli w nocy andrzejkowej, zorganizowanej przez Drużynę Harcerską, działającą w naszej szkole.

Wszyscy brali udział w ciekawej grze na orientację z wieloma zróżnicowanymi zadaniami, grach i zabawach świetlicowych. Nocleg w szkolnej świetlicy to też ciekawe doświadczenie. ;)

 

 

27 listopada 2015 r.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej odbyła się Gala Wręczenia Nagród w Ponadwojewódzkim Konkursie Recyklingowym organizowanym przez Stowarzyszenia „Ziemia i My”. Nasza uczennica Jadwiga Machoń została laureatem pierwszej nagrody w kategorii szkoły średnie. Gratulujemy i życzymy innych sukcesów.

19 listopada 2015 r.

W ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Trzymaj formę”, uczniowie klas I-III  szkoły podstawowej wzięli udział w konkursie plastycznym „Wpadła gruszka do..”, który został zorganizowany  przez ZSS z Radzionkowa. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy z zakresu zdrowego żywienia, rozwijanie umiejętności plastycznych i kreatywności oraz integracja placówek szkolnych.  Za wykonanie oryginalnej pracy Daria Bajórska otrzymała wyróżnienie.

Po uroczystości wręczenia dyplomów i nagród zostaliśmy zaproszeni do wspólnego pieczenia ciasteczek. Uczniowie podczas warsztatów kulinarnych, w bardzo miłej atmosferze i kameralnym gronie, mogli zapoznać się z rówieśnikami z innych szkół. Dzieci chętnie ze sobą rozmawiały, były zainteresowane zajęciami, ale największym powodzeniem cieszyły się upieczone i udekorowane przez dzieci ciasteczka…

Z działalności KLUBU MŁODEGO EKOLOGA

PODSUMOWANIE KONKURSU  "MÓJ PRZYJACIEL PIES" po spotkaniu z psami w naszej szkole pt. "Jak kochać zwierzęta by ich nie krzywdzić"

Za najbardziej oryginalną  została uznana praca  zespołu klasy V podstawowej z  wychowawczynią panią  Jolą Pytel-Maćkowiak.

Wyróżnienie II i III przypadło kolejno uczniom klasy VI podstawowej z panią Brygidą Bochenek na czele i zespołowi klasy II gimnazjum z wychowawczynią Bożeną  Henkiel.  

Wyróżnione prace można oglądać na zdjęciach :))

Wyróżnionym i nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

Nina Stepek i Kasia Piasecka

 

 

10 listopada 2015r.

Dzisiejsza akademia przybliżyła uczniom okoliczności utraty niepodległości, wydarzeń z okresu zaborów oraz odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku.

Młodzi aktorzy, którzy wcielili się w role dziadka i wnuków dyskutujących o historii Polski,  w ciekawej formie zaprezentowali drogę Polaków do odzyskania niepodległości.

Całość zilustrowana została pieśniami patriotycznymi w wykonaniu chóru szkolnego oraz filmami i prezentacjami multimedialnymi.

 

 

 

 

9 listopada 2015 r.

Uczniowie 3 klasy gimnazjum oraz wychowankowie internatu zwiedzali Zabytkową Stację Wodociągową „Zawada" w Karchowicach, wchodzącą w skład Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów. Jest to kompleks obiektów, parowych urządzeń pompowych i kotłów z lat 20. ubiegłego wieku. Uczniowie byli zachwyceni zwiedzaniem. Po wycieczce pojawiły się głosy: „już wiem, dlaczego ten obiekt jest na liście Szlaku Zabytków Techniki” i prośby: „przyjedziemy tu jeszcze raz latem, prosimy.

 

 

 

5 listopada 2015r.

Dzisiaj w Chorzowie odbyły się IX Mistrzostwa Szkół Specjalnych w Unihokeju, na których nie mogło zabraknąć reprezentacji naszego ośrodka.

W turnieju brali udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów w składach mieszanych (chłopcy + dziewczęta).

Reprezentacja naszej szkoły w klasyfikacji generalnej zdobyła III miejsce, a wyróżnienie dla najlepszego zawodnika otrzymał Michał Skotarski.
Równolegle odbywały się różne konkurencje rekreacyjno- sportowe, które miały na celu integrację młodzieży.

Dzieci miały okazję sprawdzić swoje umiejętności w miniturnieju łuczniczym oraz grach i zabawach ruchowych, gdzie najlepsza okazała się Wiktoria Mik, która otrzymała nagrodę specjalną.
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy!

 

 

 

4 listopada 2015 r.

Stowarzyszenie "Pomocna Dłoń" zorganizowało dla uczniów naszej szkoły Warsztaty Bębniarskie pt. "Rytm jest wszędzie - podróż przez kontynenty".

Uczniowie grali na profesjonalnych instrumentach, uczyli się grać min. rytmu bicia własnego serca. Warsztaty prowadził pan Andrzej Kozacki- instruktor i terapeuta z ośrodka w Rusinowicach,

a projekt finansowany był przez Bank Kredytowy WBK oddział w Tarnowskich Górach

 

 

 30 października  2015 r.

Uczniowie gimnazjum i wychowankowie internatu wraz z nauczycielami Agata Koptyńską-Małek oraz Dominiką Musik brali udział w Tarnogórskim Święcia Drzewa, które odbywało się na skwer przed Urzędem Miejskim przy ulicy Sienkiewicza. Uczniowie zanieśli ponad 50 kg makulatury oraz ponad 1 kg baterii - w zamian za makulaturę i baterie otrzymali 3 krzewy Berberysy. Sadzonki zostały wkopane w klombik obok internatu Ośrodka.

 

 

 

29 października 2015 r.

Uczniowie: Ewa Szymańska, Wojciech Rzegota oraz Kamil Kowalczyk wzięli udział w drużynowym konkursie „Pić albo być”. Konkurs zorganizowało Stowarzyszenie na rzecz Osób Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym przy współpracy z Zespołem Szkoło Specjalnych nr 6 w Bytomiu. Uczniowie brali udział w trzech etapach. Etap I – rozwiązywanie zadań typu uzupełnianie luk w zdaniach, krzyżówka, rebus, opis scenki. Etap II – część plastyczna - plakat o tytule "STOP NAŁOGOM". Etap III – odgrywanie scenek związanych z przeciwdziałaniami nałogom. Nasza Drużyna zdobyła WYRÓŻNIENIE. Nagrody otrzymali uczestnicy jak również i szkoła.

 

 

29 października 2015 r.

Nasi młodzi sportowcy wzięli udział w II INTEGRACYJNYM TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ CHŁOPCÓW I TURNIEJU W „DWA OGNIE” DZIEWCZĄT.

Zawody zostały zorganizowane przez Zespół Szkół Specjalnych z Chorzowa i Świętochłowic na stadionie „Skałka” w Ośrodku Sportu i Rekreacji.
Gospodarze zajęli najwyższe miejsca na podium, natomiast nasze dziewczyny wywalczyły miejsce III.
Wyróżnienie dla najlepszej zawodniczki powędrowało do Iwony Zielonki. Wysiłki piłkarzy również zostały docenione,

Dawid Jołtuszewski otrzymał specjalną nagrodę za aktywność sportową na boisku.

Gratulujemy!

 

28 października 2015 r.

 

Działający w naszej szkole zespół muzyczny "Słoneczna Gromada" uświetnił uroczystość podsumowujące działalność Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych

przy Staroście Tarnogórskim,  która odbyła się w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. Uczniowie zaprezentowali cztery utwory muzyczne i wywołali aplauz publiczności.

 

 

 

W październiku, jak co roku, w naszym Ośrodku odbywa się Święto Drzewa. Jest to akcja prowadzona w ramach ogólnopolskiej imprezy organizowanej przez KLUB GAJA. W tym roku akcja odbyła się pod hasłem: Czytamy Drzewom. Uczniowie wraz z nauczycielami czytali drzewom rosnącym na placu szkolnym „Bajkę o drzewie” autorstwa Marty Glinieckiej. Ponadto odbyły się też zajęcia, których główną tematyką było wykorzystanie drzew przez człowieka. Chętni uczniowie brali też udział 
w zajęciach plastycznych – wystawa, którą państwo oglądacie jest efektem właśnie tych zajęć. Głównym koordynator akcji – Agata Koptyńska-Małek, nauczyciele współpracujący: Katarzyna Kurzeja, Aneta Herok, Bożena Henkiel, Katarzyna Piasecka, Anna Kononiuk, Bożena Majewska

 

 

22 października 2015 r.   

Korzystając z uroków pięknej jesieni uczniowie klas SPdP oraz Gimnazjum udali się na wycieczkę do Rud Raciborskich. Wyjazd zorganizowały pani Zofia Burdziak i pani Barbara Łysik. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Joanna Waligóra, Jolanta Wrona, Małgorzata Piontek, Beata Mazur, Aniela Kalaga. Po przyjeździe na miejsce zostaliśmy powitani przez Matkę Boską Pokorną, gdzie w Jej kaplicy sprawowana była w naszej intencji oraz wszystkich uczniów i pracowników SOSW Eucharystia. W programie było również zwiedzanie Opactwa, pyszny obiad, spacer po okolicznym parku i lesie położonym nad rzeka Rudą.

Wycieczkę zakończyliśmy warsztatami plastycznymi, podczas których uczniowie otrzymali indywidualne zadania narysowania tego co mieli okazję zobaczyć. Szczęśliwi, odrobinę zmęczeni, z błogosławieństwem Matki Bożej wróciliśmy do Was.

 

 

 

 

19 października 2015 r.

W naszej szkole odbyły się młodzieżowe wybory parlamentarne "Młodzi głosują" organizowane w całej Polsce przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

W wyborach wzięło udział 52% uczniów uprawnionych do głosowania. Głosować mogli uczniowie gimnazjum, ZSZ i SPdP.

Komisja, w skład której weszli: Ania Nowak, Adrian Gołkowski i Kamil Panek, czekała na wyborców w bibliotece, która tego dnia stała się lokalem wyborczym. 

Dla każdego ucznia było ciekawym doświadczeniem przejście całego procesu od wejścia do lokalu wyborczego do wrzucenia wypełnionej karty do urny wyborczej. 

Komisja wyborcza z pełną powagą i zaangażowaniem wypełniała swą rolę sprawdzając dokumenty tożsamości i wydając karty do głosowania.

Po zakończeniu głosowania członkowie komisji podliczyli wszystkie głosy, sprawdzając ważność oddanego głosu ( tylko dwa głosy były nieważne).

Na koniec wywiesiliśmy wyniki wyborów na naszej gazetce.

 

 

Działania Klubu Młodego Ekologa
 
  LITOŚĆ DLA CIERPIĄCYCH ZWIERZĄT
 TO MIARA TWOJEGO CZŁOWIECZEŃSTWA
 
DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY WŁĄCZYLI SIE DO AKCJI WSPARCIA
DLA SCHRONISKA "CICHY KĄT" W TARNOWSKICH GÓRACH.
 
Dnia 15 października  2015 r.  przekazaliśmy do schroniska 35 kg suchej karmy, legowiska, kołdry, ręczniki, środki czystości i do pielęgnacji.
Wolontariusze pracujący w schronisku w imieniu zwierząt dziękują i pozdrawiają uczniów naszej szkoły.
Psy duże i małe wciąż czekają na Wasze dobre serca i na nowy ciepły dom.
Nina Stepek i Kasia Piasecka

 

 

14 października 2015 r.

Jak co roku w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Ten dzień, ważny dla całej społeczności szkolnej, postanowiliśmy spędzić bardzo wesoło.

Uczniowie zadbali o to, by tego szczególnego dnia wprawić nauczycieli w wyśmienity humor. W trakcie akademii odbył się niezwykły pokaz mody, w trakcie którego uczniowie zaprezentowali zabawne propozycje strojów dla nauczycieli.

 

 10 października 2015 r.

Działająca w naszej szkole 7 Drużyna Harcerska wzięła udział w Święcie Pieczonego Ziemniaka na terenie Ośrodka Harcerskiego w Borowianach.
Tematem przewodnim była bajka "Hotel Transylwania" i w związku z tym obowiązywało przebranie. Nasi harcerze przebrali się za urocze zombie.

Najpierw odbył się bieg na którym harcerze musieli wykonać różne zadania np. wyławiać jabłka  bez pomocy dłoni a po jego ukończeniu, w trakcie czekana na pozostałe patrole,

odbyło się kameralne śpiewogranie. Potem wszyscy udali się na ognisko z kiełbaskami, pieczonymi ziemniakami a nawet jabłkami i bananami. Posileni harcerze wzięli udział w quizie

na temat bajki a następnie mogli nauczyć się kilku nowych tańców integracyjnych. wieczorem wrócili do domu zmęczeni i trochę zmarznięci ale szczęśliwi

 

 

 

7 października 2015 r.

Z okazji sprzątania świata uczniowie naszego ośrodka brali udział w konkurencjach związanych ze sprzątaniem świata. Każda klasa odwiedziła 5 stanowisk.

Uczniowie sprzątali śmieci, segregowali je i dowiedzieli się jak można je przetwarzać.

 

 

 

 

6 października 2015 r.

Z okazji ŚWIATOWEGO DNIA ZWIERZĄT uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach " Jak kochać zwierzęta, by ich nie krzywdzić",

spotkali się z psami rasy Golden Retriever, dwoma suczkami, dorosłą i szczeniakiem. Obserwowali zachowania zwierząt, poznawali swoisty psi język,

zapoznali się z zasadami higieny, żywienia i opieki nad zwierzęciem w domu.

Spotkanie poprowadziły P. Kasia Piasecka i Nina Stepek.

 

   

 

30 września 2015 r.

Uczniowie gimnazjum, ZSZ i SPdP biorą udział w projekcie CEO "Młodzi głosują", który  spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów.  
30 września i 1 października przeprowadzone zostały akcje informacyjne. Miały one na celu przybliżenie uczniom zasad ordynacji wyborczej oraz zadań sejmu i senatu.

W trakcie prezentacji multimedialnej uczniowie mogli dowiedzieć się kto może zostać posłem lub senatorem, jak wygląda sala posiedzeń sejmu, ile lat trwa kadencja w polskim parlamencie. 
Po prezentacji odbyły się dyskusje, w trakcie których uczniowie wypowiadali się na temat głosowania w wyborach. 

 

 

24 września 2015 r.

Dzisiaj w naszej szkole odbyło się pasowanie na ucznia klasy I.

W poczet uczniów zostali przyjęci: Karolina Julka Piotruś Marcin i Rafał.
Starsi koledzy przygotowali przedstawienie kukiełkowe pt. "Czerwony Kapturek" i utwory muzyczne. Po pasowaniu goście udali się na poczęstunek.
Nauczyciele odpowiedzialni za uroczystość to Kasia Kurzeja, Janina Stepek, Sonia Matejczyk, Ania Pająk, Janusz Majewski i Bożena Majewska.
Wszystkim serdecznie dziękujemy.

 

   

 

12 września 2015 r.

Powoli tradycją radycją naszego Ośrodka  staje się udział uczniów w corocznym Biegu Sedlaczka.  Po raz dwunasty nasi wychowankowie wystartowali w biegu integracyjnym na dystansie 400 m.

Wśród dziewczyn miejsce pierwsze zdobyła Wiktoria Kupka, natomiast wśród chłopców zwyciężył Kamil Olszok, miejsce drugie na podium zdobył Kamil Malich, a trzecie Patryk Matysik.

 

 

 

Podczas corocznych obchodów święta Gwarków w Tarnowskich Górach nasza szkoła zorganizowała wystawę prac plastycznych oraz technicznych wykonanych przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli naszego Ośrodka.

Zbiór prac cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony uczestników święta.

 

 

9 września 2015 r.

Dziś odbył się rajd pieszo - rowerowy  zorganizowany we współpracy naszej szkoły ze Stowarzyszeniem "Pomocna Dłoń". Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy: pieszą i rowerową. Wszyscy otrzymali mapę naszego miasta i okolicy z wyznaczonym przebiegiem trasy i zaznaczonymi punktami. Zadaniem dzieci podczas postoju było wykonanie zadania w formie rebusów, quizów czy krzyżówek mających  na celu przybliżenie historii Tarnowskich Gór. Po wykonaniu wszystkich zadań dzieci wraz z opiekunami podążały malowniczym szlakiem turystycznym, ukazującym piękno Tarnowskich Gór, w kierunku Chechła i spotkały się w Rybaczówce, zlokalizowanej tuż nad zalewem. Tam czekały kolejne atrakcje w formie gier i zabaw sportowych oraz wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku.

 

 

 

6 września 2015 r.

Przedstawiciele naszego zespołu "Słoneczna Gromada" - Karolina Korek i Adrian Gołkowski wystąpili z programem artystycznym podczas koncertu w Karczmie u Wrochema.

Gratulujemy występu

 

 

 

1 września 2015 r. - żegnajcie wakacje, witaj szkoło!

 

 

Jak co roku uczniowie naszej szkoły uroczyście powitali nowy rok szkolny. Szczególne gorąco powitaliśmy nowo przybyłych pierwszoklasistów, którzy rozpoczynają swą przygodę z nauką

w murach naszej szkoły.

Pan dyrektor życzył uczniom w nowym roku szkolnym dużo radości i przyjemności ze zdobywanej wiedzy. Po części oficjalnej wszyscy udali się do przydzielonych sal,

gdzie wychowawcy zapoznali ich z tegorocznym planem zajęć lekcyjnych.

 

26 czerwca 2015 r.

Koniec roku szkolnego. Do zobaczenia po wakacjach :)

 

 

 

18 czerwca 2015 r.

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia. Dzieci miały możliwość zwiedzania wrocławskiego zoo oraz afrykarium - oceanarium - pierwszego miejsca w Polsce, gdzie można zobaczyć faunę Czarnego Lądu.

 

 

 

 

13 czerwca 2015 r.

Rusinowice po raz piętnasty zamieniły się w Wioskę Olimpijską dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Po zapaleniu znicza olimpijskiego, mali sportowcy ruszyli do walki. Olimpijczycy mieli okazję ćwiczyć w 5 konkurencjach o charakterze sportowo-zabawowym. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się konkurencja przygotowana przez Jednostkę Wojskową Komandosów z Lublińca. W tej konkurencji nasi sportowcy nie mieli sobie równych i jako jedyni otrzymali "Certyfikat młodszego komandosa". Gorący olimpijski dzień zakończył barwny program artystyczny Zespołu "Wesołe nutki" z Żor, po którym wszyscy olimpijczycy otrzymali wywalczone trofea i dyplomy.

 

10 czerwca 2015 r.

10 czerwca zespół "Słoneczna Gromada" działający w naszej szkole uczestniczył w Wojewódzkim Konkursie Piosenki Żeglarskiej "Wiosenne Szantowisko 2015 ". Uczniowie przygotowani przez p. Annę Pająk oraz p. Romana Kurdę zaśpiewali autorską "Szantę Tarnogórską" i zdobyli II miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Finał konkursu, jak co roku, odbył się w Bytomskim Centrum Kultury. Serdecznie Gratulujemy sukcesu! Ahoj!

 

10.06.2015 na stadionie MOSiR w Chorzowie odbyła się Sportowa Olimpiada Lekkoatletyczna dla Szkół Specjalnych.
Każdy uczeń brał udział w dwóch konkurencjach biegowych  oraz dwóch technicznych.
Szkoła podstawowa- bieg na 60m oraz 400m ,skok w dal oraz rzut piłką lekarską. Gimnazjum oraz szkoła zawodowa- bieg na 100 m, 400m , skok w dal, rzut piłką lekarską.

Nagrodzono zawodników w klasyfikacji ogólnej za punkty uzyskane w poszczególnych konkurencjach oraz indywidualnie za I miejsca.

W klasyfikacji ogólnej zdobył 3 miejsce: Kamil Malich, Łukasz Maliszewski oraz Aleksandra Lampa. Natomiast I miejsce-Kamil Malich-rzut piłką lekarską, Sebastan Szyguła - rzut piłką lekarską.

Uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe. Gratulujemy!

 

5-12 czerwca 2015 r.

W dniach od 5 do 12 czerwca grupa młodzieży z opiekunami uczestniczyła w projekcie "Twórcze pasje" w ramach programu Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży. Szkoła litewska z Poniewieża zaprosiła uczniów z naszego ośrodka do współpracy. W ramach projektu uczniowie wspólnie uczestniczyli w zajęciach plastycznych, artystycznych, technicznych, twórczych, wspólnych grach i zabawach oraz w wycieczkach do Wilna i Kowna.

 

 

2 czerwca 2015 r.

 

Z okazji Dnia Dziecka i Sportu odbyła się impreza pn.: „Sport bez barier”, która została zorganizowana we współpracy Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomocna Dłoń” ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno- Wychowawczym.  Do wspólnej zabawy zostały zaproszone zaprzyjaźnione szkoły i przedszkola z Tarnowskich Gór, m.in. Przedszkole nr 2, Szkoła Podstawowa nr 13, Publiczne Gimnazjum nr 3.

Szczególnymi Gośćmi byli uczniowie z I LO. Im. S. Sempołowskiej, którzy od kilku lat jako wolontariusze pomagają i wspierają nasz ośrodek  przy organizacji dużych imprez plenerowych.  

W programie było wiele atrakcji dla każdej grupy wiekowej i każdy uczestnik znalazł dla siebie odpowiednią formę aktywności. Starsi uczniowie wzięli udział w VII Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Ośrodka, który przyniósł im wiele satysfakcji i możliwość zaprezentowania swoich możliwości i umiejętności przed szerszym gronem kibiców. Drużyna SOSW zajęła zaszczytne drugie miejsce! Gratulujemy!!

Dla najmłodszych uczestników przewidziano gry i zabawy sportowe, przejażdżkę na kucyku, miniturniej piłki nożnej plażowej, rowerowy tor przeszkód oraz inne atrakcje, które wprowadziły dzieci w radosny nastrój i dobre samopoczucie. Ponadto odbył się pokaz Speedcubing i Speed Stacks - układanie kostki Rubika i specjalnych plastikowych kubków w jak najkrótszym czasie oraz występ artystyczny Cheerleaderek

 

  

 

28 maja 2015 r.

28 maja odbył się VIII Festiwal Integracyjny "Skrzydła" w Piekarach Śl. Nasz uczeń - Adrian Gołkowski godnie reprezentował nasz ośrodek śpiewając z gwiazdą śląskiej estrady - Bernadetą Kowalską. Adrianowi towarzyszyła duża ekipa uczniów, którzy trzymali kciuki i mocno kibicowali śpiewającym artystom.

 

 

28 maja 2015 r.

Kolejny turniej piłki nożnej za nami! Tym razem reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w IV INTEGRACYJNYM TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR PRZECHODNI DYREKTORA ZESPOŁU SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 7 W GLIWICACH. W rozgrywkach rywalizowało ze sobą 12 drużyn ze śląska i jedna drużyna z czeskiego Hlucina koło Ostrawy. Wszyscy grali ambitnie i ostro, ale zgodnie z zasadami zdrowej rywalizacji sportowej.

Gospodarzom nie udało się odzyskać pucharu, który w zeszłym roku powędrował do Zespołu Szkół Specjalnych w Pyskowicach i pozostanie tam kolejny sezon. Miejsce II zdobyła drużyna z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Gliwicach, a miejscem III musieli się zadowolić sąsiedzi z Czech. Nasi uczniowie zdobyli cenne doświadczenie i mamy nadzieję, że w przyszłym roku przyczyni się ono do zdobycia najwyższego trofeum;)

 

 

 

 

 

27 maja 2015 r.

We wtorek 27 maja uczniowie I i II klasy gimnazjum pojechali na wycieczkę do Palmiarnii w Gliwicach. Podziwiali tam różne rodzaje roślin egzotycznych w czterech pawilonach ekspozycyjnych, poznając klimat i warunki, w których rosną w naturalnym środowisku. Mieli również okazję obejrzeć w dziale akwarystycznym z różnych stron świata.

 

 

 

W maju uczniowie klas SPdP wzięli udział w II Tarnogórskich Zawodach Speedcubingowych  w konkurencji 2x2x2.

Do rywalizacji stanęli następujący uczniowie: Katarzyna Drzensla, Zuzanna Laszczyk, Piotr Drapiński, Adrian Gołkowski, Kamil Gruca, Szymon Kaczmarczyk i Wojciech Mazur.

Zwycięzcą okazał się Adrian Gołkowski, na kolejnych miejscach uplasowali się: Katarzyna Drzensla, Szymon Kaczmarczyk. Wszyscy uczniowie wspaniale się bawili.

 

 

27 maja 2015 r.

Dziś odbyły się Mistrzostwa Śląska Szkół Specjalnych w Piłce Nożnej. Organizatorami zawodów było Stowarzyszenie na Rzecz Osób Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym Pomost w partnerstwie z Zespołem Szkół Specjalnych nr.6 w Bytomiu- Śródmieściu oraz przy wsparciu finansowym Gminy Bytom. W zmaganiach sportowych wzięły udział m.in. szkoły z : Radzionkowa, Piekar Śląskich, Zabrza itp.

Nasi uczniowie również mieli okazję powalczyć o puchar piłkarskiego mistrza jednak najlepsi okazali sami gospodarze Mistrzostw, za nimi uplasowała się Ruda Śląska a następnie Racibórz.  Zawodnicy rywalizowali w duchu fair play na bardzo wysokim poziomie. 

 

 

Dnia 27 maja z okazji Dnia Matki gościliśmy w naszej szkole Pensjonariuszki i ich Opiekunki z  Domu Pomocy Społecznej w Tarnowskich Górach.
Z tej okazji odbyła się Prapremiera przedstawienia kukiełkowego " Czerwony Kapturek" w wykonaniu uczniów klasy drugiej i trzeciej podstawowej w reżyserii Pani Bożeny Majewskiej, kukiełki Pani Sonia Matejczyk, scenografia Pani Janina Stepek. Całość w pięknej muzycznej oprawie.
Po przedstawieniu przy poczęstunku przygotowanym przez klasę zawodową i gimnazjalną  uczniowie składali życzenia i czytali wiersze. Były kwiatki i tańce.
Za  wszelką pomoc i życzliwość w organizacji tego dnia dziękujemy wszystkim nauczycielom zaangażowanym w to przedsięwzięcie, a w szczególności Paniom Renacie Rychter, Ani Nosal i Krystynie Jaksik za pyszne wypieki.

 

 

20 maja 2015 r.

Uczniowie gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Mieli okazję zwiedzić Muzeum Żydów Polskich "Polin", Zamek Królewski i Stadion Narodowy. Ponadto spacerowali po Starym Mieście, podziwiając zabytki stolicy, widzieli Pałac Prezydencki, Pałac Kultury i Nauki, Grób Nieznanego Żołnierza, jechali najnowszą linią metra.

 

 

13 - 15 maja 2015 r.

W naszym ośrodku odbył się konkurs "Klasycznie - Artystycznie".

Konkurs adresowany był do uczniów niepełnosprawnych ruchowo oraz intelektualnie, a także do uczniów przebywających w klasach, bądź oddziałach integracyjnych, gdyż rozwijanie takiej aktywności twórczej ma przede wszystkim walory terapeutyczne.

Przegląd obejmował część konkursową i finałową.

Część konkursowa odbywała się 13 maja 2015 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym.

Finał przeglądu miał miejsce w sali widowiskowej Tarnogórskiego Centrum Kultury w Tarnowskich Górach 15 maja 2015 r.

Konkurs obejmował cztery kategorie wiekowe:

a) przedszkolaki

b) uczniowie szkół podstawowych klasy I-III

c) uczniowie szkół podstawowych klasy IV - VI

d) uczniowie gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych, warsztaty terapii zajęciowej

 Wśród uczestników przeglądu byli uczniowie szkół specjalnych z Zabrza, Bytomia, Radzionkowa, warsztaty terapii zajęciowej z Piekar oraz klasy integracyjne ze szkoły podstawowej z Piekar.

 

 

13 maja 2015 r.

Dnia 13 maja w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym, odbyły się warsztaty robotyki z klocków Lego. W zajęciach brali udział uczniowie SPdP. W czasie warsztatów uczniowie budowali pułapkę na myszy, która dzięki czujnikowi podczerwieni wykrywała "intruza", a następnie łapała go w sidła. Młodzież poznała podstawowe zasady konstruowania robotów oraz działania poszczególnych czujników. Organizatorem warsztatów była firma Młody Konstruktor (http://mlodykonstruktor.pl/), zajmująca się zajęciami edukacyjnymi dla dzieci i młodzieży z robotyki. Podczas zajęć dzieci budują oraz programują roboty z klocków Lego (Mindstorms lub WeDo), a przy tym przyswajają wiedzę z matematyki, fizyki oraz programowania.

 

13 maja 2015 roku

Uczniowie 3 klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej wzięli udział w Regionalnym Konkursie Matematycznym „Matematyka z pasją” organizowanym przez Zespół Szkół nr 42 w Zabrzu. W konkursie brało udział 11 drużyn. Uczniowie: Justyna Gola i Sebastian Szyguła zajęli 4 miejsce.

 

         

 

12 maja 2015 r.

Uczniowie naszego Ośrodka wzięli dzisiaj udział w XXIV IGRZYSKACH SZKÓŁ SPECJALNYCH, które zostały zorganizowane przez Zespół Szkół Specjalnych nr 3 w Bytomiu.  W turnieju piłki koszykowej chłopców nasza drużyna zajęła III miejsce, podobnie dziewczyny reprezentujące naszą szkołę w turnieju piłki nożnej  ulokowały się na III miejscu. W konkurencjach indywidualnych Kamil Malich zajął I miejsce w biegu na 60 m, a Kamil Panek, nie chcąc wypaść gorzej od kolegi, również powędrował na najwyższe I miejsce na podium w rzucie piłką lekarską na odległość. W konkurencjach indywidualnych dziewcząt II miejsce w biegu na 60 m zdobyła Katarzyna Warzecha.

Imprezą towarzyszącą były obchody DNIA GODNOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH, podczas których mogliśmy obejrzeć występy artystyczne gospodarzy, wziąć udział w grach i zabawach oraz zobaczyć wystawę i zrobić drobne zakupy na kiermaszu ceramiki.

 

 

 

 

 

7 maja 2015 r.

Uczniowie Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i SPdP  zostali zaproszeni przez opiekunów Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody i Fundację "Jestem Eko" do udziału  w praktycznych  zajęciach na terenie Przedsiębiorstwa Wodociągów  i Kanalizacji VEOLIA w Tarnowskich Górach.    

Było to swoiste podsumowanie i zwieńczenie całorocznej pracy zarówno na lekcjach przyrody jak i innych zajęciach dydaktycznych oraz wycieczkach organizowanych  przez opiekunów LOP, dotyczących kształcenia postaw  ekologicznych wobec otaczającego nas środowiska.

Uczniowie mieli okazję obserwować, a nawet czynnie brać udział w pracy laboratoryjnej nad oczyszczaniem wody i jej kontrolą. Obejrzeli  ważne dla  uzdatniania wody urządzenia, a także obserwowali pracę osób odpowiedzialnych za poszczególne etapy oczyszczania i uzdatniania wody.

 

Za zaangażowanie i możliwość przeprowadzenia tych zajęć, zarówno nauczycielom opiekującym się młodzieżą, jak i Zarządowi Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji VEOLIA  z panią Anną Troniną na czele dziękują Katarzyna Piasecka i Janina Stepek.

 

30 kwietnia 2015 r.

 

Dnia 30 kwietnia 2015 r. w naszym Ośrodku odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Ziemi.
Święto to znane jest od 2009 r. na całym świecie jako Międzynarodowy  Dzień  Matki Ziemi, a w Polsce obchodzone jest jako Światowy Dzień Ziemi.
Występ i udział uczniów w akademii był zwieńczeniem ich całorocznej pracy na zajęciach dydaktycznych poświęconych tematyce ekologicznej.
Zaproszeni goście, nauczyciele, rodzice i uczniowie obejrzeli pokazane w bajkowej scenerii przedstawienie p.t."Zielona Wróżka".
Następnie rozstrzygnięto konkurs p.t." Jak ja pomagam zwierzętom w czasie zimy"
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
Organizatorzy uroczystości dziękują wszystkim osobom, które pomogły w przygotowaniu tego przedsięwzięcia.

 

 

 

 13 - 18 kwietnia 2015 r.

W dniach od 13 do 18 kwietnia grupa 14 uczniów wraz z trzema nauczycielami uczestniczyła w wyjeździe integracyjnym w Hamm. Wyjazd ten został zorganizowany w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Był to pobyt pełen atrakcji. Słoneczna pogoda sprzyjała zwiedzaniu. Wraz z uczniami z zaprzyjaźnionej szkoły Erich Kastner Schule zwiedziliśmy piękna starówkę oraz spotkaliśmy się w Ratuszu z Panią Burmistrz.

Byliśmy również w Maxiparku oraz w parku linowym. Braliśmy udział w dniu rodziny dzięki, któremu mogliśmy się lepiej poznać z gospodarzami.

Wybraliśmy się również na wycieczkę do Munster, gdzie obejrzeliśmy przepiękną Katedrę św. Pawła oraz do Gelsenkirchen. W Gelsenkirchen wielu atrakcji dostarczył nam całodzienny pobyt w ZOO.

W dniu wyjazdu do Polski udało nam się jeszcze zobaczyć świątynię buddyjską Sri Kamadachi w Hamm, która zrobiła na nas niesamowite wrażenie.

 

 

15 kwietnia 2015 r.

Uczniowie naszego Ośrodka zostali zaproszeni do udziału w I REGIONALNYM TURNIEJU SZKÓŁ SPECJALNYCH W PIŁCE NOŻNEJ I BOCCE, w hali sportowe MOSiR w Chorzowie. W zawodach startowały szkoły z Chorzowa, Zabrza, Siemianowic i Świętochłowic. W bocce rywalizowało ze sobą 9 drużyn. Naszą szkołę reprezentowały Jolanta Lelicka i Klaudia Przypek, które zostawiły konkurencje daleko w tyle, zdobywając I miejsce! Chłopcy rozegrali cztery spotkania i nasza drużyna zajęła III miejsce w turnieju piłki nożnej.

Specjalne wyróżnienie dla najlepszego zawodnika powędrowało do Daniela Łucyszyna.

Gratulujemy!!!

 

 

 

 

 

 

10 kwietnia 2015 roku

O godz. 17:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Miasteczku Śląskim został ogłoszony XV Konkurs Plastyczny na najładniejszą pisankę, palmę wielkanocną lub stroik. Do konkursu z naszej szkoły zgłosiły się cztery osoby: Adrian Gołkowski, Karolina Płaczek, Katarzyna Drzensla i Kamil Gruca. Komisja postanowiła przyznać wyróżnienie Katarzynie Drzensli i Kamilowi Gruca za wykonanie dużej pisanki wielkanocnej. Gratulacje!

Uczniów do konkursu przygotowała p. B. Klimek

 

 

 

9 kwietnia 2015 r.

VII FESTIWAL PIOSENKI I TAŃCA

To jedna z najważniejszych, a z pewnością najweselszych imprez w naszej szkole.  Podczas festiwalu uczestnicy oceniani byli w kategoriach: piosenka solowa, piosenka zespołowa oraz taniec.

Jury miało ogromny problem, by wyłonić zwycięzców. Wszyscy uczestnicy byli świetnie przygotowani, każdy występ wzbudzał owacje publiczności zgromadzonej w sali gimnastycznej.

Gratulujemy!

 

 

21 marca 2015 roku

W Miejskim Ośrodku Kultury w Miasteczku Śląskim został rozstrzygnięty konkurs plastyczny na najciekawszą kukłę Marzanny lub wiosenny gaik.

Komisja postanowiła przyznać nagrody wszystkim uczestnikom konkursu również naszym uczniom z kl. 2SPdP (K. Drzensla, K. Gruca, Wojciech Mazur, Karolina Płaczek, P.Drapiński, A. Gołkowski, K. Przypek).

Nasi uczniowie wykonali wiosenny gaik. GRATULACJE!!!

Uczniów do konkursu przygotowała p. B. Klimek

 

20 marca 2015rok
Z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA WODY nasi uczniowie zostali zaproszeni do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach na Dzień Otwartych Drzwi. W ciekawych pokazach i doświadczeniach związanych z uzdatnianiem wody, jej oczyszczaniem i filtrowaniem uczestniczyły dwie grupy- ze szkoły i internatu.
Nauczyciele, realizując program z zakresu ekologii w ramach Ligi Ochrony Przyrody, przypomnieli jednocześnie uczniom na zajęciach w szkole w prezentacji "Woda- życie" i "Oszczędzam Wodę" o ważności problemu oszczędzania i ochrony zasobów słodkiej wody dla naszej planety i nas samych.

 

 

 

 

9 marca 2015 roku

W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Radzionkowie odbył się VIII konkurs gastronomiczny „Mistrz Kuchni 2015” dla uczniów Zasadniczych Szkół Zawodowych województwa śląskiego. Reprezentantów naszej szkoły - SANDRĘ FOKS i SEBASTIANA SZYGUŁA - przygotowywały p. Renata Rychter i p. Anna Musialik-Nosal. 

Uczniowie wywalczyli III miejsce.

 

 

 

Chór Nauczycieli "Gaudette" w tym roku szkolnym uświetnił swoim śpiewem wigilię pracowniczą, prezentował swoje umiejętności wokalne podczas Konkursu Kolęd w Bytomiu, wzruszał seniorów w Klubie Seniora "Opoka" w Bobrownikach oraz w świetlicy w Opatowicach, umilał kolędowy czas w Klubie 22 w Sowicach, a także reprezentował nasz ośrodek podczas Mszy w parafii św. Józefa i podczas nieszporów w parafii św. Franciszka w  Miotku - Kaletach.

 

 

 

2- 6 lutego 2015 r.

Pierwszy tydzień ferii zimowych to czas pełen atrakcji dla uczniów uczestniczących w półkoloniach zimowych zorganizowanych

przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Pomocna Dłoń".

Uczniowie mieli okazję zwiedzić Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach i zabytkową Kopalnię Guido w Zabrzu, ćwiczyć w Galerii Fitnessu, poznać Ogród Śląski

w Świerklańcu, bawić się na dyskotece i obejrzeć film w TCK.

 

 

29 stycznia 2015 r.

29 stycznia został rozstrzygnięty konkurs szopek bożonarodzeniowych w Centrum Kultury "Karolinka" w Radzionkowie.

Nasz ośrodek zajął 1 miejsce!

 

 

22 stycznia 2015 r.

Młodzież naszego Ośrodka wraz z paniami katechetkami oraz wychowawczynią klasy III ZSZ uczestniczyła w peregrynacji symboli Światowych Dni Młodzieży w parafii pw. św. Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach. 

W związku z przygotowaniami do Światowego Dnia Młodzieży, który ma odbyć się w 2016 r. w Krakowie, po diecezjach w Polsce pielgrzymuje krzyż ŚDM oraz ikona Matki Bożej Salus Populi Romani.

Hasłem spotkania młodych całego świata w Krakowie będą słowa: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią (Mt 5, 7). Młodzież naszego Ośrodka miała okazję pomodlić się przy krzyżu, który od 1985 r. pielgrzymuje po wielu krajach świata oraz przed ikoną Matki Bożej, za wstawiennictwem której młodzi wraz z papieżem zwracają się do Boga

 

 

21 stycznia 2015 r.

Dzisiaj odbył się Turniej 8 Miast w Bowlingu. Zawody odbyły się w kręgielni w Bytomiu i wzięły w nich udział szkoły z Chorzowa, Radzionkowa, Gliwic, Rudy Śląskiej, Bytomia, Pyskowic, Zabrza i Tarnowskich Gór. Rywalizowały w nim drużyny mieszane składające się w połowie z dziewcząt i chłopców. W klasyfikacji drużynowej, na miejscu IV uplasował się SOSW TG, natomiast w klasyfikacji indywidualnej chłopców III miejsce zajął Mateusz Dorabiała reprezentujący naszą szkołę. Gratulujemy!!!

 

 

 

21 stycznia 2015 r.

Z okazji święta " Dnia Babci i Dziadka" uczniowie klas młodszych  przygotowali mały występ, i przyjęcie dla dziadków, babć i starszych pań z Domu Pomocy Społecznej "Caritas" w Tarnowskich Górach.
Z życzeniami od starszych uczniów  wystąpiła delegacja z klasy pierwszej gimnazjum.  Wręczone zostały laurki, odśpiewano 100 lat.
To było jedno z najsympatyczniejszych spotkań na przestrzeni ostatniego roku.
Prawdziwa magia...... wnuczek i babcia ....wnuczka i dziadek :))))) 

 

 

 

14 stycznia 2015 r.

Uczniowie SPdP oraz gimnazjum po raz pierwszy wzięli  udział w konkursie plastyczno - muzycznym pt. "Kolorowe Święta" w Katowicach - Brynowie. Podczas konkursu Adrian Gołkowski - solista został jako jedyny wytypowany do bisu! Wszystkim bardzo się podobało, zespół "Słoneczna Gromada" oraz uczniowie biorący udział w konkursie plastycznym zostali wyróżnieni i nagrodzeni. Gratulacje!!!

 

 

 

Uczniowie SOSW od września kontynuują swój udział w projekcie edukacyjnym „TRZYMAJ FOMĘ!”, który skierowany jest dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum, ale ze względu na specyfikę pracy w szkole z internatem w zajęcia zostali zaangażowani uczniowie szkoły zawodowej i Szkoły Przysposabiającej do Pracy.

Głównym celem projektu jest wszechstronny rozwój sprawności fizycznej oraz wyposażenie uczniów w wiedzę związaną z zagadnieniami zdrowia i prawidłowego żywienia.

Nasze spotkania realizowane są w godzinach popołudniowych lub podczas lekcji wychowania fizycznego. Zajęcia odbywają się w internacie, na sali gimnastycznej, a także na terenie wokół ośrodka i w parku miejskim. Uczniowie mają możliwość korzystania ze wszystkich dostępnych sprzętów sportowych i sal terapeutycznych, które stanowią bazę naszej szkoły.

Zajęcia mają charakter rekreacyjno- zdrowotny, prowadzone są m.in. w formie gier i zabaw ruchowych (w tym ćwiczenia korekcyjno - kompensacyjne), jednak największym zainteresowaniem cieszą się zajęcia przy muzyce- ZUMBA i inne formy fitnessu. Uczniowie chętnie biorą udział w  zajęciach terenowych, wycieczkach rowerowych i pieszych, np. do Źródełka Młodości w Reptach i do Pniowca.

Koordynatorzy projektu: Agnieszka Pyka i Urszula Wlachojorgos

 

 

 

18 grudnia 2014

W naszej szkole  z okazji Świąt Bożego Narodzenia odbyło się przedstawienie pt.: "Wieczór wigilijny". W inscenizacji wystąpili uczniowie klas: 5p, 2p oraz 3p pod kierunkiem nauczycieli: Doroty Pietruszka, Barbary Łysik, Anny Kononiuk, Bożeny Majewskiej, Aleksandry Kapol i Marty Obszyńskiej. Wśród widowni czyli Dyrekcji, nauczycieli i uczniów Ośrodka byli zaproszeni goście:  Proboszcz parafii pw. świętego Józefa Robotnika -ks. Jerzy Kapica oraz podopieczni wraz z opiekunami Domu Pomocy Społecznej w Tarnowskich Górach.

 

 

 

 

W grudniu 2014 roku uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Miasteczku Śląskim

na najpiękniejszą ozdobę choinkową lub stroik.  Z naszej szkoły na konkurs wpłynęło pięć  prac. Uczennica klasy 2p - Wiktoria Jagodzińska zajęła pierwsze miejsce w tymże konkursie.

Przygotowała bombkę choinkową metodą decoupage, której głównym motywem  były ptaki wśród ostrokrzewu, a wokół śnieg.

Uczniów do konkursu przygotowała nauczycielka Dorota Pietruszka.

 

                                                         Pierwsze miejsce- Wiktoria Jagodzińska, klasa 2p.

 

Uczniowie naszej szkoły wykonali szopkę bożonarodzeniową i zaprezentowali ją  na XXX Jubileuszowym Konkursie Szopek Śląskich w kategorii  prac zbiorowych.

Konkurs jest corocznie  organizowany w Centrum Kultury KAROLINKA w Radzionkowie, a wspierany m.in. przez Muzeum Górnośląskie, Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach,

Urząd Miasta Radzionków oraz Koło PTTK. 

Wystawa szopek będzie trwać od 29  grudnia 2014 roku do 29 stycznia 2015 roku.

 

 

 

12 grudnia 2014 r.

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Wojewódzkim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Bytomiu. Wśród solistów debiutowała Aleksandra Lampa oraz Adrian Gołkowski, który otrzymał II nagrodę.

Zespół "Słoneczna Gromada" oraz "Śpiewające Anioły" z internatu zaprezentowały szkołę jak najlepiej, chociaż nie zajęli żadnego miejsca. Bardzo licznie reprezentował naszą szkołę CHÓR NAUCZYCIELI "GAUDETTE", który wraz z pozostałymi zespołami nauczycielskimi wyśpiewał pierwszą nagrodę.

Wszystkim artystom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

3 grudnia 2014 r.

Uczniowie gimnazjum i szkoły zawodowej uczestniczyli w VI Konkursie Wiedzy o Sławnych Polakach, który corocznie organizowany jest w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 8 w Bytomiu.

Tym razem uczniowie rywalizowali recytując wiersze Wisławy Szymborskiej i rozwiązując zadania poświęcone słynnej polskiej noblistce.

Naszym uczniom udało się osiągnąć bardzo dobre miejsca: Daria Koc zdobyła II miejsce recytując wiersz "Minuta ciszy po Ludwice Wawrzyńskiej", natomiast Justyna Gola i Daniel Kurzak

zdobyli III miejsce w konkursie wiedzy o Wisławie Szymborskiej. Aleksandra Lampa, Jadwiga Machoń i Andrzej Sobczyk otrzymali wyróżnienia.

Gratulujemy!

 

 

21 listopada 2014 r.

 

W październiku 2014 Stowarzyszenie Ziemia i My - Centrum Edukacji Ekologicznej z Dąbrowy Górniczej zorganizowało konkurs o tematyce ekologicznej zatytułowany „Jak ochronić świat ”.

Jedna z części tego konkursu obejmowała wykonanie rzeczy użytecznej z odpadów i rzeczy niepotrzebnych, w tym z tekstyliów.

Do konkursu z naszej szkoły przystąpiły 2 osoby: Jadwiga Machoń oraz Andrzej Sobczyk. Jadzia wykonała, z butelki PET i starej spódnicy, przepiękną biżuterie – bransoletę i wisior;

Andrzej zrobił lampę z butelki po winie i starej poszewce. Oto ich prace.

 

  

 

21.11.2014 odbyła się Gala Wręczenia Nagród. 
Andrzej zdobył III MIEJSCE.

 

 

 

19 listopada 2014 r.

Dzisiaj w naszym Ośrodku odbył się Indywidualny Turniej Tenisa Stołowego dla uczniów Gimnazjum i SPdP, z podziałem na kategorie chłopcy i  dziewczyny. Najwyższe miejsca na podium wśród chłopców zajęli kolejno : Adam Gorol, Adrian Gołkowski i Szymon Kaczmarczyk (SPdP), natomiast wśród dziewczyn zwyciężyła Beata Czechura, srebrny medal powędrował do Aleksandry Krafczyk, brązowy do Agnieszki Jeziorek. W kategorii chłopców w Gimnazjum wygrał Dariusz Żelazowski, a drugie miejsce otrzymał Daniel Łucyszyn. Pierwszym miejscem wśród dziewczyn cieszyła się Sylwia Nowak, tuż za nią znalazła się Daria Ziemiewicz.
Wszyscy uczniowie biorący udział w turnieju otrzymali medale, dyplomy i nagrody, dzięki naszym sponsorom ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomocna Dłoń” . Serdecznie dziękujemy!!!

Kibice, którzy przy muzyce głośno i dzielnie dopingowali kolegów i koleżanki również zostali poczęstowani słodkościami. Wszystkim uczniom gratulujemy!

 

 

 

 

 

28 października 2014 r.

W naszej szkole odbył się Turniej Puszczania Latawców i Modeli Samolotów zorganizowany przez Stowarzyszenie "Pomocna Dłoń", współfinansowany przez Urząd Miasta Tarnowskie Góry.

W imprezie udział wzięli wszyscy chętni uczniowie, którzy składali samoloty i latawce.

Efekt ich pracy mogliśmy podziwiać w czasie zawodów. Uczniowie, podzieleni na kategorie wiekowe, demonstrowali w locie swoje latawce i samoloty.

W tym dniu odbył się również miniturniej tenisa stołowego.

Najlepsi zawodnicy zostali uhonorowani medalami i pucharami, wszyscy uczniowie otrzymali upominki.

 

 

 

 

14 października 2014 r.

Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole:

 

 

 

1 października 2014 r.

 

Po raz kolejny reprezentant naszej szkoły - Adrian Gołkowski wziął udział w VII Festiwalu Integracyjnym "Skrzydła" w Piekarach Śl. Festiwal umożliwia niepełnosprawnej młodzieży zaprezentować swoje umiejętności wokalne poprzez śpiew razem z gwiazdami śląskiej estrady. Adrian zaśpiewał w duecie z Wiktorem Trojanowskim piosenkę pt. "Miłość ma".

 

      

 

 

 

30 września 2014 r.

W naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia klasy pierwszej. Pierwszoklasiści podczas ślubowania obiecywali być dobrymi uczniami i wspaniałymi kolegami. Dyrekcja pasowała ich wielkim ołówkiem, co oznaczało przyjęcie do społeczności szkolnej. Część oficjalna zakończyła się występem uczniów klasy III, którzy wystawili dla swoich młodszych kolegów "Brzydkie kaczątko".

 

 

 

21 - 26 września 2014 r.

Dziewiętnastu uczniów naszej szkoły uczestniczyło w wycieczce do Rajczy. Opiekę nad nimi sprawowały panie: Zofia Burdziak, Beata Mazur i Małgorzata Piontek.

Choć pogodę mieliśmy w kratkę, codziennie spacerowaliśmy po malowniczej okolicy wsi Rajcza. by poznać piękno ziemi żywieckiej.

Gościnni gospodarze umożliwili nam również udział w zajęciach sportowych na terenie nowo wybudowanej szkolnej hali sportowej. Najciekawszymi punktami programu wycieczki

była wizyta w Rajczy - Nickulinie, gdzie uczniowie wzięli udział warsztatach ekologicznych "Tajemnice lasu"; warsztaty bibułkarskie (tworzenie kwiatów z bibułki) oraz pogadanka

na temat muzyki i strojów regionalnych, wygłoszona przez kierownika zespołu ludowego z Rajczy.

Wszystkim tak się podobało, że zaplanowaliśmy odwiedzić to miejsce jeszcze raz :)

 

 

  

 

 

26 września 2014 r.

 

Uczniowie naszych szkół mieli możliwość uczestniczenia w prapremierze widowiska "Podwodny świat" w wykonaniu Pensjonariuszek Domu Pomocy Społecznej w Tarnowskich Górach. Z widowiskiem tym Panie jadą na coroczny krajowy przegląd małych form teatralnych DPS-ów.
Nasi uczniowie zachwycali się muzyką, pantomimą, tańcem i bajkową scenerią.

         

     

16 września 2014 r.

 

Uczniowie gimnazjum zwiedzili jeden z najciekawszych obiektów Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów związanych z pozyskiwaniem, przygotowaniem i uzdatnianiem wody oraz działaniami przeciwpowodziowymi – ZBIORNIK KOZŁOWA GÓRA wraz z ZAPORĄ I STACJĄ UZDATNIANIA WODY.

 

 

 

 

10 września 2014 r.

 

Uczniowie 1, 2 i 3 kl. ZSZ uczestniczyli w Targach Technologii Przetwórstwa Spożywczego GASRTOSILEISIA w Chorzowie. Oprócz nowinek ze świata techniki w przemyśle spożywczym i gastronomii obserwowali z bliska pokazy kulinarne przeprowadzone przez znakomitych szefów kuchni, m.in. Sebastiana Olmę – zwycięzcę  programu TOP CHEF.

Brali udział w konkursach „Gastrowiedzy”, pokazach kuchni molekularnej i carvingu (rzeźbieniu w warzywach i owocach). Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się pokazy barmańskie 3-krotnego Mistrza Polski i  Mistrza Europy, Krzysztofa Drabika.

 

 

  

 

 

6 września 2014 r.

 

W parku miejskim odbył się ,, XI Tarnogórski Bieg Sedlaczka". W zawodach startowało 14 osób ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego .

 

 

 

1 września 2014 r.

Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2014/2015.

 

30 czerwca - 4 lipca 2014 r.

 

Dwadzieścioro uczniów naszego ośrodka uczestniczyło w półkoloniach letnich zorganizowanych przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Pomocna Dłoń".

Dzieci wzięły udział w wycieczkach do kina, Parku Wodnego i Juraparku w Krasiejowie. Uczniowie uczestniczyli w eksperymentach i doświadczeniach naukowych podczas warsztatów, grali w podchody, kręgle, piłkę nożną, gry planszowe.

 

 

27 czerwca 2014 r.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014.

Zaczęły się wakacje!

 

 

 

 

Uczennice II klasy zawodowej wzięły udział w corocznym międzyszkolnym konkursie "Mistrz kuchni", który organizowany jest przez MOSW w Radzionkowie. W tym roku uczennice Patrycja Błaszczyk i Sandra Foks zdobyły wysokie II miejsce, przegrywając tylko z gospodarzami.  Gratulujemy!
 

 

24 czerwca 2014 r.

Uczniowie klasy II SPdPb i II SPdPc wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do Połomii.

Z dużym zainteresowaniem zwiedzaliśmy gospodarstwo mleczne, hodowlę krów. Podczas spaceru do lasu podziwialiśmy piękno krajobrazu wiejskiego.

Wycieczkę zakończyliśmy piknikiem. Dziękujemy rodzicom Kasi za serdeczne przyjęcie i zorganizowanie poczęstunku.

 

 

 

 

 

17 czerwca 2014 r.

 

Dziś nasza szkoła obchodziła 50 urodziny!

Świętowaliśmy w towarzystwie wspaniałych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością,m.in.:

Pana Tomasza Głogowskiego – posła na Sejm RP, Pana Krystiana Krzemińskiego – asystenta wicemarszałka Senatu RP, Pana Andrzeja Gościniaka – Przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego, Pana Andrzej Fiałę- Przewodniczącego Rady Powiatu Tarnogórskiego, Panią Lucynę Ekkert – Starostę Powiatu Tarnogórskiego, Pana Mariana Szukalskiego – członka Zarządu Powiatu Tarnogórskiego, Panią Jolantę Tuszyńską – zastępcę Burmistrza miasta Tarnowskie Góry, st. brygadiera Ryszarda Świderskiego – Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej, nadkomisarza Sebastian Korecki – rzecznika prasowego Komendy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach, Panią Ewę Brachaczek – dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowskich Górach, Panią Klaudię Zyśk – dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowskich Górach, Panią Jolanta Wąsowską – Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bytomiu, przedstawicieli organizacji związkowych, ks. Jerzego Kapicę – proboszcza parafii pod wezwaniem św. Józefa Robotnika w Tarnowskich Górach, Pana Mieczysława Dumieńskiego – prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci „Miasteczko Śląskie”, dyrektorów tarnogórskich powiatowych, miejskich i gminnych placówek oświatowych, Domów Pomocy Społecznej, Ośrodków Pobytu Dziennego, prezesów stowarzyszeń działających na rzecz osób niepełnosprawnych, emerytowanych pracowników SOSW a także dzieci i młodzież z zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli.

 

Szczególnym powodem do dumy jest dla nas niezwykłe wyróżnienie -  Ośrodek otrzymał Złoty Medal za Zasługi Dla Województwa Śląskiego, który wręczył panu dyrektorowi przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego – pan Andrzej Gościniak. 

Po występach uczniów i części oficjalnej rozpoczął się Piknik Rodzinny, w trakcie którego występowały zespoły muzyczne,  młodzież tańczyła przy zumbie, najmłodsi bawili się z klaunem.

Można było spróbować waty cukrowej i  hot-dogów, malować farbami, poznać pracę strażaków i policjantów, zobaczyć pokazy motocyklistów i psa przewodnika albo zaprzyjaźnić się ze Sznupkiem. 

Nikt się nie nudził, każdy znalazł dla siebie coś ciekawego.

 

Pisali o nas:

http://tarnowskiegory.naszemiasto.pl/galeria/zdjecia/osrodek-szkolno-wychowawczy-z-tarnowskich-gor-obchodzil,2327664,galeria,t,id,tm.html#fa533aa95155fa18,1,3,5

 

http://tarnogorski.pl/node/5095

 

 

 

6 czerwca 2014 r.

W dniach od 1 do 6 czerwca br. 14 uczniów naszej szkoły oraz 14 uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły Erich Kastner Schule z Hamm wraz z opiekunami uczestniczyło w wyjeździe integracyjnym w Rajczy.

 Wyjazd został zorganizowany w ramach Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Program pobytu był bardzo urozmaicony. Uczniowie zwiedzili m.in. schronisko ekologiczne w Rajczy, "Stara chałupę" w Milówce oraz Browary w Żywcu. Wiele wrażeń dostarczył uczestnikom wjazd kolejką na górę Żar oraz pobyt w parku linowym. Wieczorami młodzież grała w piłkę i wspólnie bawiła się na dyskotece przy ognisku. Radości nie było końca, aż żal było się rozstać...

 

 

 

 

4 czerwca 2014 r.

25. rocznicę częściowo wolnych wyborów uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej uczestniczyli w „Biegu Niepodległościowym”.

Obchody Święta Wolności rozpoczęły się od spotkania w szkole, krótkiej prezentacji multimedialnej i prelekcji na temat 25 lat wolności.

Następnie uczniowie, podzieleni na sześć grup, uczestniczyli w grze miejskiej, w czasie której musieli trafić do miejsc zaznaczonych na dawnej i obecnej mapie miasta i rozwiązać zadania związane z tematem odzyskania wolności i zmianami, jakie zaszły w Polsce i w Tarnowskich Górach w ciągu 25 lat.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się też spotkanie z panem Janem Uchańskim, który przybliżył uczniom historię walki „Solidarności” z władzą komunistyczną, opowiedział o swoim internowaniu, represjach wobec jego rodziny, wydarzeniach stanu wojennego.

Podsumowanie „Biegu Niepodległościowego” oraz ogłoszenie zwycięzców odbędzie się 12 czerwca.

 

 

3 czerwca 2014

Trzy klasy wzięły udział w wycieczce do Pszczyny. Uczniowie zwiedzali Pokazową Zagrodę Żubrów, zdobyli ciekawe informacje dotyczące przebywających tam zwierząt i obserwowali zachowania żubrzej rodziny, jeleni, muflonów, danieli i innych gatunków.
Drugim etapem wycieczki był pobyt w Warowni Pszczyńskich Rycerzy, w której uczniowie poznali zwyczaje średniowiecznej szlachty, mieli okazję przymierzyć stroje z epoki i zbroję rycerską, a także spróbować własnoręcznie wyrobionego chlebka. 

 

 

 

31 maja 2014r.

 

Grupa uczestników naszego Ośrodka wzięła udział w XIV Powiatowej Spartakiadzie Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Rusinowicach. Po mszy św. i uroczystym rozpoczęciu Spartakiady, zapalono znicz olimpijski, uczestnicy złożyli ślubowanie, drużyny przystąpiły do konkurencji sportowych. Nasza drużyna najlepsza okazała się w konkurencji "strzały na bramkę" i w tej konkurencji uzyskaliśmy I miejsce. Po sportowej rywalizacji, nasi olimpijczycy relaksowali się podczas przejażdżki motorem.

Z medalami na szyi oraz pamiątkowymi dyplomami w bardzo dobrych humorach nasi sportowcy wrócili do domu.

 

 

                     

 

 

 

27 maja 2014 r.

Zespół muzyczny "Słoneczna Gromada" wziął udział po raz pierwszy w wojewódzkim konkursie piosenki pt. "Wiosenne Szantowisko 2014" w Młodzieżowym Domu Kultury w Bytomiu. Uczniowie wyśpiewali II miejsce piosenką pt. "Historia złego sternika, co nie używał grzebyka".

Serdecznie gratulujemy!!!

 

 

22 maja 2014 r.

 

Dzień Dziecka na sportowo

Majówka na boisku udała się wspaniale. Goście i pogoda dopisali. Gospodarze, będąc niezwykle gościnni, zadowolili się zaszczytnym czwartym miejscem w turnieju piłki nożnej. Zwyciężyła drużyna z Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 w Bytomiu.
Pozostali uczestnicy brali udział w różnorodnych grach i zabawach, próbowali swych sił na torze rowerowym i torze przeszkód, podziwiali pokazy sportów walki. 
Każdy otrzymał smaczny poczęstunek (hot- dogi), napoje i lody dla ochłody
.

 

 

 

 

 

20 maja 2014 roku

Uczniowie SPdP wraz z nauczycielami uczestniczyli w wycieczce do Mosznej i na Górę Św. Anny. W Mosznej zwiedzaliśmy  z przewodnikiem zamek urzekający wieżami
i wieżyczkami, których jest aż 99. Korzystając z pięknej pogody spacerowaliśmy po parku podziwiając kwitnące krzewy azalii i rododendronów.                                            

Druga część naszej wycieczki to  Góra Św. Anny. Tam zwiedziliśmy Bazylikę Św. Anny, Rajski Plac, Grotę Lurdzką oraz kilka  kaplic kalwaryjskich.

Ze szczytu Góry Św. Anny przy dobrej widoczności oglądaliśmy rozległą panoramę. 

Zachęcamy innych uczniów do odwiedzenia  najpiękniejszych zakątków  Opolszczyzny właśnie w maju, naprawdę warto.

 

 

 

 

19.05.2014 odbyła się próba spektaklu „Brzydkie Kaczątko” dla Pań z DPS.

21.05.2014 uczniowie klas: I, II i III szkoły podstawowej przeżywali Dzień Rodziny. Zaprosiliśmy całe rodziny, dyrekcję, nauczycieli  i pracowników administracyjnych.

Przedstawiliśmy dla gości „Brzydkie Kaczątko”.

Następnie zaprosiliśmy wszystkich do wspólnej kawy i herbaty oraz pysznego ciasta upieczonego przez rodziny.

Oglądaliśmy również prezentację multimedialną z przeżyć klasy w ciągu całego roku. Dzień zakończyliśmy wspólnymi tańcami.

 

 

 

16 maja 2014 r.

 

Uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w powiatowych obchodach 10-lecia Polski w Unii Europejskiej, które zorganizowano w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. Grupa uczniów naszego ośrodka, przygotowanych przez panią Annę Pająk,  pięknie zaprezentowała "Odę do radości" - hymn Unii Europejskiej. Referat na temat społecznej potrzeby funkcjonowania szkolnictwa specjalnego przedstawiła także pani Dominika Białek.

Pani Lucyna Ekkert - starosta tarnogórski - otwierając spotkanie przypomniała, że Powiat Tarnogórski zrealizował różnorodne projekty pozyskując 43 miliony złotych  ze środków unijnych.

Gościem tego wyjątkowego wydarzenia był profesor Jerzy Buzek, który mówił o korzyściach, jakie Polska, Śląsk i powiat tarnogórski zyskały na wstąpieniu do Unii Europejskiej. Oprócz naszych uczniów wystąpili także: wokalistki z I LO im. S. Sempołowskiej, kwartet puzonistów oraz młodzi recytatorzy z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Tarnowskich Górach.

 

 www.tarnogorski.pl/node/5035

 

  

 

  

 

  

 

 

 

8 maja 2014 r.

 

W ramach „Dni Otwartych Funduszy Europejskich" odbyło się w naszym ośrodku spotkanie władz Starostwa Powiatowego i zaproszonych gości z dyrekcją i nauczycielami Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego. Spotkanie rozpoczęło się od odśpiewania "Ody do radości" w wykonaniu chóru uczniów, przygotowanych przez panią Anię Pająk. Goście wysłuchali referatu przygotowanego przez panią Dominikę Białek na temat społecznej potrzeby funkcjonowania szkolnictwa specjalnego.

Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z bogatą ofertą naszej szkoły. Zwiedzili sale lekcyjne, specjalistyczne gabinety: integracji sensorycznej,  polisensoryczny, salę gimnastyki korekcyjnej, salę doświadczenia świata,  gabinety rewalidacji indywidualnej.

 

www.tarnogorski.pl/node/5017

 

 

 

 

 

 

 6 maja 2014 r.

Uczniowie naszego Ośrodka wraz z nauczycielami uczestniczyli w wycieczce do Wieliczki i Krakowa. W Wieliczce zwiedzali Kopalnię Soli, gdzie w podziemiach spędzili ponad trzy godziny. Razem  z przewodnikiem wędrowali solnymi korytarzami, podziwiali solne rzeźby  i groty, a także dodatkowo korzystali z inhalacji, jakich dostarczył im klimat panujący pod ziemią. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści przewodnika, często zadając pytania. Wielu z uczestników zakupiło sobie pamiątki, aby cząstkę wycieczki zabrać ze sobą do domu. Nasi uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem piękna, jakie kryje w sobie Kopalnia Soli.

Drugą część wycieczki stanowił Kraków. Tam nasi podopieczni zwiedzili Katedrę na Wawelu, byli na grobie pary prezydenckiej. Zobaczyli Kościół Mariacki, Sukiennice, Rynek, a także mieli okazję pomyśleć sobie życzenie dotykając Dzwonu Zygmunta.

Wycieczka była wyjątkowo udana, bogata w harmonogram dnia, piękną pogodę, a także świetne humory i zadowolenie naszych uczniów.

 

 

 

 

 

30 kwietnia 2014 r.

 

Dzisiaj odbyła się akademia z okazji Dnia Ziemi. Uroczystość przygotowały panie: Katarzyna Piasecka, Małgorzata Tomaszewska i Agata Koptyńska - Małek. W trakcie akademii uczniowie zaprezentowali bajkę o królewnie Śmieszce, która chce chronić przyrodę, a pomagają jej w tym ekoludki.

Swój wkład mięli także uczniowie klas młodszych pod opieką pań Bożeny Majewskiej i Jolanty Pytel - Maćkowiak, które zaprezentowały radosne piosenki o deszczu i ochronie przyrody. Przedstawienie bardzo się wszystkim podobało, owacjom nie było końca. Piękne i kolorowe były także dekoracje, przygotowane przez panią Janinę Stepek.

Na koniec akademii rozstrzygnięto konkurs plastyczny "Witaj Boćku w domu" oraz konkurs "10 lat Polski w Unii Europejskiej".

 

 

 

 

 

4 czerwca 2014 r. Polacy świętować będą 25 rocznicę wolnych wyborów do Sejmu i Senatu. Aby uczcić to historyczne wydarzenie Ośrodek Rozwoju Edukacji razem z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Kancelarią  Prezydenta RP organizują  konkurs "2014! Młodzi dla Wolności"

Celem konkursu jest przybliżenie uczniom wiedzy z polskiej historii najnowszej i włączenie ich w obchody Święta Wolności upamiętniającego wybory z 4 czerwca 1989 r.

Uczniowie naszej szkoły (klasa III gimnazjum) postanowili przyłączyć się do konkursu i przygotować plakat. Autorami plakatu są uczniowie: Wanessa Mazur, Aleksandra Lampa, Łukasz Lech, Martyna Kornatowska, Justyna Pudło Ewelina Harazim oraz Justyna Gola. Opiekę nad projektem sprawowały: Aleksandra Brytner i Edyta Morawska.

 

Oto etapy powstawania plakatu:

 

 

                               

 

 

                                                                                               Plakat wykonany przez uczniów:

 

                                                          

 

 

8 kwietnia 2014 r.

Podczas XIX Festiwalu Piosenki w Gliwicach uczniowie naszej szkoły wyśpiewali I miejsce w kategorii piosenki grupowej, a nasz solista - Adrian Gołkowski również zdobył I miejsce za piosenkę pt. "Przyjaciel wie".

 

 

3 kwietnia 2014 r.

3 kwietnia odbył się w naszej szkole VI Festiwal Piosenki i Tańca. Uczniowie cały rok czekali, aby zaprezentować swoje umiejętności wokalne lub taneczne. Podczas festiwalu uczestnicy oceniani byli w kategoriach: piosenka solowa, piosenka zespołowa oraz taniec. Nad całością czuwało profesjonalne jury, które miało nie lada kłopot, aby wyłonić najlepszych. Tym bardziej, że każdy uczestnik starał się wypaść jak najlepiej. W tym roku nawet jeden z uczniów samodzielnie zagrał piosenkę na pianinie dwoma rękami, a inny uczeń zaprezentował swoją własną kompozycję tekstową do znanej melodii. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

Pomoc dla Ukrainy

W związku z dramatyczną sytuacją wielu rodzin na Ukrainie, po ostatnich wydarzeniach Nauczyciele, Pracownicy, Rodzice i Uczniowie naszej Szkoły dołączyli się do akcji Caritas i Poczty Polskiej z pomocą pod hasłem "Rodziny polskie- rodzinom ukraińskim".
 

 W wyniku zbiórki pieniędzy,  produktów żywnościowych, higienicznych i innych udało się w dniach 12- 25 marca przygotować i wysłać 12 paczek (każda paczka po 10 kg i o wartości około 100 - 120 zł), na adresy wskazane przez Caritas Polska w porozumieniu z Caritas Ukrainy. Każda paczka opatrzona została listem z życzeniami z okazji Świąt Wielkanocnych.

Pomogliśmy tym sposobem dwunastu polskim rodzinom z dziećmi lub samotnym i chorym, wskazanym przez proboszczów polskich parafii na Kresach.

Mamy nadzieję, że  pomoc ta prócz wymiaru materialnego, będzie też wyrazem naszej solidarności, pamięci i wsparcia,  w trudnych okolicznościach życia.

Bardzo dziękujemy Wszystkim za serdeczne gesty, hojność i zaangażowanie.

Organizatorzy
 


 

25 marca 2014 r.

Grupa uczniów z naszej szkoły uczestniczyła 25 marca 2014 w "Dniu Węgierskim" w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Sienkiewicza.

Zajęcia prowadzili wolontariusze z Węgier, którzy przyjechali do Polski w ramach Europejskiego Wolontariatu i sprowadzeni zostali przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Uskrzydlamy”.

Nasi uczniowie oglądali prezentację na temat Węgier. Słuchali i uczyli się węgierskich słówek. Tańczyli węgierski taniec i kosztowali węgierskich przysmaków - lawasz z sosem czosnkowym i serem oraz słodkie naleśniki.

21 marca 2014 r.

Zgodnie z wymogami tradycji pierwszy dzień wiosny uczciliśmy przygotowując i topiąc marzannę.

http://www.youtube.com/watch?v=h5PG0GwwZ2s

28 lutego 2014 r.

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli już dwukrotnie w akcji promocyjnej marketu Kaufland w Tarnowskich Górach. Tematem akcji było "Idziemy na zakupy do Kauflandu".

Nasi uczniowie pod kierunkiem nauczycieli wykonywali prace różnymi technikami z użyciem różnorodnych materiałów. Zaangażowanie uczniów było ogromne, wszyscy prześcigali się w pomysłach.

Prace uczniów zostały bardzo wysoko ocenione przez dyrektora Kauflandu - panią Beatę Mikotę, która wykonała prezentację naszych prac i przesłała do centrali we Wrocławiu.

Jakość prac również tam była oceniona bardzo pozytywnie.

Dzięki tej akcji uczniowie otrzymali nagrody w postaci bonów. Część bonów wykorzystano na zakup upominków dla uczniów na święta Bożego Narodzenia. Pozostałe zostaną wykorzystane na obchody 50-lecia naszej szkoły.

Prace naszych uczniów można zobaczyć w supermarkecie Kaufland.

 

26 lutego 2014 r.

Uczniowie Zespołów Edukacyjno - Terapeutycznych oraz klas młodszych mieli okazję zobaczyć przedstawienie "Czerwonego Kapturka" w nieco zmienionej wersji.

Spektakl został zrealizowany w ramach programu profilaktycznego i stworzony przez Teatr Prowincja.

Dzieci czynnie uczestniczyły w przedstawieniu, pląsach, a sami aktorzy za pomocą śpiewu zabrali  dzieci w magiczny świat Czerwonego Kapturka,

przy okazji przedstawiając takie ważne tematy jak: agresję, przemoc i  radzenie sobie z emocjami.

 

 

 

 

 

                      

20 lutego 2014 r.

Dzisiaj w naszej szkole odbył się długo oczekiwany bal karnawałowy, zorganizowany przez panie: Jolę Turyńską i Anię Pająk.

Dzieci, przebrane w kolorowe, pomysłowe stroje wspaniale się bawiły uczestnicząc w różnorodnych zabawach i konkursach.

 

27.01. - 31 01. 2014 r.

Zimowe półkolonie w naszej szkole

Po raz pierwszy w naszej szkole zorganizowane zostały półkolonie zimowe, w których uczestniczyło dwadzieścioro uczniów.

Każdy dzień obfitował w różnorodne atrakcje, które uprzyjemniły uczniom ferie zimowe.

1. Wycieczka do kręgielni i zabawy na śniegu

2. Wycieczka na lotnisko

3. Warsztaty plastyczne w zamku Wrochema.

4. Wycieczka do leśniczówki w Brynku

5. Wycieczka do kina i zabawa karnawałowa

Półkolonie pod nazwą "AKCJA ZIMA- PROFILAKTYKA"  zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Pomocna Dłoń" ,

były współfinansowane ze środków Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry.

28 listopada 2013 r.

Uczniowie SPdP i III klasy gimnazjum uczestniczyli w andrzejkach na zamku u Wrochema, w pięknej renesansowej sali.

Gospodarze przygotowali dla nas dużo atrakcji: wróżby, lanie wosku, naukę tańca dworskiego, dyskotekę i słodki poczęstunek.

 

 

27 listopada 2013 r.

W Starostwie Powiatowym w Tarnowskich Górach został ogłoszony konkurs fotograficzny „Powiat tarnogórski w obiektywie”.
W konkursie udział wzięły 32 osoby, które nadesłały łącznie 94 prace.

Celem konkursu było pokazanie atrakcji turystycznych i propagowanie walorów przyrodniczych w Powiecie Tarnogórskim.

Spośród 94 prac, zdjęcia naszych uczniów znalazły się na sztalugach wystawy.
Nasi artyści: Aleksandra Głaz, Aleksandra Krafczyk i Mateusz Ogórek zostali nagrodzeni pamiątkowymi gadżetami.7 listopada 2013 r.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole.

Rys historyczny, zaprezentowany w czasie akademii, przybliżył uczniom okoliczności utraty niepodległości, wydarzeń z okresu zaborów, odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku, czasów międzywojennych, i II wojny światowej,  komunizmu, strajków i wreszcie pełnej niepodległości.

Młodzi aktorzy, którzy wcielili się w rodzinę Polaków dyskutujących o historii Polski,  w ciekawej formie zaprezentowali drogę Polaków do odzyskania niepodległości oraz pierwsze dni po jej odzyskaniu.

Całość zilustrowana została pieśniami patriotycznymi w wykonaniu chóru szkolnego oraz filmami i prezentacjami multimedialnymi.

Po zakończeniu akademii przedstawiciele samorządu uczniowskiego zapalili znicze pod Dębem Katyńskim.

 

30 października 2013 r.

 Dnia 30.10.2013 r. uczniowie klas 4,5,6 szkoły podstawowej wzięli udział w lekcji muzealnej w tarnogórskim muzeum.

Lekcja poświęcona była królowi Janowi III Sobieskiemu i odsieczy wiedeńskiej.

Na uczniach największe wrażenie zrobiła przepiękna prezentacja multimedialna poświęcona polskiemu królowi i jego żonie Marysieńce.          

Opiekunami grupy były panie: Aleksandra Brytner, Agnieszka Gluch- Górniak, Katarzyna Piasecka oraz Justyna Rychlik.

 

23 października 2013 r.

23 października obchodziliśmy w naszej szkole kolejny już Dzień Papieski. Tegorocznym hasłem XIII Dnia Papieskiego w Polsce były słowa: "Jan Paweł II - Papież Dialogu".

Z tej okazji nasi uczniowie pod opieką pań katechetek przygotowali akademię, w której przedstawili największe religie świata (islam, judaizm, buddyzm, hinduizm) i ich relacje z chrześcijaństwem. Jan Paweł II został ukazany jako Pielgrzym Pokoju i Dialogu, który niestrudzenie nawoływał do dialogu międzyreligijnego. Podczas akademii został także rozstrzygnięty papieski konkurs plastyczny, w którym brali udział nasi uczniowie. Wyróżnieni uczniowie odebrali nagrody i gratulacje. Na zakończenie mogliśmy wysłuchać słów obecnego wśród nas Księdza Proboszcza.


Uczniowie SOSW od września kontynuują swój udział w projekcie „Trzymaj formę”, którego celem jest wszechstronny rozwój fizyczny oraz wyposażenie uczniów w wiedzę związaną z zagadnieniami zdrowia i prawidłowego żywienia.

Nasze spotkania realizowane są w godzinach popołudniowych lub podczas lekcji wychowania fizycznego i skierowane są do uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły Przysposobienia do Pracy. Zajęcia mają charakter rekreacyjno- sportowy i prowadzone są głównie w formie gier i zabaw ruchowych.   Dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia przy muzyce (fitness) oraz wycieczki rowerowe. Zainteresowanych zapraszamy do wspólnej zabawy.

17 października 2013 r.

17 października w "Ekonomiku", w ramach organizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowskich Górach Dnia Otwartego Poradnictwa Zawodowego, odbyło się rozstrzygnięcie konkursu pn. "Zawody przyszłości".
Komisja konkursowa za zaangażowanie i wyraz artystyczny postanowiła wyróżnić prace przygotowane przez młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Tarnowskich Górach. Znalazły się wśród nich następujące prace:
•Prezentacja multimedialna przygotowana przez Mateusza Ogórka: „Motorniczy, kierowca autobusu”
•Prace plastyczne:
1.Żaklina Maliszewska: praca pn. „Hotelarz, kucharz"
2.Adrian Gołkowski: praca pn. „Kolejarz”
3.Paulina Grzegórzek: praca pn. „Zakład fryzjerski”
 

 

11 października 2013 r.

Dzień Edukacji Narodowej to bardzo ważne święto dla wszystkich uczniów i nauczycieli. Tego dnia w naszym ośrodku odbyła się uroczysta akademia, w czasie której uczniowie podziękowali nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi za ich trudną pracę. Na uroczystość zaproszeni byli także: pani Barbara Dziuk - radna Sejmiku Województwa Śląskiego oraz goście z zaprzyjaźnionej szkoły w Hamm.

Akademia miała formę koncertu muzycznego w wykonaniu uczniów naszej szkoły i młodych adeptów sztuki piosenkarskiej ze stowarzyszenia "Estrada Młodych Talentów". Koncert przeplatany był wierszami, które wyrażały podziękowanie dla nauczycieli.

 

10 października 2013 r.

10 października odbył się VI Festiwal Integracyjny "Skrzydła" w Piekarach Śl. Jak co roku reprezentant naszej szkoły brał udział w festiwalu - tym razem Adrian Gołkowski zaśpiewał z gwiazdą śląskiej estrady - Bernadetą Kowalską. Swoim występem podbił serca publiczności, która zmusiła Adriana do bisu!!!


8 października 2013 r.

8 października uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce do Muzeum w Oświęcimiu, gdzie podczas II wojny światowej znajdował się hitlerowski obóz koncentracyjny. Uczniowie poznali historię tego miejsca i zapalili znicz pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu. Następnie udaliśmy się do Wadowic, rodzinnego miasta papieża Jana Pawła II, gdzie zwiedziliśmy wystawę poświęconą papieżowi oraz kościół, w którym został ochrzczony. Na koniec czekała na nas słodka przekąska- słynne "papieskie kremówki". 

 
 

30 września 2013 r.

Grupa uczniów z naszego ośrodka uczestniczyła w zajęciach plastycznych zorganizowanych przez Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Tarnowskich Górach. Zajęcia prowadziły dwie wolontariuszki z Portugalii - Mariana Monteiro i Patricia Peixoto. Uczniowie wykonywali różne prace techniką orgiami. Później był czas na wspólne zabawy. Wszystkim bardzo podobała się gra w odgadywanie "Zgadnij, kim jesteś?".
Na zajęcia z wolontariuszami z różnych krajów już od paru lat zaprasza nas Pani Anna Jastalska - nauczyciel z PMDK.

   

Dzień Chłopaka

W dniu dzisiejszym w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji wybraliśmy Mistera Szkoły 2013.

Wielu uczniów stanęło do walki o ten tytuł. Jury oceniało sprawność, wiedzę i pomysłowość kandydatów.

Tytuł Mistera Szkoły otrzymał uczeń, który zgromadził największą liczbę punktów. Publiczność żywo reagowała dopingując chłopakom.

Misterem 2013 został Szymon. Po ogłoszeniu zwycięzcy odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym dyskoteka.

 

25 września 2013r

Dzisiaj o godzinie 10.00 uczniowie klasy pierwszej zostali przyjęci w poczet uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 w Tarnowskich Górach.

Z tej okazji dzieci z klasy drugiej i czwartej przedstawiły bajkę pt.: "Muzykanci z Bremy".

Pierwszaki złożyły ślubowanie i zostały pasowane na uczniów. Następnie z rodzicami, dyrekcją i nauczycielami uczestniczyły w poczęstunku.

20 września 2013 r.

Uczniowie klasy I i II wyjechali na wycieczkę do Świerklańca. Obserwowali przyrodę, podziwiali Pałac Kawalera. Oglądali zbiorniki wodne i odwiedzili zwierzęta w "Rogatym Ranczu".

 

 

 

7 września 2013

W sobotę odbył się X Tarnogórski Bieg Sedlaczka w Parku Miejskim. W kategorii bieg integracyjny na 400 m wśród dziewcząt wygrała Justyna Gola,

zaś wśród chłopców Adam Gorol. Serdecznie gratulujemy!


 

 

 

6 września 2013 r.

Uczniowie klasy I i II przed Gwarkami poznawali miasto i zabytki Tarnowskich Gór. Przyglądali się, jak Tarnowskie Góry przygotowują się do święta Gwarków.

 

 

 

W dniach od 5 - 10 września przebywała w naszym ośrodku grupa uczniów i nauczycieli z zaprzyjaźnionego Hamm.
 

Wraz z uczniami naszej szkoły zwiedzili miasto, Ratusz, Kopalnię Zabytkową, Muzeum Chleba w Radzionkowie, Pałac w Nakle oraz park w Świerklańcu.

Atrakcją dla wszystkich były również Gwarki.

2 września 2013 r.

Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2013/2014.

 

28 czerwca 2013 r.

Uroczyste  zakończenie roku szkolnego 2012/2013.

 

       

 

21 czerwca 2013 r.

 

V  TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR DYREKTORA OŚRODKA .

Dnia 21 czerwca, na murawie naszego boiska szkolnego odbył się długo wyczekiwany turniej piłki nożnej, w którym zmierzyli się zawodnicy z ZS Radzionków, ZS Piekary Śląskie i SOSW TG.  Ta czerwcowa impreza jest wyjątkowa dla naszych uczniów, gdyż budzi sportowe emocje, ducha walki i zwiastuje zbliżające się wakacje!

Nasza reprezentacja dzielnie walczyła, ale to zawodnicy z Piekar Śląskich zdobyli w tym roku  I miejsce i PUCHAR DYREKTORA OŚRODKA. Nasza drużyna musiała zadowolić się miejscem III. Należy podziękować pozostałym uczniom naszej szkoły za kulturalne kibicowanie, a zawodnikom za przestrzeganie zasad sportowej rywalizacji.

Wszystkim drużynom gratulujemy!

Zielona szkoła

 

W dniach od 14 do 27 czerwca 2013 roku 20 uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowskich Górach z niepełnosprawnością umysłową w stopniu umiarkowanym i znacznym uczestniczyło w turnusie rehabilitacyjnym w Ośrodku „Azalia” w Węgierskiej Górce.

Opiekę nad uczniami sprawowały trzy nauczycielki: Iwona Świderska, Bożena Wlachojorgos i Małgorzata Piontek. Realizowano zaplanowany program rehabilitacyjny
 i rozwijano zainteresowania uczniów z zakresu różnych dziedzin: geografii, przyrody i historii. Przeprowadzono wiele zajęć muzycznych, plastycznych i sportowych.

W trakcie pobytu zorganizowano wycieczki turystyczno-krajoznawcze:   do Żywca,  na Górę Żar, do Fortu „Wędrowiec”, do Fortu „Waligóra”,

do XVI-wiecznego kościoła Św. Katarzyny w Cięcinie,  traktem cesarskim wzdłuż rzeki Soły, do Nadleśnictwa w Węgierskiej Górce.

Sprzyjająca pogoda pozwoliła na ciągłe prowadzenie zajęć na świeżym powietrzu. Uczniowie dużo spacerowali, opalali się i kąpali w rzece Sole.

 

19 czerwca 2013 r.

XXIII INTEGRACYJNO- PARAFIALNE IGRZYSKA SZKÓŁ SPECJALNYCH WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO
W BYTOMIU

14 czerwca 2013 r.

Dzisiaj uczniowie klasy drugiej Zasadniczej Szkoły Zawodowej pożegnali szkołę podczas uroczystej akademii.

  

                                                   

13 czerwca 2013 r.

Wycieczka do Bielska - Białej

W czasie wycieczki uczniowie mieli okazję zobaczyć jak powstaje film rysunkowy w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku - Białej.

Kolejnym punktem programu był wjazd kolejką gondolową na Szyndzielnię, gdzie uczniowie mogli podziwiać piękno górskiej przyrody i wspaniałe widoki,

a także samodzielnie upiec kiełbasę na ognisku i śpiewać harcerskie piosenki.

 

12 czerwca 2013 r.

W dniu Dniu Rodziny zaprosiliśmy Pensjonariuszki Domu Pomocy Społecznej na przedstawienie "Muzykanci z Bremy", przygotowane przez uczniów klas młodszych.
Z okazji tak miłego święta nasze Panie wystąpiły ze swoim " Japońskim tańcem", ciesząc widownię piękną muzyką, ruchem, tańcem i kolorami przepięknych strojów.
Taniec ten został nagrodzony kilka tygodni temu pierwszym miejscem na Międzynarodowym Przeglądzie Umiejętności Artystycznych PUMA 2013 w Dąbrowie Górniczej.
Życzymy podobnych sukcesów w przyszłych latach.
Bardzo dziękujemy za występy.

                  


 

Dzisiaj odbyła się także wycieczka do „Galerii fitnessu i tańca” w Tarnowskich Górach, w ramach programu „Trzymaj formę”.  Uczniowie zwiedzili klub sportowy, dowiedzieli się jak funkcjonuje takie miejsce oraz na czym polega praca instruktora fitnessu. Głównym punktem wycieczki były warsztaty taneczno-ruchowe prowadzone przez profesjonalistkę w tej dziedzinie. Uczniowie  w rytmie ZUMBY nauczyli się układu tanecznego, zapoznali się ze sprzętem sportowym, typowym dla fitnessu, dowiedzieli się jak dbać o swoje ciało i zdrowie poprzez świadomy i aktywny udział w szeroko rozumianym sporcie i rekreacji.

PILATES, BOKWA, ZUMBA, PBU, TBC, STEP, JOGA ,PBU, POWER BALL - wszystkiego spróbowaliśmy!


  

      

 

11 czerwca 2013 r.

Uczniowie naszego ośrodka zwiedzili, w CH AGORA w Bytomiu, wystawę interaktywną ,,PODRÓŻ W KRAINĘ DŹWIĘKÓW. ZOSTAŃ SPECJALISTĄ OD MUZYKI I DŹWIĘKÓW." Uczniowie przebywali w ,,Studiu dźwiękowym, czyli uchem po mapie", gdzie wysłuchali przepięknej muzycznej bajki o poszukiwaniu zaginionych instrumentów. Póżniej odwiedzili ,,Filharmonię", gdzie mogli posłuchać dźwięków rożnych instrumentów muzycznych.W ,,Instrumentarium" dowiedzieli się skąd biorą się dźwieki i sami mogli je nawet tworzyć, grając na róznych instrumentach. Na koniec wszyscy ulegli czarowi ,,4 pór roku", dowiadując się przez słuchawki skąd wielcy kompozytorzy czerpali inspiracje tworząc piękne utwory muzyczne. Wystawa na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.

8 czerwca 2013 r.

 

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XIII Śląskiej Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych Rusinowicach.

 

 

 

6 czerwca 2013 r

 

DZIEŃ DZIECKA NA SPORTOWO

W czwartek 6 czerwca 2013 roku nasza szkoła obchodziła DZIEŃ DZIECKA I DZIEŃ SPORTU. Jak co roku, ta impreza budzi wiele emocji, gdyż organizatorzy zapraszają szczególnych gości. W tym roku odwiedzili nas zawodnicy judo z klubu UKS „Dwójka” z Tarnowskich Gór. Młodzi sportowcy  pod okiem trenera prezentowali swoje umiejętności. Tym mocnym akcentem rozpoczęto dzień dziecka na sportowo.

Uczniowie rywalizowali w konkurencjach sprawnościowych, które odbyły się w budynku szkolnym i  na terenie wokół ośrodka. Dla najmłodszych zorganizowano gry i zabawy zręcznościowe, starsi wzięli udział w turnieju piłki siatkowej, dużą atrakcją okazał się rowerowy tor przeszkód. Wszystkie dzieci wyróżniało duże zaangażowanie w poszczególnych dyscyplinach sportowych i chęć zdobycia jak najlepszego miejsca.

Pomiędzy konkurencjami dzieci uczestniczyły w konkursach plastycznych, które zorganizował Samorząd Szkolny przy wsparciu wolontariuszy z zaprzyjaźnionego LO im. S. Sempołowskiej.


 

5 czerwca 2013 r.

Wycieczka do oczyszczalni ścieków w Tarnowskich Górach

               

29 maja 2013 r.

W naszej szkole odbył się konkurs recytatorski "W świecie zwierząt". Uczniowie deklamowali wiersze, których tematyka związana była ze światem fauny.

Konkurs, przygotowany przez panie Agnieszkę Gluch - Górniak i Sabinę Gracę, odbywał się w kilku kategoriach wiekowych.

Jury, w skład którego weszli: gość specjalny - pan Krzysztof Respondek, pani Brygida Bochenek, pani Barbara Klimek oraz pani Aleksandra Brytner oceniło sposób wykonania wierszy, ekspresję oraz dobór repertuaru.

W czasie obrad jury publiczność miała okazję obejrzeć występy przedszkolaków oraz uczniów klas młodszych naszej szkoły.

 

Imprezę uświetnił gość specjalny  - pan Krzysztof Respondek, który, odpowiadając na pytania uczniów, opowiadał o swoich latach szkolnych, karierze zawodowej i zainteresowaniach.

Znany aktor ciepło i życzliwie odniósł się do uczniów, którzy chcieli dostać autograf i zrobić sobie z nim zdjęcie.

 

 

 

28 maja 2013 r.

 Uczniowie naszego ośrodka mieli okazję poznać kulturę i zwyczaje ormiańskie w ramach Międzynarodowych Dni Kultury w Powiatowym Domu Kultury w Tarnowskich Górach.

Spotkanie prowadziła wolontariuszka Alina z Armenii. Uczniowie oglądali prezentacje o Armenii, słuchali ormiańskiej muzyki. Alina uczyła naszych uczniów współczesnego ormiańskiego tańca.

             

                    

27 maja 2013 r.

27 maja odbył się w naszej szkole Dzień Otwarty. Odwiedziło nas wielu gości, którzy mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną, terapeutyczną i pozalekcyjną.

Goście, którzy zawitali do naszej szkoły, zostali powitani przez pana dyrektora Romana Kurdę i zaproszeni do zwiedzania ośrodka. Można było obejrzeć sale szkolne i internatowe, pracownie komputerowe, muzyczne i techniczne. Dzieci chętnie zaglądały do sali doświadczenia świata, sali terapii sensorycznej i polisensorycznej. W salach komputerowych goście mogli zobaczyć prezentacje o naszym ośrodku. Rodzice mieli możliwość indywidualnych konsultacji z logopedą, psychologiem i pedagogiem. Nauczyciele i uczniowie przygotowali wystawy informujące o wymianach międzynarodowych, projektach unijnych i kółkach zainteresowań, które funkcjonują w naszym ośrodku. 

Swoje umiejętności zaprezentowali zwycięzcy Festiwalu Piosenki, m.in.: zespoły "Prezesi" i "Słoneczna Gromada".

Uczniowie klas gimnazjalnych zaprezentowali przedstawienie "Czerwony Kapturek", które najbardziej zainteresowało przedszkolaków.

Atmosfera zabawy opanowała wszystkich w czasie tańca zumby.

Ogromnym powodzeniem cieszyły się pokazy straży pożarnej oraz możliwość dogłębnego sprawdzenia, co kryje się we wnętrzu wozu strażackiego.

Jednak najbardziej oczekiwanym wydarzeniem były występy muzyczne zaproszonych gości: zespołu szantowego "Załoga", zespołu "Po godzinach" ( w którym na gitarze gra nasz dyrektor! :) oraz największej gwiazdy Dnia Otwartego - Pani Bernadety Kowalskiej.

 

21-23 maja 2013r

Członkowie projektu z 6 krajów Unii Europejskiej wzięli udział w szóstym, a jednocześnie ostatnim spotkaniu ponadnarodowym w ramach projektu partnerskiego

Leonardo da Vinci "Doradztwo zawodowe osób niepełnosprawnych", które odbyło się w Ostrawie w Czechach.

Uczestnicy podsumowali dotychczasowe dokonania, uzgodnili ostateczną wersję graficzną przewodnika "Orientacja zawodowa osób niepełnosprawnych".

Grupa partnerska miała też okazję zapoznać się z miejscami pracy osób niepełnosprawnych oraz sposobami pomocy udzielanej osobom niepełnosprawnym w Ostrawie.

Przedstawiciele grupy partnerskiej mieli możliwość zagrania meczu tenisa stołowego z niepełnosprawnymi mistrzami Czech.

 

 Wizyta w Hamm

W dniach od 12 do 19 maja uczniowie naszego ośrodka wraz z opiekunami - Agnieszką Pyka, Anną Pająk i Pawłem Kołodziejem uczestniczyli w wymianie w ramach Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Grupę naszą gościła zaprzyjaźniona szkoła Erich Kästner Schule w Hamm.
Przygotowany przez stronę niemiecką program obfitował w atrakcje. Dużym przeżyciem była wizyta w Maxymilianpark ( ze słynnym szklanym słoniem ), Muzeum Natury oraz w Zwierzyńcu. Odwiedziliśmy również przepiękne miasto M?nster, a podczas zwiedzania Hamm spotkaliśmy się w Ratuszu z Panią Burmistrz . Podczas wizyty w Bonn zrobiliśmy zakupy w Haribo oraz zwiedziliśmy przepiękne muzeum - Haus der Geschichte. Udało nam się również zobaczyć słynną Katedrę w Kolonii. Oprócz zwiedzania czekały na nas
również takie atrakcje jak wizyta w Aquaparku Maximare oraz ognisko integracyjne z uczniami z Niemiec. Pomiędzy uczestnikami wymiany nawiązało się wiele przyjaźni, wszyscy świetnie się bawili i trudno było się rozstać.


 

Zielona Szkoła

W dniach od 13 do 19 maja uczniowie naszego ośrodka przebywali na Zielonej Szkole w Dźwirzynie.

Dla niektórych z nich było to pierwsze spotkanie z morzem. Dopisała nam wspaniała, prawie wakacyjna pogoda. Dużo czasu spędziliśmy na plaży, uczniowie się opalali, dużo spacerowali, budowali różne budowle z piasku. podziwiali zachód słońca. Uczyliśmy się śpiewać szanty, a każdy uczestnik Zielonej Szkoły przeszedł chrzest morski.

Odwiedziliśmy wioskę "Dziki Zachód" w Zieleniewie. Uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi kowboje czy Indianie, jeździli bryczką oraz konno, strzelali z łuku, poszukiwali złota, podziwiali pokazy kaskaderskie i uczestniczyli we wspólnej kowbojskiej zabawie. Byliśmy na pieszej wycieczce nad jeziorem Resko, a po drodze zobaczyliśmy jak rzeka wpada do morza i odwiedziliśmy port rybacki. Uczniowie pływali na rowerkach wodnych po jeziorze. Zwiedziliśmy także miasto Kołobrzeg oraz wypłynęliśmy statkiem w morze. Po morskiej podróży kapitan zapoznał nas z wyposażeniem  statku i przybliżył morskie słownictwo. Uczniowie dowiedzieli się gdzie jest ta keja :)


    

9 maja 2013r.

 Uczniowie wraz z nauczycielami naszego ośrodka zostali zaproszeni przez Opiekunów i Pensjonariuszki DPS do Młodzieżowego Domu Kultury "Jordan" na występ zatytułowany "Chiński taniec".
Oklaskiwaliśmy przepiękny układ taneczny, z muzyką wprowadzająca w klimat i kulturę Dalekiego Wschodu.

Po występach dzieci mogły wypocząć i pobawić się na przepięknym placu zabaw w 'Jordanie"
Dziękujemy za piękny dzień!!!!!


    

    

    
 

19 kwietnia 2013 r.

W końcu nastała wiosna!!!! Zakwitły nasze żółte krokusy, które zasadziliśmy w październiku. Uczniowie klasy V szkoły podstawowej oraz uczniowie klas I i III gimnazjum zasadzili je w ramach Projektu Krokus, upamiętniającego półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysięcy dzieci innych narodowości, które zostały zamordowane w wyniku II wojny światowej i Holokaustu.
Ich kwitnienie zbiegło się w czasie z 70-tą rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim, które miało miejsce 19 kwietnia 1943 roku. Było największym zrywem zbrojnym Żydów przeciwko Niemcom podczas II wojny światowej.
Opiekunami projektu w naszym ośrodku były panie: Aleksandra Brytner i Agnieszka Gluch- Górniak.

                     
 

18 kwietnia 2013 r.

18 kwietnia miała miejsce Akademia z okazji Dnia Ziemi. Organizatorami imprezy było Szkolne Koło Ligii Ochrony Przyrody, które na terenie
Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego prowadzi pani Katarzyna Piasecka i pani Małgorzata Tomaszewska. Akademię przygotowało wielu
nauczycieli: pani Zofia Burdziak, pani Joanna Waligóra oraz pani Jolanta Wrona, które przygotowały uczniów starszych klas Zespołów Edukacyjno -
Terapeutycznych oraz klas SPdP. Młodszych uczniów klas Zespołów Edukacyjno - Terapeutycznych przygotowały do akademii panie: Bożena
Henkiel i Dagmara Patoń. W akademii uczestniczyły również klasa I i II szkoły podstawowej prowadzone przez panią Bożenę Majewską i panią
Jolantę Pytel-Maćkowiak.  Oprawę muzyczną przygotowała pani Anna Pająk. Dekorację stworzyła pani Janina Stepek.

W imprezie uczestniczyły także panie z Domu Pomocy Społecznej Sióstr Boromeuszek w Tarnowskich Górach, które zasiliły widownię akademii.
 

 

 

 

10 kwietnia 2013 r.

W dniu 10.04.2013. Młodzież naszego ośrodka przyjęła Sakrament Bierzmowania z rąk Jego Eminencji bpa Jana Kopca.

Uroczystość przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej odbyła się w parafii pw. św. Józefa Robotnika w Tarnowskich Górach.

Odpowiedzialne za przygotowanie młodzieży były: mgr Aniela Kalaga i dr Barbara Łysik.

 

      

9 kwietnia 2013 r.

 V Festiwal Piosenki i Tańca

Dziś w naszej szkole po raz piąty odbył się Festiwal Piosenki i Tańca. Występowali w nim uczniowie ze wszystkich szkół wchodzących w skład naszego ośrodka.

Zabawa trwała ponad dwie godziny, ponieważ występowało wielu artystów w kategoriach: tańca, piosenki solowej oraz zespołu. Wszyscy sumiennie przygotowali się do występów i widać było efekt pracy piosenkarzy i tancerzy. Najlepsza w kategorii piosenki solowej okazała się Sandra Żydek z klasy III gimnazjum, zespołowo zwyciężyła grupa uczniów kasy III szkoły podstawowej, natomiast w grupie starszej zespół "Słoneczna Gromada". W kategorii taniec zwycięstwo odniósł zespół chłopców "Prezesi".

Zabawa była wspaniała - publiczność aktywnie uczestniczyła w konkursie dopingując artystów.

Pomysłodawcą i organizatorem imprezy jest pani Anna Pająk.

Festiwal prowadziła pani Barbara Klimek.

18-20 marca 2013 r.

W dniach 18-20 marca w naszej szkole odbyły się rekolekcje wielkopostne.

Uczniowie wraz z nauczycielami brali udział w konferencjach rekolekcyjnych prowadzonych przez ojca Ireneusza z zgromadzenia Kamilianów,

uczestniczyli w drodze krzyżowej oraz w Eucharystii.

Do czynnego udziału w przeżywaniu rekolekcji przygotowały uczniów: mgr Aniela Kalaga, mgr Dorota Pietruszka, dr Barbara Łysik

    

7 lutego 2013 r.

Bal karnawałowy to ważne wydarzenie w życiu każdej szkoły. Także u nas uczniowie wspaniale przebrali się, wymyślając ciekawe stroje.

Uczestnicy tańczyli w parach i kółeczkach, brali udział w konkursach i zabawach.

Zabawa była fantastyczna!

   

 

6 lutego 2013 r.

Dnia 6 lutego 2013 r. już po raz trzynasty nasi uczniowie bawili się na balu karnawałowym w Powiatowym Domu Kultury im. Jordana na zaproszenie Domu Pomocy Społecznej "Caritas" w Tarnowskich Górach..
Uczestnikami byli uczniowie kształcenia zintegrowanego z wychowawczynią Bożeną Majewską i Jolantą Pytel, uczniowie Zespołów  Edukacyjno Terapeutycznych z wychowawczyniami Jolantą Wroną, Bożeną Henkiel i Niną Stepek oraz Pensjonariuszki DPS z Opiekunkami i Wolontariuszkami.

Wszyscy razem bawili się przy muzyce, brali udział w konkursach, uczyli się także tańców integracyjnych pod okiem Pani Bożeny Majewskiej. 

4 lutego 2013 r.

Dzisiaj miała miejsce prezentacja projektu edukacyjnego " Śląsk - ocalić od zapomnienia", który jest przygotowywany przez uczniów klasy pierwszej i drugiej gimnazjum pod kierunkiem nauczycielek: p.Beaty Mazur, p. Moniki Makosz, p. Małgorzaty Tomaszewskiej i p. Aleksandry Brytner. Uczniowie przedstawili pierwszą część projektu, która dotyczy historii, języka, kultury i ciekawych miejsc Śląska.

                                                         Prezentacja projektu

28 stycznia 2013 r.

Kulig w Pniowcu
Korzystając z uroków śnieżnej zimy uczniowie SPdP wzięli udział w wycieczce do lasu w Pniowcu. Główną atrakcją wycieczki był kulig. Uczniowie mieli do dyspozycji duże wygodne sanie, a dla „śmiałków” były małe saneczki. Po przejażdżce kuligiem wszyscy ogrzewali się przy ognisku piekąc kiełbaski. Dużym powodzeniem cieszyła się gorąca herbata z cytryną. Uczestnicy wycieczki składają serdeczne podziękowania p. Kaczmarczykowi, ojcu Szymona z kl. 2 Sb za pomoc w zorganizowaniu kuligu oraz słodki poczęstunek.

   

   

24 stycznia 2013 r.

24 stycznia 2013 roku odbyła się szkolna spartakiada zimowa, która została zorganizowana w parku miejskim w Tarnowskich Górach. Uczestnikami imprezy byli uczniowie naszej szkoły ze wszystkich klas zespołów edukacyjno- terapeutycznych oraz uczniowie szkoły podstawowej specjalnej.

Celem naszej imprezy było zachęcenie dzieci do wspólnych zabaw na śniegu, poznanie najpopularniejszych dyscyplin sportów zimowych i oczywiście propagowanie idei sportowej w miesiącach zimowych.

Dzieci brały udział w kilku konkurencjach, m.in. w wyścigach zaprzęgów, w najszybszym zjeździe na sankach, rzutach śnieżkiem do celu... ale największą niespodzianką dla najmłodszych uczestników okazały się zawody w nurkowaniu w śniegu i szukaniu fantów pod wielka, kolorową chustą.

Na koniec, zmęczeni, trochę zmarznięci, ale bardzo zadowoleni uczniowie i nauczycieli zostali poczęstowani ciepłą herbatą i słodyczami, które okazały się idealnym zakończeniem dnia.

 

 

 

 

16 stycznia 2013 r.

Chór nauczycieli naszego ośrodka, zaproszony przez Koło Seniorów, wystąpił z koncertem kolęd i pastorałek w Katolickim Centrum Kultury „Opoka” im. Jana Pawła II w Bobrownikach.

 

15 stycznia 2013 r.

 Zespół dziewcząt z naszej szkoły zajął pierwsze miejsce w konkursie "W grudniowe dni kolęda brzmi",  zorganizowanym po raz trzeci przez Zespół Szkół Specjalnych nr 6 w Bytomiu.

Sandra Żydek z klasy III gimnazjum zajęła II miejsce w kategorii solistów.

Zespół nauczycieli z naszego ośródka również występował, prezentując kolędy i pastorałki.

 

 

13 stycznia 2013

Chór nauczycieli naszego ośrodka wystąpił z koncertem kolęd i pastorałek w czasie Mszy św. w kościele pw. św. Józefa Robotnika w Tarnowskich Górach

8 stycznia 2013r.

Wychowankowie internatu pod opieką wychowawców przygotowali i zaprezentowali wszystkim uczniom i nauczycielom tradycje świąt Bożego Narodzenia w różnych krajach Europy. Dodatkową atrakcją były kolędy wykonane przez uczniów w różnych językach, m.in. francuski, hiszpańskim, niemieckim, angielskim.

Na koniec kilka kolęd po polsku zaśpiewał chór nauczycieli SOSW.

 

  

19 grudnia 2012

Uczniowie klas młodszych pod opieką swoich wychowawców przygotowali i przedstawili Jasełka, które zachwyciły wszystkich uczniów, ich rodziców i nauczycieli.

10-14 grudnia 2012r

Członkowie projektu z 6 krajów Unii Europejskiej wzięli udział w piątym spotkaniu ponadnarodowym w ramach projektu partnerskiego

Leonardo da Vinci "Doradztwo zawodowe osób niepełnosprawnych", które odbyło się w Pascani (Rumunia).
Podczas spotkania partnerzy omówili rozwój projektu, określając zadania i terminy na najbliższych kilku miesięcy.

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/481798_516935844997355_1427974538_n.jpg  https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/167441_516935831664023_85639292_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/382018_516935714997368_497867640_n.jpg  https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/74072_516935804997359_1888713846_n.jpg

7 grudnia 2012 r.

Dnia 7.12. 2012 r. gościła w SPdP wizażystka p. Ania J. Do grupy uczniów z SPdP dołączyły dziewczynki z kl.3g.
Tematem spotkania były "Tajniki makijażu".
Uczniowie zapoznali się z rodzajami skóry, sposobami jej pielęgnacji, doborem właściwych kosmetyków.
Po krótkiej prezentacji wizażystka wykonała trzy makijaże: dzienny, wieczorowy i karnawałowy.
Wszyscy uczniowie byli zadowoleni i czekają z niecierpliwością na następne spotkanie w czasie karnawału.

28 listopada 2012

28 listopada,  jak co roku, dzieci naszej szkoły mogły się bawić na andrzejkach na zaproszenie opiekunów i pensjonariuszek Domu Pomocy Społecznej w Tarnowskich Górach.
Przez wspólną zabawę i taniec integracyjny dzieci poczuły się ważne, potrzebne i oczekiwane przez osoby żyjące  z różnych powodów z dala od własnych rodzin.
Dzisiejszy dzień pełen konkursów, tańca, śmiechu i zabawy był jednocześnie czasem na poznanie zwyczajów i wróżb związanych z dniem św. Andrzeja.


        

ANDRZEJKI NA ZAMKU U WROCHEMA

W dniu 28 listopada 2012 roku uczniowie SPDP uczestniczyli  w spotkaniu andrzejkowym na zamku u Wrochema. Po krótkim zwiedzaniu komnat w zamku, uczniowie udali się do największej z sal, Sali Renesansowej. Tam czekały na nich atrakcje andrzejkowe: lanie wosku przez dziurkę  od klucza, wróżby z butami. Główną atrakcją spotkania była nauka tańca dworskiego trzytaktach muzyki renesansowej.

 

                        

 

27 listopada 2012

Uczniowie naszej szkoły  uczestniczyli w kolejnych warsztatach kulinarnych w Młodzieżowym Domu Kultury w Tarnowskich Górach.

Tym razem przygotowywali pyszne portugalskie czekoladki - BREIGADEIROS. O swojej ojczyźnie opowiadała Balbina - wolontariuszka z Portugalii.

  

      

27 listopada  2012

Dzieci ze szkoły podstawowej kolejny raz pracowały na warsztatach w programie "Jestem eko",
 dzisiaj w temacie:
 WODA W PRZYRODZIE, SPOSOBY NA JEJ OSZCZĘDZANIE
 Dzieci zastanawiały się, skąd się bierze woda w przyrodzie, czy życie na Ziemi możliwe jest bez wody, jak można oszczędnie gospodarować wodą w najbliższym środowisku.
Oglądały prezentację komputerową o krążeniu wody w przyrodzie. sposobach oczyszczenia wody
Zachęcane przez naszego gościa, Panią Annę Troninę z fundacji  VEOLIA  WODA,  podjęły zadania poszukiwania sposobów na używanie wody w sposób rozsądny zarówno  w szkole jak i w domu, czego wynikiem będą prace plastyczne, które zaprezentują na specjalnie zorganizowanej wystawie.

 

                         

22 listopada 2012r.

Uczniowie gimnazjum i szkoły zawodowej wzięli udział w lekcji muzealnej "Motywy mitologii greckiej i rzymskiej w sztuce".

Spotkanie ze sztuką antyczną odbyło się w Muzeum w Tarnowskich Górach. Ekspozycja przeniosła zwiedzających w antyczny świat bogów i herosów.

 

 

20 listopada 2012 r.

Uczniowie gimnazjum i SPdP uczestniczyli w warsztatach kulinarnych w Młodzieżowym Domu Kultury w Tarnowskich Górach.

Pod czujnym okiem pana z Armenii wykonywali tradycyjną potrawę kuchni ormiańskiej - ciastka "khaczapuri" PRZEPYSZNE!
 

  

                             

9 listopada 2012 r.

Dnia 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Ustanowiono je, by uczcić rocznicę wskrzeszenia państwa polskiego, które po 123 latach niewoli - w 1918 r. stało się niepodległe, wolne od zaborców. W roku bieżącym mija 94 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, wydarzenia uznawanego za najważniejsze w naszej historii.  W związku z tym mięliśmy zaszczyt uczestniczyć w "podróży przez historię" - uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów naszej szkoły.

8 listopada 2012 r.

Uczniowie SPdP uczestniczyli w wycieczce do zamku Wrochema w Tarnowicach Starych.

Brali udział w warsztatach plastycznych, poznawali tajniki pisania gęsim piórem i atramentem.

Była to ciekawa lekcja kaligrafii.

 

                          

7 listopada 2012r.

.

 

Uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i SPdP uczestniczyli w wycieczce do Cinema City w Bytomiu. Uczniowie oglądali film

"Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości". Komedia opowiada o przygodach dzielnych bohaterów walczących z wojskami Juliusza Cezara.

 

 

19 października 2012 r.

Obchody XII Dnia Papieskiego w naszej szkole.

Uroczystą Akademię przygotowały : mgr Dorota Pietruszka i dr Barbara Łysik

   

                 

 

 

 

 

 

 

 

 

18 października 2012 r.

Spotkanie z bractwem rycerskim z Będzina w Zamku w Tarnowicach Starych.

                   
 

17 października 2012 r.

Uczniowie naszej szkoły biorą udział  w konkursie fundacji VEOLIA WODA "Eko-plakat" . Ideą konkursu jest promowanie aktywnych postaw pro-ekologicznych wśród najmłodszych poprzez ich aktywny udział w realizacji projektu ekologiczno-artystycznego stworzonego pod opieką wychowawców.

Plakat przygotowany w naszej szkole promuje ochronę gatunku nietoperza NOCEK DUŻY.

Dzięki udziałowi w konkursie uczniowie mieli okazję poznać zwyczaje nietoperzy.

Dzieci poprzez prezentacje i filmiki poznały życie, zwyczaje tego gatunku i zagrożenia jakie niesie współczesna cywilizacja dla jego przetrwania, zwłaszcza w okresie zimowym.

Oglądały miejsca zimowania (jaskinie, wyrobiska pokopalniane), poznały sposób w jaki śpią i co jest im potrzebne by mogły spokojnie zimować.

Dowiedziały się, gdzie na naszych terenach można go spotkać, nauczyły się właściwie reagować przypadkowo go spotykając.

Hasło „Ciii…nietoperz śpi” wyniknęło w sposób naturalny od dzieci w trakcie zajęć o nietoperzu.

     

    

16 października 2012 roku

W dniu 16 października 2012 roku uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do Projektu Krokus. W ramach projektu szkoła otrzymała cebulki żółtych krokusów. Cebulki zasadzone przez uczniów jesienią, zakwitną wczesną wiosną.

Kwiaty mają przypominać półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych przez wojska hitlerowskie podczas II wojny światowej.

Kolor kwiatów przypomina żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić na ramieniu w okupowanych przez hitlerowskie Niemcy krajach.

   Nasi uczniowie zasadzili cebulki krokusów na skwerze przed internatem, formując z nich serce. Mamy nadzieję, że przetrwają zimę i zauroczą nas swoją barwą i wyglądem wczesną wiosną.

 

 

 

 

 

 

 

12 października 2012 roku

Dzień Edukacji Narodowej to bardzo ważny dzień dla wszystkich uczniów i nauczycieli. Tego dnia w naszym ośrodku odbyła się uroczysta, ale jednocześnie wesoła akademia, w trakcie której wybrani przez uczniów pedagodzy otrzymali statuetki „Nauczycielskich Orłów” .

Rozstrzygnięty został też konkurs plastyczny „Portret mojego nauczyciela”

 

4 października 2012 roku

Uczniowie gimnazjum i SPdP uczestniczyli w wycieczce do Zamku Wrochema w Starych Tarnowicach.

3 października 2012 roku

Pasowanie uczniów klasy pierwszej.

25 września 2012 roku

Uczniowie gimnazjum, szkoły zawodowej i przysposabiającej do pracy uczestniczyli w wycieczce do Parku Śląskiego w Chorzowie.

Wycieczkę rozpoczęli od wizyty w Planetarium Śląskim, gdzie mogli podziwiać piękno nieba. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Ogrodu Zoologicznego.

 

18 - 19 września 2012 r.

Uczniowie, rodzice i 7 nauczycieli uczestniczyło w wycieczce szkolnej w Biskupinie-Kruszwicy-Gnieźnie.


 

17 – 20 września 2012 r.

Pięcioro uczniów i czterech nauczycieli Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Tarnowskich Górach uczestniczyło w czwartym międzynarodowym spotkaniu w ramach projektu partnerskiego Leonardo da Vinci „Doradztwo zawodowe osób niepełnosprawnych”. Spotkanie odbyło się w Londynie (Wielka Brytania).  Więcej informacji 

6 - 11 września 2012 r

Gościliśmy w naszym ośrodku grupę uczniów wraz z opiekunami z zaprzyjaźnionej szkoły w Hamm.
 

 8 września 2012 r.

 W sobotę odbył IX Tarnogórski Bieg Sedlaczka w Parku Miejskim. Uczniowie naszej szkoły startowali w konkurencji- bieg integracyjny na dystansie 400m.

Zmęczeni, ale szczęśliwi uczniowie zakończyli bieg zdobywając najwyższe miejsca na podium. Gratulacje!


03.09.2012 r.  

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2012/2013

29 czerwca 2012 roku

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2011/2012.

19 czerwca 2012 roku

Uczniowie klas młodszych przygotowali i zaprezentowali przedstawienie 'Królewna Śnieżka"

15 czerwca 2012 roku

Uczniowie klasy II Zasadniczej Szkoły Zawodowej ukończyli edukację i pożegnali się z kolegami i nauczycielami.

12.06 - 13.06. 2012 r

W dniach 12.06 - 13.06. 2012 r. odbyło się trzecie międzynarodowe spotkanie grupy partnerskiej - przedstawicieli instytucji z Hiszpanii (Asociación de Desarrollo Local DELOA), Wielkiej Brytanii (The Streetwyze comunity your music project), Czech (SKV Ostrawa), Rumunii (Colegiul Thecnic de Cai Ferate "Unirea"), Bułgarii (Industrial Association Plodiv) i Polski (SOSW Tarnowskie Góry).
Przedstawiciele instytucji partnerskich zaprezentowali sposoby i formy pomocy udzielanej osobom niepełnosprawnym.
Grupa partnerska miała też okazję zapoznać się z działalnością Warsztatów Terapii Zajęciowej w Reptach oraz pracą z uczniami w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym.


 

6 czerwca 2012 roku

Uczniowie uczestniczyli w wycieczce do "Juraparku w Krasiejowie.

5 czerwca 2012 roku

Podsumowanie projektu  „Języki obce… już potrafię”, który  realizowany był w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Tarnowskich Górach przez trzy lata - od września 2009 roku do czerwca 2012 roku. Przedsięwzięcie współfinansowane było z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, wdrażanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.


 

4 czerwca 2012 roku

Dzień Dziecka na sportowo

24 maja 2012r.

Spotkanie z siostrą misjonarką, która opowiadała o Zambii.

22 maja 2012 roku

Akademia z okazji Dni Ksiązki, połączona z konkursem recytatorskim

16 maja 2012 roku

Uczniowie klasy II gimnazjum zakończyli realizację projektu edukacyjnego:

"Boże Narodzenie i Wielkanoc – tradycje świąt  w Polsce i w Niemczech"

Linki do prezentacji: Polskie tradycje świąteczne, Wielkanoc, Podsumowanie

 

12- 15 marca 2012 roku

Członkowie projektu z 6 krajów Unii Europejskiej wzięli udział w drugim spotkaniu ponadnarodowym, które odbyło się w Plovdiv (Bułgaria) od
Podczas spotkania partnerzy omówili rozwój projektu, określając zadania i terminy najbliższych kilku miesięcy, przed następnym ponadnarodowym spotkaniem w czerwcu w Polsce.

   
 

12 marca  2012 roku

Uczniowie naszego ośrodka uczestniczyli w kuligu, który został zorganizowany w Brynku. Dodatkową atrakcją było pieczenie kiełbasek.

28 lutego 2012 roku

Uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznania podwodnego świata. Dzięki udziałowi w pokazie zorganizowanym w CH Agora w Bytomiu mogli się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o mieszkańcach mórz i oceanów oraz  sposobach eksploracji podwodnego świata.

14 grudnia 2011 roku

Uczniowie i nauczyciele naszego ośrodka uczestniczyli w II KONKURSIE KOLĘD I PASTORAŁEK
„W grudniowe dni kolęda brzmi” zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Pomost”, Zespół Szkół Specjalnych Nr 6 w Bytomiu

oraz Młodzieżowy Dom Kultury Nr 1 w Bytomiu.

    

14 - 17 listopada 2011 roku

W dniach 14-17 listopada 2011r. w Hiszpanii odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu "Orientacja zawodowa osób niepełnosprawnych". W czasie wizyty ustalono zakres prac oraz terminy spotkań grup partnerskich.

Więcej informacji

21 października 2011 roku

AKCJA „POSADŹ SWOJE DRZEWKO”

Akcja „POSADŹ SWOJE DRZEWKO” została przeprowadzona na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Tarnowskich Górach. Osobą odpowiedzialna za przebieg akcji była p. Małgorzata Tomaszewska – nauczyciel geografii.

Posadzono 6 odmian krzewów ozdobnych: derenie, forsycję, pięciorniki krzewiaste, berberysy, trzmielinę, jaśminowca oraz żywotniki. Derenie, trzmielinę oraz pięciorniki i żywotniki posadzono na miejscu dobrze nasłonecznionym, natomiast forsycje, jaśminowce i berberysy zostały posadzone w miejscu osłoniętym od wiatru, gdzie od połowy dnia panuje półcień.

Akcja została przeprowadzona w trzech etapach w dniu 21 października 2011 roku. Pierwszy etap polegał na posadzeniu dereni, w drugim etapie posadzono forsycję, jaśminowce, żywotniki i trzmielinę, natomiast w trzecim etapie posadzono pięciorniki i berberysy.

Posadzono łącznie: 6 żywotników ( w odległości 3 m od siebie), 30 dereni ( w odległości 2m od siebie), 1 forsycje, 15 pięciorników ( w odległości 1m od siebie), 15 berberysów (w odległości 1 m od siebie), 6 jaśminowców ( w odległości 1m od siebie) oraz 10 trzmielin (w odległości 1 m od siebie).

W akcji wzięło udział 15 uczniów z klas gimnazjalnych od I do III oraz trzech nauczycieli. Pierwszym zadaniem sadzących było zaopatrzenie ośrodka w drzewka. Po dostarczeniu na teren ośrodka sadzonek (z których każda znajdowała się w donicy) nastąpiło przygotowanie gruntu pod sadzonki. Przy sadzeniu żywotników, dereni, forsycji, berberysów, jaśminowców, pięciorników krzewiastych oraz trzmielin przygotowanie gruntu polegało na wykopaniu dołków (dwa razy większych niż donica, w której sadzonki się do tej pory znajdowały), następnie wlanie do dołków wody, podsypanie luźną ziemią, na odpowiednią wysokość, następnie włożenie do dołka sadzonki wyjętej z donicy, tak, żeby poziom ziemi z donicy odpowiadał poziomowi gleby znajdującej się wokół dołka. Po włożeniu sadzonek do dołków podsypano z każdej strony sadzonkę, żeby szczelnie wypełnić dołek ziemią. Następnie obficie podlano każdą sadzonkę wodą. Ostatnim zadaniem tego etapu było wbicie palików w odpowiednie miejsca oraz umiejscowienie informacji o dofinansowaniu nasadzeń. Nauczyciel odpowiedzialny za nasadzenia codziennie kontrolował poziom wilgoci gleby znajdującej się wokół nasadzeń i w razie potrzeby uczniowie na jego prośbę dodatkowo podlewali sadzonki wodą.

Inne źródła dotacji to: paliki, taśmy ograniczające dostęp uczniów do nasadzeń oraz 3 szpadle, które nauczycielka zakupiła z własnych pieniędzy.

Akcja została przeprowadzona pod nadzorem Szkółki krzewów ozdobnych Artura Tomiczka. 

W tym projekcie nasz ośrodek bierze udział po raz trzeci. Jego przeprowadzenie było sprawdzianem odpowiedzialności dla uczniów, którzy wykazali, że potrafią dbać o rośliny. Dzięki akcji nauczyli się sadzić rośliny, poznali wygląd sadzonek.

   

   

 

18 października 2011

Dzień Edukacji Narodowej to ważny dzień w każdej szkole. Także u nas odbyła się akademia, przygotowana przez pana Andrzeja Eclera i panią Annę Pająk. Gościnnie wystąpili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej.

    

   

 

Projekt partnerski Leonardo da Vinci "Orientacja zawodowa osób niepełnosprawnych"

W tym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w projekcie partnerskim Leonardo da Vinci "Orientacja zawodowa osób niepełnosprawnych".

Projekt jest związany ze wzrostem możliwości instytucjonalnych organizacji publicznych lub prywatnych i organizacji pozarządowych, które zajmują się orientacją zawodową, a także usprawnieniem działań, kompetencji ekspertów pracujących w tych instytucjach. Orientacja zawodowa osób niepełnosprawnych dotyczy niepełnosprawnych uczniów, osób niepełnosprawnych spoza edukacji (dorośli), a także niepełnosprawnych absolwentów, których dotyka problem bezrobocia i potrzebują dodatkowego kształcenia zawodowego.

Projekt obejmuje produkt, który zapewnia podstawę do prowadzenia przewodnika: "Orientacja zawodowa osób niepełnosprawnych", stworzenie książki "Dobre praktyki w orientacji zawodowej niepełnosprawnych" i jej publikację na stronie internetowej partnerstwa. Projekt partnerski jest prowadzony z organizacjami doświadczonymi i kompetentnymi w realizacji projektu w odniesieniu do funkcji i struktury instytucjonalnej. W zakresie realizacji działań w ramach projektu, wszystkie organizacje partnerskie będą uczestniczyć w spotkaniach dotyczących analizy sytuacji, dobrych praktyk w krajowym, lokalnym wymiarze, problemów i ich  rozwiązania w dziedzinie projektu. Raport końcowy, który jest tworzony z prezentacji, sprawozdań i dyskusji na posiedzeniach, zostanie opublikowana na stronie internetowej instytucji partnerskich.

Także broszury, plakaty i płyty CD zostaną wygenerowane i rozpowszechniane w publicznych i prywatnych instytucjach oraz instytucjach partnerów społecznych. Treść wyników projektu opublikowana będzie w języku angielskim i w językach krajów  partnerskich. We wszystkich instytucjach partnerskich projekt zostanie upowszechniony przy udziale mediów lokalnych w swoim regionie.

W projekcie biorą udział instytucje z siedmiu krajów:  Hiszpanii, Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Czech, Rumunii, Włoch i Polski.

 

Wizyta uczniów z Hamm

W dniach od 8 do 13 września 2011 r. gościliśmy w naszym ośrodku grupę uczniów wraz z opiekunami z zaprzyjaźnionej szkoły w Hamm.  Uczniowie przyjechali w ramach projektu „Żyjemy w jednej Europie – wzajemne poszanowanie i historia”, który rozpoczął się w maju. W ramach tego projektu uczniowie  poznali naszą szkołę, a także brali udział w różnych zajęciach m.in. w lekcji  języka polskiego, matematyki czy też techniki. Wraz z uczniami naszej szkoły, którzy byli w maju w Niemczech, zwiedziliśmy Tarnowskie Góry, zobaczyliśmy Kopalnię Zabytkową a także  Muzeum w Sedlaczku.  Jednym z głównych celów tej wymiany był bezpośredni kontakt młodzieży ze swoimi rówieśnikami,  przełamanie stereotypów a zarazem poznanie kultury kraju partnerskiego. Mimo barier językowych uczniowie nawiązali serdeczny kontakt. Szczególne znaczenie historyczne miała wycieczka do Krakowa i Oświęcimia. Bogaty program, przygotowany przez nauczycieli, pozwolił uczniom  poznać historię, kulturę i tradycję, które do tej pory znane były tylko z opisu w podręcznikach i opowiadań nauczycieli. Uczniowie z Hamm poznali również Święto Gwarków, które obchodzimy co roku w naszym mieście. Ogromne wrażenie wywarł pochód a także koncert zespołu Budka Suflera. Z naszej strony dołożymy wszelkich starań, aby współpraca między naszymi szkołami nadal się rozwijała.

   

   

 

 

1 września 2011r.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012

 

Zapraszamy do obejrzenia filmów z Dnia otwartego w naszej szkole

 Filmy z Dnia Otwartego: część 1, część 2

 

„Czy projekt edukacyjny jest trudny?”

12 maja 2011 roku w Gimnazjum Nr 6 w Tarnowskich Górach miała miejsce prezentacja projektu edukacyjnego „Nasza szkoła wczoraj i dziś” zrealizowana przez uczniów klasy II w składzie: Justyna Gola, Grzegorz Rajski, Sebastian Szyguła, Mateusz Gorol, Kamil Gruca oraz Ewelina Krzymiźniak pod opieką nauczycieli: mgr Małgorzaty Tomaszewskiej, mgr Aleksandry Brytner, mgr Moniki Makosz, mgr Wandy Musiał, mgr Marty Wacławik oraz mgr Adama Kierata. Efektem ukończenia prac nad projektem było utworzenie pracy literackiej oraz filmu dokumentalnego opisujących działalność szkoły. Uczniowie przez 6 miesięcy badali historię placówki sięgającej ponad 30 lat wstecz. Dzięki zdjęciom umieszczonym w pracy literackiej każdy czytelnik mógł przekonać się jak zmieniał się wygląd i działalność Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Tarnowskich Górach przez ostatnie lata. Praca uczniów zawiera również cenne informacje z życia współczesnej szkoły. W projekcie znalazły się między innymi wywiady przeprowadzone przez uczniów z dyrekcją placówki oraz niektórymi nauczycielami. Praca literacka mieści się na 20 stronach formatu A-4, została przetłumaczona na język angielski i niemiecki dzięki pomocy udzielonej przez nauczycieli. Praca stanowi cenny nabytek szkolnej biblioteki ze względu na niezwykły charakter dzieła, którego twórcami są po raz pierwszy w historii szkoły uczniowie. Film dokumentalny utworzony w ramach projektu ma 30 min i dostępny jest w sieci internetowej. Uczniowie zapytani, czy projekt edukacyjny jest trudny, odpowiadają: trochę się trzeba było napracować, ale nie było tak strasznie, jak się na początku wydawało...

  

 

31 maja

31 maja dokonano uroczystego otwarcia po remoncie obiektów należących do Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Tarnowskich Górach. Projekt był współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2007-2013 w 85%, 15% to środki własne budżetu.

   

 

 

26 maja

W naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Ziemi połączona z wręczeniem nagród za konkurs ekologiczny i konkurs Ligi Ochrony Przyrody. Uroczystość była radosna i kolorowa. Przygotowali ją uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum pod opieką pań: Katarzyny Piaseckiej, Małgorzaty Tomaszewskiej, Bożeny Majewskiej i Jolanty Pytel - Maćkowiak.

   

   

   

 

19 maja

Dzisiaj w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski przygotowany przez panie: Monikę Makosz, Agnieszkę Gluch - Górniak i Sabinę Gracę. Zadaniem uczniów była recytacja dowolnego wiersza o tematyce wiosennej. W konkursie wzięło udział 12 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Wszyscy pięknie recytowali, mimo, że niektórym trudno było pokonać tremę. Szczególne zainteresowanie zarówno jurorów, jak i publiczności wzbudził występ Sandry Żydek, która zajęła pierwsze miejsce. Laureatem drugiego miejsca został Adrian Gołkowski, trzeciego - Jadwiga Machoń. Nagrody specjalne otrzymali uczniowie klas pierwszej, drugiej i trzeciej szkoły podstawowej za brawurowe wykonanie piosenki o wiośnie.

Konkurs uświetniły też występy dziewcząt z zespołu wokalno - tanecznego "Słoneczna gromada".

 

14 maja

14 maja odbył się w naszej szkole Dzień Otwarty. Odwiedziło nas wielu gości, którzy mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną, terapeutyczną i pozalekcyjną. Wśród odwiedzających nasz ośrodek było wielu rodziców z dziećmi, był też przedstawiciel Starostwa Powiatowego - Przewodniczący Rady Powiatu pan Adam Chmiel.

Goście, którzy zawitali do naszej szkoły, zostali powitani przez pana dyrektora Piotra Tomczewskiego i zaproszeni do zwiedzania ośrodka. Można było obejrzeć sale szkolne i internatowe, pracownie komputerowe i techniczne. Dzieci chętnie zaglądały do sali doświadczenia świata, sali terapii sensorycznej i polisensorycznej. W salach komputerowych goście mogli zobaczyć film o naszym ośrodku. Rodzice mieli możliwość indywidualnych konsultacji z logopedą, psychologiem i pedagogiem. Nauczyciele i uczniowie przygotowali wystawy informujące o wymianach międzynarodowych, projektach unijnych i kółkach zainteresowań, które funkcjonują w naszym ośrodku.  Przybyli w mury naszej szkoły goście mogli również podziwiać prace uczniów.

 

  

   

 

   

 

   

 

9 maja

W dniach od 2.05 – 07.05. 2011 r. 13 uczniów  wraz z opiekunami: Martą Wacławik, Agnieszką Pyką i Andrzejem Morawskim przebywało w Szkole Specjalnej Erich – Kästner  w Hamm  w Niemczech.

Uczniowie wyjechali do Niemiec w ramach projektu „Żyjemy w jednej Europie - wzajemne poszanowanie i historia”, który jest częściowo finansowany przez organizację Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży.

W ramach tego projektu uczniowie nie tylko poznali rówieśników z Niemiec, ale także zwiedzili takie miasta jak: Bonn, Kolonia, Münster. Największe zainteresowanie uczniów wzbudziło Muzeum Historii w Bonn, przepiękna katedra w Kolonii i urocze, zabytkowe miasto Münster.

Z rozmów z uczniami wynika, że wyjazd był bardzo udany. Łukasz Stryjakiewicz opowiadał, jak poznał nowych kolegów, z którymi porozumiewał się "na migi" i z pomocą opiekunów. Karina Lis mówi, że bardzo jej się podobało, chociaż trzeba było dużo chodzić ;)

Nasza szkoła będzie gościć grupę niemiecką w dniach 08.09 – 13.09. 2011.  

     

       

15 kwietnia

W piątek, 15 kwietnia uczniowie z kilku klas naszej szkoły byli na wycieczce w mleczarni. Odwiedziliśmy Spółdzielnię Mleczarską Jogser w Sosnowcu. Z tej mleczarni nasza szkoła otrzymuje mleko w ramach akcji "Szklanka mleka". Uczniowie mieli możliwość zaobserwować jak pakowane jest mleko do kartoników i przygotowywane do transportu. Mogli zobaczyć halę produkcyjną, gdzie mleko, serki i inne przetwory mleczne są pakowane do pojemników, czy kartoników. Wcześniej przez szybę przyglądali się urządzeniom w których przywiezione do mleczarni mleko poddaje się procesowi pasteryzacji, homogenizacji i fermentacji. Uczniowie odwiedzili również laboratorium, w którym codziennie sprawdzana jest jakość mleka oraz przetworów mlecznych. Wszyscy uczestnicy wycieczki mogli degustować produkty wytwarzane w mleczarni i otrzymali pyszny serek z drażetkami. Wycieczka zorganizowana została w ramach projektu "Jeść!...łyżką i widelcem" programu Comenius.
 

   

    

 

12 kwietnia

W Starostwie Powiatowym wręczono nagrody laureatom etapu powiatowego XIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem: „Powódź, pożar, dniem czy nocą – straż przychodzi ci z pomocą”. W ramach eliminacji gminnych na konkurs wpłynęły 93 prace. Jury wyłoniło po trzy najlepsze prace w każdej grupie konkursowej oraz przyznało wyróżnienia. Dyplomy oraz gratulacje laureatom konkursu przekazała Aleksandra Król – Skowron – członek Zarządu Powiatu.

 

W kategorii osób niepełnosprawnych uczniowie naszej szkoły zdobyli nagrody:

- pierwsze miejsce: Mateusz Dorabiała – lat 12 (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowskich Górach)
- drugie miejsce: Andżelika Kupka – lat 15 (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowskich Górach)
- trzecie miejsce: Michał Nowicki (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowskich Górach)
- I wyróżnienie: Sandra Żydek – lat 15 (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowskich Górach)
- II wyróżnienie Kamil Gryc (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowskich Górach)

Informację zamieszczono na stronie internetowej Starostwa Powiatowego.

   

   

 

 

7 kwietnia

Apel na temat kulturalnego zachowania się przy stole w ramach realizacji projektu "Jeść!...łyżką i widelcem" programu Comenius odbył się dziś w naszej szkole. Najpierw wystąpili nasi uczniowie z krótką inscenizacja p.t. "Przy stole". Następnie uczniowie trzeciej klasy Zespołu Szkół Gastronomicznych-Hotelarskich w Tarnowskich Górach przygotowali prezentację na temat zasad nakrywania do stołu oraz zachowania się podczas posiłku. Uczniowie z Gastronomika pomagali naszym uczniom prawidłowo nakryć talerze i sztućce do obiadu. Były również konkursy z nagrodami. Jury oceniało zachowanie uczniów podczas obiadu na szkolnej stołówce. Wybrano i nagrodzono czterech Mistrzów Dobrych Manier Przy Stole. Zostali nimi: Aleksandra Lampa, Grzegorz Strzodka, Adrian Gołkowski i Kamil Różycki.


   

   

 

31 marca

Teatrzyk kukiełkowy

Koordynatorzy programu Comenius zaprosili uczniów szkoły podstawowej i zespołów edukacyjno - terapeutycznych do teatru kukiełkowego, który został zaproszony do naszej szkoły.  Teatr Lalek Bajka z Barcic koło Nowego Sącza wystawił sztuka pt. "Kocmołuszek".
Celem bajki było promowanie zdrowego odżywiania się oraz higieny własnej i otoczenia. Akcja rozgrywała się w bajkowej scenerii na zamku Księcia Brudasa.

Uczniowie byli zachwyceni, tym bardziej, że po spektaklu mieli możliwość spotkania się z aktorami i obejrzenia kukiełek.

       

                                                            

                                           

30 marca

III Festiwal Piosenki i Tańca

Dziś w naszej szkole po raz trzeci odbył się Festiwal Piosenki i Tańca. Występowali w nim uczniowie ze wszystkich szkół wchodzących w skład naszego ośrodka. Zabawa trwała ponad dwie godziny, ponieważ występowało wielu artystów w kilku kategoriach wiekowych. Wszyscy sumiennie przygotowali się do występów i widać było efekt pracy piosenkarzy i tancerzy. Najlepszy okazał się Adrian Gołkowski z klasy IIIb gimnazjum, specjalną nagrodę jury otrzymała Sandra Żydek z klasy I gimnazjum.

    

   

17 marca

Uczniowie ze szkoły podstawowej uczestniczą w zajęciach na temat zdrowego odżywiania. W marcu dowiadują się skąd pochodzi mleko, jak wygląda droga mleka od krowy aż do mleka w kartoniku, które pijemy w szkole, poznają różne przetwory mleczne.

Poprzez zabawy, zagadki i różne zadania dowiadują się, jak ważne dla naszego organizmu jest picie mleka i spożywanie nabiału.


 

8 marca

Ostatni dzień karnawału to tradycyjna "śledziówka". Z tej okazji koordynatorzy programu Comenius częstowali sałatką śledziową i kanapkami ze śledziem.

 

3 marca

Comenius częstuje pączkami!

Wszyscy uczniowie i nauczyciele mieli dziś okazję spróbować pączków, którymi, z okazji tłustego czwartku, częstowali koordynatorzy programu "Jeść łyżką i widelcem..." projektu Comenius. Słodki poczęstunek wszystkim bardzo smakował.

    

Zabawa karnawałowa

Dziś odbyła się w naszej szkole tradycyjna zabawa karnawałowa. Wielu uczniów przebrało się w bardzo ciekawe stroje.

Zabawa była wspaniała!

    

  

1 marca

  http://www.soswtg.pl/biskup1.jpg  http://www.soswtg.pl/biskup3.jpg

W dniu 1 marca naszą szkołę odwiedził Ksiądz Biskup Jan Wieczorek.

Jego wizyta była częścią wizytacji kanonicznej parafii św. Józefa Robotnika w Tarnowskich Górach.

Jego Ekscelencję w imieniu całej społeczności SOSW powitał pan dyrektor. Następnie wystąpili uczniowie, którzy, wraz z paniami katechetkami, przygotowali przedstawienie poświęcone działalności misyjnej Jana Pawła II.

Ksiądz Biskup skierował słowa do zgromadzonych w sali gimnastycznej uczniów. Wskazał, że każdy powołany jest do świętości, którą można osiągnąć poprzez rzetelne wypełnianie swoich codziennych obowiązków, życie w miłości i prawdzie.

Nawiązał również do postaci Jana Pawła II i Jego wizyty w Gliwicach.  Uczniowie z uwagą wysłuchali słów Biskupa i wyrazili swoją wdzięczność oklaskami.

Na zakończenie spotkania z uczniami Biskup udzielił wszystkim zgromadzonym duszpasterskiego błogosławieństwa.

Następnie Ksiądz Biskup spotkał się z pracownikami ośrodka. W trakcie rozmowy żywo interesował się pracą wychowawczą i obowiązkami zawodowymi nauczycieli i wychowawców. Zwiedził nowo wyremontowany budynek szkoły i internatu

 

Nasza pracownia komputerowa została gruntownie odnowiona – szkoła zakupiła nowe

komputery i tablicę interaktywną. Wszyscy uczniowie bardzo się ucieszyli.

http://www.soswtg.pl/pracowniakomp.jpg

 

Uczniowie internatu mieszkają już w nowo wyremontowanym budynku.

http://www.soswtg.pl/szkola6.jpg

 

Stołówka została ponownie uruchomiona po remoncie. Obiady nadal są przepyszne.

http://www.soswtg.pl/stolowka.jpg

21 grudnia  w sali gimnastycznej odbyły się Jasełka, które przygotowały panie katechetki z uczniami. Wcześniej to samo przedstawienie wzięło udział w konkursie jasełek w Gliwicach.

W dniach od 6 do 10 grudnia przebywali w naszej szkole goście z programu Comenius.

Przyjechali do nas z Wielkiej Brytanii, Włoch, Bułgarii, Portugalii, Hiszpanii, Turcji.

Goście odwiedzili nas w szkole, zwiedzali Tarnowskie Góry,  Kraków i Zakopane.